Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενεργειακό τζάκι και απλό τζάκι


Charlie

Recommended Posts

Καλησπέρα σας κύριοι.

Συγχαρητήρια για το Forum και να στε πάντα καλά για τις πληροφορίες και τις απαντήσεις που μας δίνεται στα ερωτήματα μας.

 

Προσωπικά αντιμετωπίζω ένα πολύ σημαντικό θέμα και θα ήθελα την βοήθειας σας,

Είμαι στην διαδικασία της ανέγερσης μιας νέας κατοικίας.

 

Θέλω να τοποθετήσω κάποιο ενεργειακό τζάκι μιας και στην περιοχή μου αλλά και λόγο αγροτικής περιουσίας έχω αρκετά ξύλα προερχόμενα από τους ελαιώνες μας.

Οπότε θα είναι μια πολύ καλή εξοικονόμηση χρημάτων από θέμα κόστους πρώτης ύλης, αν και το ίδιο το τζάκι είναι αρκετά ακριβό.

Έχω δει κάποια μοντέλο της Ιταλικής Clam νομίζω ότι είναι μια καλή εταιρία αλλά να έχετε να μου προτείνεται και κάποια άλλη τότε δεκτή. Ψάχνω για μοντέλο τουλάχιστον 33 KW για να συνδεθεί και στον ηλιακό και για τις απώλειες και για να καλύψει το σπίτι...

 

Το βασικό μου πρόβλημα είναι ότι θέλω κάποια στιγμή στον μέλλον να συνδέσω και κάποιον λέβητα ( πέλλετ πυρήνας ) ο υδραυλικός μου λέει ότι δεν γίνεται να είναι παράλληλα αναμμένα και τα δύο μιας και δεν μπορούν 2 πηγές θερμότητας να ζεστέ νουν το ίδιο νερό.

Το πρόβλημα λέει ότι λύνεται με τις ηλεκτροβάνες και έτσι όταν ένα από τα δύο δουλεύει τότε το άλλο θα είναι κλειστό.

Ναι αλλά τι γίνεται όταν το τζάκι σβήσει στης 2 το βράδυ τότε πώς θα πάρει αυτόματα ο λέβητας μπρος??

Επίσης αν θέλω να ανάψω τον λέβητα για τον Α ή Β ή Γ λόγο δεν θα μπορώ σε περίπτωση που έρθουν κάποιοι φίλοι μου να ανάψω το τζάκι για την ευχαρίστηση....

 

Το σπίτι είναι σε περιοχή της Κρήτης με ΠΟΛΥ υγρασία και είναι 160 m2 οπότε και στις δύο περιπτώσεις

( τζάκι -λέβητας ) ψάχνω για αρκετά KW ώστε να καλύβεται το σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας κύριοι.

Συγχαρητήρια για το Forum και να στε πάντα καλά για τις πληροφορίες και τις απαντήσεις που μας δίνεται στα ερωτήματα μας.

 

Προσωπικά αντιμετωπίζω ένα πολύ σημαντικό θέμα και θα ήθελα την βοήθειας σας,

Είμαι στην διαδικασία της ανέγερσης μιας νέας κατοικίας.

 

Θέλω να τοποθετήσω κάποιο ενεργειακό τζάκι μιας και στην περιοχή μου αλλά και λόγο αγροτικής περιουσίας έχω αρκετά ξύλα προερχόμενα από τους ελαιώνες μας.

Οπότε θα είναι μια πολύ καλή εξοικονόμηση χρημάτων από θέμα κόστους πρώτης ύλης, αν και το ίδιο το τζάκι είναι αρκετά ακριβό.

Έχω δει κάποια μοντέλο της Ιταλικής Clam νομίζω ότι είναι μια καλή εταιρία αλλά να έχετε να μου προτείνεται και κάποια άλλη τότε δεκτή. Ψάχνω για μοντέλο τουλάχιστον 33 KW για να συνδεθεί και στον ηλιακό και για τις απώλειες και για να καλύψει το σπίτι...

 

Το βασικό μου πρόβλημα είναι ότι θέλω κάποια στιγμή στον μέλλον να συνδέσω και κάποιον λέβητα ( πέλλετ πυρήνας ) ο υδραυλικός μου λέει ότι δεν γίνεται να είναι παράλληλα αναμμένα και τα δύο μιας και δεν μπορούν 2 πηγές θερμότητας να ζεστέ νουν το ίδιο νερό.

Το πρόβλημα λέει ότι λύνεται με τις ηλεκτροβάνες και έτσι όταν ένα από τα δύο δουλεύει τότε το άλλο θα είναι κλειστό.

Ναι αλλά τι γίνεται όταν το τζάκι σβήσει στης 2 το βράδυ τότε πώς θα πάρει αυτόματα ο λέβητας μπρος??

Επίσης αν θέλω να ανάψω τον λέβητα για τον Α ή Β ή Γ λόγο δεν θα μπορώ σε περίπτωση που έρθουν κάποιοι φίλοι μου να ανάψω το τζάκι για την ευχαρίστηση....

 

Το σπίτι είναι σε περιοχή της Κρήτης με ΠΟΛΥ υγρασία και είναι 160 m2 οπότε και στις δύο περιπτώσεις

( τζάκι -λέβητας ) ψάχνω για αρκετά KW ώστε να καλύβεται το σπίτι.

 

pellet και πυρηνας σε 1/2 ωρα εχουν παγωσει .Οποτε τα κλεινεις και αναβεις το τζακι.Μεχρι να ζεσταθει θα εχει παγωσει ο λεβητας.Με καποια ηλεκτρικη ασφαλιστικη διαταξη θα εμποδιζει να αναβει ο λεβητας αν ειναι αναμενο (ζεστο) το τζακι.

Οταν παλι σβησει το τζακι και παγωσει θα μπορει να εκκινησει παλι ο λεβητας αν πεσει η θερμοκρασια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.