Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στατικό ερώτημα: Ρωγμή σε κολώνα


spirgeor

Recommended Posts

Καλησπέρα σας.

 

Μένω σε διαμέρισμα 1ου ορόφου 5όροφης πολυκατοικίας του 1981 στην Αθήνα. Σήμερα εντόπισα μία κατακόρυφη ρωγμή σε κολόνα. Δεν ξέρω πως και πότε εμφανίστηκε. Γνωρίζω όμως ότι δεν υπήρχε πριν από ένα χρόνο...

 

Στο ίδιο σημείο είχε εμφανιστεί ρωγμή στους σεισμούς του 1999. Τότε είχαμε καλέσει μηχανικό και είχε πει ότι δεν υπάρχει πρόβλημα. Μου κάνει εντύπωση που εμφανίστηκε ξανά μετά από 10 χρόνια χωρίς να υπάρχει εν τω μεταξύ άλλος σεισμός (μεγάλος τουλάχιστον) στη περιοχή.

 

Μια γνώμη θα ήταν χρήσιμη. Επίσης και επί τη ευκαιρεία θα μπορούσατε μήπως να με ενημερώσετε ενδεικτικά πόσο μπορέι να κοστίσει μία αντισεισμική θωράκιση μιας πολυκατοικίας σαν και αυτή που μένω (5όροφη με πυλωτή κατασκευής 1981 με 2 διαμερίσματα ανά όροφο περί τα 90 τετραγωνικά το κάθε ένα)

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πήγα να δώ!

 

Δεν φαίνεται κάτι... Βέβαια ο τοίχος είναι σαγρέ αλλά και πάλι δεν φαίνεται κάτι... Αυτό που είδα είναι ότι υπάρχει μία οριζόντια ευθεία γραμμή στο δοκάρι που συνδέεται με την κολόνα. Η ρωγμή (μιλάμε για 1-2 χιλιοστά) ξεκινά από την κολόνα και συνεχίζει για 2-3 μέτρα. Βρίσκεται στη βάση του δοκαριου που ενώνεται με τον τοίχο... Να σημειώσω ότι συνορεύουμε με άλλη γωνιακή πολυκατοικία. Δεν είμαστε stand alone. Συγχωρείστε με για τις ορολογίες αλλά δεν έχω ιδέα από μηχανική :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

...εντόπισα μία κάθετη ρωγμή σε κολόνα....

 

1)

δηλ η ρωγμή είναι οριζόντια?

2)

η ρωγμή είναι στο σοβά (επίχρισμα) ή είναι στο τσιμέντο?

3)

όταν παλαιότερα ήρθε μηχανικός έγινε αφαίρεση του σοβα?

Link to comment
Share on other sites

1) Η ρωγμή (1-2 χιλιοστών) στη δική μου την κολόνα είναι διακεκομένη κατακόρυφη με αρκετά ζικ ζακ. Η ρωγμή στο δοκάρι της πυλωτής (πάλι 1-2 χιλιοστών) είναι απολύτως ευθεία και οριζόντια.

 

2) Είναι τόσο μικρή που φαίνεται πως είναι στο σοβά μόνον.

 

3) Βέβαια... το 1999 όμως...

 

Και να σας πω και ευχαριστώ για το ενδιαφέρον... Δεν το περίμενα :wink:

---------------------------------------------------------------------------

 

akius, φαντάζομαι η απάντηση σου έχει σχέση με την υπογραφή σου ε; (ο μπαρμπα τσαμπας πεθανε ....και ο βερεσες αργοπεθαινει στην εντατικη !!!!) :D Αστιεύομαι...

 

Απλα ζητώ μία πρώτη γνώμη. Πόσο κοστίζει μία τέτοια επίσκεψη μηχανικού;

Link to comment
Share on other sites

H ρωγμή στο δοκάρι...βρίσκεται στο δοκάρι; Θέλω να πω...λες ότι βρίσκεται στην βάση του δοκαριού που ενώνεται με τον τοίχο. Μήπως απλώς είναι ρωγμή στην διεπιφάνεια τοίχου-δοκού (οπότε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα), ή όντως βρίσκεται στο δοκάρι;

Link to comment
Share on other sites

δεν θαχα κανενα προβλημα να σου πω αν μια κατασκευη ειναι νομιμη η παρανομη και πως να λυσεις ενα θεμα.....πχ υγρασια, ξεφλοδισμα χρωματος, κτλ

 

αλλα σε θεμα στατικοτητας και ασφαλειας δεν κανω εκπτωσεις....

οταν μιλαμε για ρωγμες και μαλιστα στα φεροντα απο οπλισμενο σκυροδεμα και οχι σε στα τουβλα εγω δεν μπορω να συμμετεχω σε κατι που θα σου δωσει την αισθηση οτι δεν ειναι σημαντικο και να κοιμασαι ησυχος τις νυχτες με την οικογενεια σου και σε ενα σεισμο ναχουμε καταστροφικα αποτελεσματα....

 

 

να καταλαβεις γιατι λεω αυτοψια.....

 

ειναι στο σοβα η ρωγμη η εχει πιασει και σκυροδεμα

φαινονται σιδερα και εχουν αρχισει να σκουριαζουν

οι ρωγμες και στο υποστηλωμα και στο δοκαρι σε πιο σημειο ειναι ακριβως στην βαση του υποστηλωματος στο μεσο η πιο πανω...αντιστοιχα για το δοκαρι ειναι κοντα στο υποστηλωμα η στο μεσο?

 

 

ελπιζω να καταλαβες το νοημα

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.