Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στατικό ερώτημα: Ρωγμή σε κολώνα


spirgeor

Recommended Posts

Αναρτώντας μία φωτογραφία εδώ, θα σας πούμε την εκτίμηση μας ως μηχανικοί. Η αυτοψία βέβαια είναι κάτι το οποίο πρέπει να γίνει και δεν θα πρέπει να το αμελήσετε.

Η αντισεισμική θωράκιση είναι ένα πολύ μεγάλο κεφάλαιο και δεν υπάρχει μία μονόδρομη απάντηση. Εξαρτάται από τη ποιότητα υλικών και κατασκευής, χρονολογία μελέτης και κατασκευής, το είδος της ενίσχυσης και το τί θα επιδιώξει ο μελέτητής, το υφιστάμενο κτίριο...μέχρι και κοινωνικοί παράγοντες όπως ο τόπος κατοικίας των ενοίκων αν χρειαστεί κάποιοι να εγκαταλείψουν για μικρό χρονικό διάστημα τη κατοικία τους. Ας απευθυνθείτε σε μηχανικό της εμπιστοσύνης σας για να σας λύσει περαιτέρω απορίες σας.

 

 

edit : Διαχωρισμός τοιχοποιίας μου φαίνεται η οριζόντια ρωγμή στο δοκάρι.

Για την κατακόρυφη, αν και δεν μπορώ να καταλάβω καλά, αν υπάρχει υποστύλωμα πρέπει να φύγει ο σοβάς για περαιτέρω εξέταση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για την πρωτη συμφωνώ με τον kostassid. Για την δευτερη και τρίτη έχω κάποιες αμφιβολίες. Ειδικότερα η 3 μου δείχνει διάβρωση με την μικρή μου εμπειρία. Τωρα κοιτώντας τες γενικά μου φαίνεται οτι ο σκελετός έχει μείνει καιρό εκτεθειμένος. Η δική μου φιλοσοφία είναι οτι. α) κάνεις μια επιθεώρηση για να βρείς την κατάσταση του φεροντα απο πλευράς προβλημάτων (διαβρώσεις, ποιότητα σκυροδέματος, διαβαθμίσεις αντοχής, και πολλά άλλα κλπ. β) Δομοστατικός σου κάνει έλεγχο επάρκειας με βάση τα προβλήματα απο το α), γ) διατηρέις την κατάσταση και μειώνεις περαιτέρω υποβάθμιση, δ) Εαν υπάρχει πρόβλημα ή εαν δείχνει οτι μπορεί να είναι οικονομικό τότε μπορείς να κάνεις μια μελέτη ενίσχυσης.

Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη με τη τρίτη είναι η ίδια photo ;)

 

Όσον αφορά την δεύτερη που είναι η κολόνα απλά θα ήθελα να προσθε΄σω πως φαίνεται σαν να ξηλώνει ο τοίχος το σοβά από την κολόνα... Η κολόνα με τον τοίχο δεν κάνουν απόλυτα ορθή γωνία. Επίσης να σημειώσω ότι ρωγμές από πάνω μέχρι κάτω είναι διακεκομένες (δεν υπάρχει συνέχεια) και επίσης να σημειώσω ότι η κολόνα στη βάση μαζεύει λίγη υγρασία.

 

-------------------------------------------------------------------

 

Κανείς όμως βρε παιδιά δεν μου λέει πόσο κοστίζει μία επίσκεψη σας για να εκτιμήση το μέγεθος του προβλήματος (αν υπάρχει).

 

Επίσης δεν μου έχετε δώσει μία ενδεικτική τιμή αντισεισμικής θωράκισης. Καταλαβαίνω ότι εξαρτάται από πολλούς παράγοντες αλλά θα ήθελα μία εκτίμιση έστω και με μεγάλη απόκλιση ήτοι: από 3000 έως 15000 9που δεν το συζητάει η πολυκατοικία π.χ. :-x

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. Ναι την ειδα την υγρασία. ποσο καιρό έμεινε στον ΦΟ? και πού είναι? Υπάρχει μεσοτοιχία? και εαν Ναι πού είναι?

Link to comment
Share on other sites

Φεροντας οργανισμός (τα κοινά τσιμέντα). Πάντα στην βάση της κολώνας είναι!!! δυστυχώς!!!. Κοιτα την ταπεινή μου γνωμη χρειάζεσαι επιθεώρηση/έλεγχο.

Link to comment
Share on other sites

τιμες ειμαστε ελευθερη αγορα τι να σου πουμε...ο καθενας ζητα αναλογα πως αξιολογει την δουλεια του...

 

οσο για την επισκευη....απο απλη επισκευη μεχρι ενισχυση και αποκατασταση των ζημιων που θα γινουν κατα την ενισχυση ειναι μεγαλο το κοστουμι για να βγει ετσι απλα...

