Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τοίχωμα ή υποστύλωμα


 

Recommended Posts

Ανεβάζω εκ μέρους του ssouanis ένα σχεδιάκι όπου φαίνεται πως αντιμετωπίζει ανάλογα τοιχώματα.

Τα σχόλια σας απαραίτητα για να δούμε μειωνεκτήματα-πλονεκτήματα.

 

attachGet.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 40
  • Created
  • Τελευταία απάντηση
Δεν είμαι σίγουρος Αρη. Απλά καλύτερα κοντό υποστύλωμα παρά αμγιβολία για το αν είναι ή όχι τοιχίο... Αυτή είναι η φιλοσοφία μου...

 

Μα μπορεί να χάνεις ένα σωρό άλλους ελέγχους. Έχει ολόκληρο παράρτημα ο ΕΑΚ, (Β1.4) που θα τα χάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν σχόλια για τον τρόπο όπλισης που ανέβασα στην αμέσως προηγούμενη δημοσίευση?

ΣΗΜΕΙΩΣΗ:

Είναι ο τρόπος που πρότεινε ο ssouanis

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι δύο ράβδοι δεν αξιοποιούνται καθόλου εκεί που είναι.

Αναφέρομαι στις ράβδους με συντεταγμένες:

1) 40,0 - 12,5

2) 60,0 - 12,5

όπου σημείο 0(0,0 - 0,0) το κάτω αριστερά του στοιχείου και το στοιχείο έχει διαστάσεις 100/25.

Link to comment
Share on other sites

Ένα ωραία οπλισμένο υποστύλωμα είναι;

Είτε καμφθεί ως υποστύλωμα είτε ως τοίχωμα μπορεί να ανταποκριθεί στο ρόλο του.

Link to comment
Share on other sites

οι 2 ράβδοι στη μέση μπαίνουν για να έχουμε απόσταση μεταξύ διαδοχικών ράβδων μικρότερη των 20εκ.

 

άμα έχεις και λίγο μερακλή σιδερά, βάζεις και έναν γάντζο.

γάντζο τοποθετημένο καλά, όχι "απλά εδραζόμενο" στους συνδετήρες...

Link to comment
Share on other sites

Έχει και τα άκρα του περισφιγμένα και αγκυρώνει ο μεσαίος συνδετήρας με τους άλλους - άρα αν χρειαστεί θα δουλέψει και σαν οπλισμός κορμού τοιχώματος.

 

Τα σιδερα που λέει ο Χάρης μπορεί να τα άφηνα για να πιάσω με κοινό γάντζο τα απέναντι τους που το χρειάζονται

Link to comment
Share on other sites

Για να έχεις απόσταση μεγαλύτερη από 20cm σημαίνει ότι η μικρή πλευρά είναι 30cm;

Εμένα μου φαίνεται ως στοιχείο διατομής 25/125.

Link to comment
Share on other sites

λάθος δικό μου.

 

νόμιζα ότι εννούσες τις 2 ράβδους που είναι εκτός κρυφοκολωνών. (το οποίο δε μπαίνει μόνο για τη διαφορά των 20εκ.)

 

για εκείνες τις ράβδους που τελικά εννοείς: είναι ένα κόλλημα που έχω με τις συμμετρίες στην όπλιση.... άμα ήταν να κόψουμε ένα σίδερο από τη συνολική όπλιση του τοιχείου θα ήταν σίγουρα αυτό.

 

άμα το δούμε όμως μεμονομένα ως στύλο (και φυσιολογικά θα με ρωτήσει κάποιος γιατί να το δούμε έτσι;) κάπως έτσι δε θα το οπλίζαμε;

για να μην λέω πολλά, είναι απλά ένα κόλλημα με την συμμετρία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.