Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τοίχωμα ή υποστύλωμα


 

Recommended Posts

Όντως ένα τοίχωμα δε γίνετε στύλος με το που θα το οπλίσουμε σαν στύλο, ούτε φυσικά το αντίστροφο.Συμφωνώ.

Αυτό θα λειτουργήσει όπως θα λειτουργούσε και οι εντάσεις θα ακολουθήσουν το..........δρόμο τους.

Δουλειά μας λοιπόν είναι να τις κατανοήσουμε και προφανώς να τις αντιμετωπίσουμε.

Και εδώ λοιπόν είναι το επόμενο ερώτημά μου.

Εαν δούμε την λειτουργία ενός τοιχώματος (όπως τουλάχιστον την καταλαβαίνω εγώ), οπλισμένου κατά Ε.Κ.Ω.Σ. και σαν τοίχωμα φυσικά, έχω την αίσθηση ότι εάν δεχτεί ένταση πέρα από τα όρια αντοχής του, θα αστοχήσει αρχικά καμπτικά και από κει και πέρα την περαιτέρω ένταση θα την αναλάβουν οι δύο περισφιγμένες περιοχές των άκρων του οι οποίες και σχεδιάζονται με βάση την αξονική φόρτιση του τύπου:

Neff=2/3*(Nsd/2 + Msd/z).

Εάν λοιπόν το οπλισουμε σαν υποστύλωμα είμαστε σίγουροι ότι ο μηχανισμός ανάληψης των εντάσεων θα παραμείνει ο ίδιος? Εάν δηλαδη αστοχήσει ο στύλος καμπτικά, ποιος μηχανισμός όμοιος με αυτόν των κρυφοκολώνων θα ενεργοποιηθεί και θα προσφάρει αξονική αντίσταση?

Είμαστε σίγουροι ότι ο περισσότερος οπλισμός που θα προκύψει από την όπλιση του σαν στύλου θα κάνει αυτή τη δουλειά ή θα προσφέρει περισσότερη αντοχή έναντι καμπτικής αστοχίας έτσι ώστε να αργήσει να επέλθει αυτή?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 40
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Η σωστή λειτουργία ενός τοιχίου, απαιτεί τόσο την μόρφωση κρυφοκολόνων όσο και την ύπαρξη ικανού "κορμού". Εάν κάποιος θεωρεί πως 10-15εκ είναι αρκετά, τότε ok. Πάντως εγώ διαφωνώ. Προτιμώ να το δηλώσω ως υποστύλωμα, να μην συμμετέχει στο ην και αδιαφορώ για το ΔΡΚ του. Άλλωστε οποιοδήποτε υποστύλωμα με τις κατάλληλες διαστάσεις (εκτός του κανόνα l/b>=4) μπορεί να έχει ΔΡΚ καμπτικού προβόλου.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα acnt 10-15 εκ. δεν είναι αρκετά, αλλά κρατώ κάποιες επιφυλάξεις για το ποια διαμόρφωση είναι υπερ της ασφάλειας τελικά, γιατί δεν μπορώ να κατανοήσω,μην έχοντας απτές αποδείξεις, την πραγματική συμπεριφορά της κάθε διάταξης υπό πραγματικές συνθήκες έντασης.

Δεν έχω πειστεί δηλαδή υπερ της μίας ή της άλλης λύσης.

Βασικά δεν με αφήνει αδιάφορο το γεγονός ότι ο ΕΚΩΣ προτείνει ένα συγκεκριμένο τρόπο όπλισης (σαν τοίχωμα δηλαδή - κάτι θα ξέρουν παραπάνω) αλλά από την άλλη πιστεύω πολύ και στο ένστικο του κάθε μελετητή μηχανικού.Και όπως είπε και ο ssouanis, το κάθε πρόγραμμα έχει τη δική του φιλοσοφία και εκεί είναι που ο καθένας πρέπει να βάλει τη δική του σφραγίδα.

 

Πέρα απ΄όλα αυτά θα μπορούσαμε με ασφάλεια να ορίσουμε ένα όριο ως προς τις διαστάσεις ενός τοιχώματος κάτω από τις οποίες θα το οπλίζαμε σαν στύλο και πάνω από αυτό σαν τοίχωμα?