πρωτα θα γινει η αυτοψια..

μετα η εκτιμηση της καταστασης..

αν χρειαζεται ενισχυση θα βγει μελετη...

και μετα η εφαρμογη της μελετης...

Link to comment
Share on other sites

spirgeor

 

η τιμή ειναι συνάρτηση πολλών παραμέτρων. Πχ εαν έχεις χάσει μόνο συνδετήρες δεν ειναι ακριβά. Εαν εχεις χάσει και <10% κύριο τότε ειναι ακριβότερο. Εαν εχεις χάσει και >10% κύριο και ολκιμότητα τότε ειναι ακόμα ακριβότερο

Link to comment
Share on other sites

Από τις φωτογραφίες φαίνεται εκ πρώτης όψεως ότι πρόκειται για απλή αποκόλληση τοιχοποιίας από τον φέροντα οργανισμό (κολόνες-δοκάρια). Όμως μπορεί να γελιέμαι

Απάντησε μόνος στα παρακάτω ερωτήματα και όταν φωνάξεις έναν μηχανικό φρόντισε να έχεις πρόχειρες τις απαντήσεις:

1) Πότε ακριβώς κατασκευάστηκε ο Φ.Ο.; Είχανε γίνει οι σεισμοί του Φεβρουαρίου 1981;

2) Υπάρχουν σοβαρές αποκλίσεις της κατασκευής σε σχέση με τα αντίστοιχα σχέδια της οικοδομικής άδειας; (απ'όσο μπορείς εσύ να εκτιμήσεις) π.χ. υπάρχουν καταγγελίες, χοντρές αυθαιρεσίες; κλπ

3) Πότε ακριβώς παρουσιάστηκε η ρωγμή; Ποια η συμπεριφορά της ρωγμής μετά τους σεισμούς του '81 και του '99;

4) Κάνε ένα check και βγάλε φωτογραφίες στους απόπάνω ορόφους

5) Μάζεψε τα σχέδια της οικοδομής (αρχιτεκτονικά και στατικά) καθώς και όλες τις άδειες (πιθανές αναθεωρήσεις)

6) Οποιεσδήποτε αυθαίρετες προσθήκες και λοιπές τροποποιήσεις από όλους τους ορόφους θα βοηθούσαν (στο να βγει συμπέρασμα).

 

 

Εγώ τι θα σου έκανα:

1) Μια αυτοψία (χοντρική οπτική επαφή)

2) Θα μου έδινες όλα τα παραπάνω ζητούμενα να τα μελετήσω στο γραφείο (πλέον αρχίζουμε και γράφουμε)

3) Εκτίμηση αντοχής (έχει κάποιο κόστος το οποίο εκτιμάται και δίνεται προσφορά μόνο μετά από αυτοψία)

4) Μελέτη επισκευής - ενίσχυσης (κοστολόγιο μόνο μετά από αυτοψία και εκτίμηση αντοχής).

 

Οι μελέτες αυτές δεν συμπεριλαμβάνονται (νομίζω) σε κάποιο επίσημο τιμολόγιο, επομένως, κάθε μηχανικός εκτιμάει την μελέτη του ανάλογα με την εμπειρία του, τον χρόνο απασχόλησης και την δυσκολία της δουλειάς (αν για παράδειγμα έχουν τηρηθεί επακριβώς τα σχέδια της άδειας τότε η δουλειά μας είναι πιο εύκολη...).

Προσωπικά αν ήσουν κοντά στο σπίτι μου και ερχόμουν για μια πρώτη οπτική επαφή δεν θα σου έπαιρνα χρήματα. Όμως χωρίς να μελετήσεις όλα τα δεδομένα δεν μπορείς να δώσεις μια οποιαδήποτε εμπεριστατωμένη απάντηση...

Επιπλέον για να σου δώσει κάποιος από εδώ μέσα ένα οποιοδήποτε κοστολόγιο για την εκτίμηση αντοχής, πρέπει να πάρει χαρτί και μολύβι και να παιδευτεί λιγάκι και πάλι η απάντηση θα είναι του στυλ "από τόσο έως τόσο".

 

Λοιπόν, πάρε ένα μηχανικό για αυτοψία και τα υπόλοιπα θα σου τα πει αυτός...

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη

 

αντοχή σκυροδέματος μόνο δεν φτάνει. Πόσα καρότα θα πάρεις? απο που? η όπλιση θέλει έλεγχο, εαν υπάρχει διάβρωση θέλει έλεγχ, εαν η αλκαλικότητα εχει πέσει θέλει έλεγχο, εαν η διαπερατότητα είναι χαμηλη θα δημιουργήσει προβλήματα στο μέλλον, εαν έχεις χάσει ολκιμότητα θες άλλη ενίσχυση, κλπ, κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.