Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντοχή σε θερμοκρασία σωλήνων αποχέτευσης PVC


Daron

Recommended Posts

Μπορεί να μου πεί κάποιος σε τι θερμοκρασίες νερού αντέχουν οι σωλήνες pvc που χρησιμοποιούνται σήμερα για τα οικιακά δίκτυα αποχετεύσεων? Στο internet δε βρήκα ικανοποιητικές απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη ματιά στο διαδίκτυο δίνει ανώτατο όριο τους 60 deg C

THE MAXIMUM SERVICE TEMPERATURE FOR PVC IS 140°F.

και επίσης

http://www.professionalplastics.com/professionalplastics/PVCPipeSpecifications.pdf

 

edit:

Αυτό δεν σημαίνει ότι οι σωλήνες δεν αντέχουν μία κατσαρόλα καυτό (95 deg C) νερό

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει μια κατσαρόλα... Αλλά αν κάποιος χρησιμοποιεί συχνά-πυκνά πρόγραμμα πλυντηρίου στους 90 oC π.χ, αυτό σημαίνει οτι τα απόνερα θα καταστρέψουν τις σωληνώσεις κάποια στιγμή?

Link to comment
Share on other sites

Τα απόνερα από πρόγραμμα πλυντηρίου 90 βαθμών (όταν θα ξεβγάζει), έχουν θερμοκρασία πάνω κάτω, εκτιμώ, στους 60 βαθμούς. Και σε ποσότητα, τα απόνερα από ένα πλυντήριο δεν υπερβαίνουν τα 10-15 λίτρα. Η περίπτωση του πλυντήριου δεν είναι κάτι που από μόνο του μπορεί να προκαλέσει πρόβλημα σε σωλήνες αποχέτευσης PVC.

 

Εάν όμως υπάρχει οποιοσδήποτε συνδυασμός από τα παρακάτω:

 

1. ακατάλληλα μικρών διαμέτρων

2. μεγάλων ευθύγραμμων τμημάτων (η θερμοκρασία θα τα διαστείλει και θα καταπονήσει τις συνδέσεις)

3. αστήρικτων ενδιάμεσα τμημάτων

4. ακατάλληλων κλίσεων

5. κακών συνδέσεων των σωλήνων και των εξαρτημάτων τους

 

τότε η θερμοκρασία του ζεστού νερού από τα απόνερα θα έρθει σαν το κερασάκι στην τούρτα.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, τα καινούρια πλυντήρια είναι έτσι φτιαχμένα ώστε σε πρόγραμμα 90 βαθμών να ανακατεύουν το ζεστό νερό με κρύο ακριβώς για την προστασία του δικτύου αποχέτευσης. Δεν ξέρω όμως αν το ίδιο γίνεται και στα παλιά μοντέλα πλυντηρίων (12ετία-10ετία), που τότε αν θυμάμαι καλά δεν μπαίνανε στις αποχετετεύσεις pvc (εκτός αν κάνω λάθος...). Θέλω να χρησιμοποιήσω ένα πάλιο πλυντήριο που έχω σε νέα οικοδομή (με pvc) κ αν είναι όπως τα λέω, μάλλoν δεν είναι τόσο καλή ιδέα :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις πρόβλημα. Το νερό μπορεί να έχει θερμοκρασία 90° αλλά η σωλήνα θα έχει χαμηλότερη, μέχρι να απορροφηθεί η απαιτούμενη θερμότητα για την θέρμανση αυτής και των δομικών υλικών που την περιβάλουν. Είναι ζήτημα μετάδοσης της θερμότητας και θερμοχωρητικότητας. Ισχύουν μετά βεβαιότητας όσα είπε ο CostasV.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έτσι το σκέφτηκα. Αλλά μετά θυμήθηκα αυτό που λέω στο προηγούμενο post ,οτι τα νέα πλυντήρια έχουν ρύθμιση προστασίας της αποχέτευσης και λέω "δε μπορεί, κάποιος καλός λόγος θα υπάρχει".

Link to comment
Share on other sites

Θα διαφωνήσω στο ότι αποσκοπεί στην προστασία της αποχέτευσης. Αν κατάλαβα καλά σε τι αναφέρεσαι, είναι σύστημα ανάκτησης της θερμικής ενέργειας για προθέρμανση του νερού εισαγωγής και βελτίωση της ενεργειακής απόδοσης της συσκευής.

Link to comment
Share on other sites

Οχι. Το έχω δει σε manual νέου μοντέλου επι λέξη , να λέει "για την προστασία των σωλήνων αποχέτευσης το ζεστό νερό σε πρόγραμμα 90 oC αναμιγνύεται με κρύο πριν την απάντληση".

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις πρόβλημα. Το νερό μπορεί να έχει θερμοκρασία 90° αλλά η σωλήνα θα έχει χαμηλότερη, μέχρι να απορροφηθεί η απαιτούμενη θερμότητα για την θέρμανση αυτής και των δομικών υλικών που την περιβάλουν. Είναι ζήτημα μετάδοσης της θερμότητας και θερμοχωρητικότητας. Ισχύουν μετά βεβαιότητας όσα είπε ο CostasV.

Δεν έχεις κανένα πρόβλημα, συν ότι το νερό περνωντας από τη σωλήνα θα κρυώσει

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.