Link to comment
Share on other sites

εγώ όταν μιλάω για όπλιση του τοιχείου ως στύλου, εννοώ τη διαμόρφωση των κρυφοκολωνών (προσωπικά δεν κάνω κρυφοκολώνες μικρότερες από 25/50) και στη συνέχεια έναν ακομα συνδετήρα (τρίτο δηλαδή) ο οποίος θα είναι κεντραρισμένος στο τοιχείο/κολώνα όπως θέλει ο καθένας να το λέει και να μπαίνει έως τη μέση (ή λίγο λιγότερο) των συνδετήρων από τις κρυφοκολώνες. π.χ. για τοιχείο 120x25 να έχουμε 2 συνδετήρες 45/20 στα άκρα και έναν 65/25 στη μέση.

 

έτσι

1) και 2 κρυφοκολώνες έχουμε στα άκρα

2) και ο "κορμός" είναι δεμένος καλύτερα και όχι με σχάρες αποτελούμενες από 2Φ10.

3) τα κατοκόρυφα σίδερα του "κορμού" είναι μεγαλύτερης διατομής από ότι οι σχάρες των τοιχείων.

 

Δεν μιλάμε για περίσφιξη. καμία σχέση η μία διάταξη με την άλλη.

Link to comment
Share on other sites

ssouanis

1. αν θέλεις ανέβασε ένα σχεδιάκι

2. μέχρι ποιο μήκος διαμορφώνεις έτσι?

3. γιατί θεωρείς ότι οι μεγαλύτερες κρυφοκολώνες είναι ευνοϊκότερες? Γενικά από τη στιγμή που θα αστοχήσει το τοίχωμα, οι κρυφοκολώνες παραλαμβάνουν εναλλαξ θλιπτική - εφελκυστική καταπόνηση ανάλογα με την φορά του σεισμού, καθώς και αξονικά φορτία. Με βάση τον τύπο λοιπόν Neff=2/3*(Nsd/2 + Msd/z), όπου z η απόσταση των κέντρων των κρυφοκολώνων, συμπεραίνω ότι όσο πιο μεγάλο είναι αυτό, για συγκεκριμένο πάντα μήκος τοιχώματος, δηλαδή κτ΄επέκταση όσο πιο μικρές είναι οι κρυφοκολώνες έως να προσεγγίσουν το ελάχιστο όριο του κανονισμού, τόσο λιγότερο καταπονούνται αφού μικραίνει το Νeff σχεδιασμού και τόσο επόμένως μεγαλύτερη αντοχή αποκτούν.

Link to comment
Share on other sites

1) άμα με βοηθήσεις με το πως μπορώ να ανεβάσω ένα σχεδιάκι θα το κάνω αύριο.

 

2) διαμορφώνω έτσι μέχρι το 1.20 εκτός άμα υπάρχει νεύρωση στη μέση οπότε πρέπει έτσι και αλλιώς να διαμορφωθεί "πιστόλι" κτλ κτλ. Γενικά δεν έχω κάποιο σταθερο κανόνα. ανάλογα την περίπτωση.

 

3) έχεις δίκιο ότι σύμφωνα με τον τύπο για το Neff όσο μικρότερο είναι το z τόσο μεγαλύτερη είναι η ενεργή αξονική δύναμη, η οποία χρησιμοποιείται για τον υπολογισμό του ωwd.

από την άλλη όμως όσο μεγαλύτερη περιοχή σκυροδέματος έχεις περισφιγμένη, τόσο αντισταθμίζεις την απώλεια "χαμένου" σκυροδέματος μετά την υπέρβαση της κρίσιμης παραμόρφωσης.

 

Γενικά δε βάζω μεγάλες κρυφοκολώνες. Απλά έχω βάλει ένα όριο στα 50/25.

Για μεγάλα τοιχεία βάζω την απολύτως απαραίτητη γιατί μετά αρχίζουν τα λειτουργικά προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

ssouanis

για το πως μπορείς να ανεβάσεις κάτι δες εδώ:

http://www.michanikos.gr/ftopic1345.html

για να μην κάθομαι να γράφω όλο το κατεβατό πάλι.

Αν θέλεις για να σε διευκολύνω στείλε το στο e-mail μου (φαίνεται) στο προφίλ μου εκεί που λέει e-mail και το ανεβάζω εγώ στο forum.

Link to comment
Share on other sites

ok

μάλλον θα κάνω το δεύτερο.

 

ένα σχεδιάκι σε AutoCAD2004 και κάντο ότι θέλεις μετά.

 

αύριο προς το μεσημέρι όμως...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.