Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΚΕΝΑΚ – Παραδείγματα ενεργειακών μελετών - Σεμινάριο


pbark

Recommended Posts

Μαζί με το πρόγραμμα που κάνεις download υπάρχει και ενα .xml αρχείο με τα δεδομένα ενός κτιρίου ως παράδειγμα.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε ρε παιδια αν θα απαιτηθεί και αλλο λογισμικο ( 4M , Ti-Soft ) εκτός αυτό

του ΤΕΕ , για να εκτελεσθεί μια μελέτη ?

Αυτό λένε τουλάχιστον από τις εταιρίες λογισμικού.

Link to comment
Share on other sites

Νάνσι,

 

Έχω επικοινωνήσει 1-2 φορές με τους συναδέλφους στο Ινστιτούτο Ερευνών Περιβάλλοντος και Βιώσιμης Ανάπτυξης (ΙΕΠΒΑ) όπου δημιούργησαν το λογισμικό. Για την κατανόηση του τι γίνεται με τα δεδομένα που πρέπει να εισαχθούν, προκειμένου να πάρεις την κατάταξη Ενεργειακής απόδοσης του κτιρίου σου (μόνο αυτό κάνει όχι κάποιο ογκώδες τεύχος μελέτης), θα πρέπει να μελετήσεις τις τρείς οδηγίες ΤΟΤΕΕ 20701-1, 20701-2 και 20701-3. Το πιό συμαντικό βοήθημα είναι το αρχείο βοήθειας του λογισμικού.

 

Χρειάζεται συνεχής αναδρομή σε πίνακες των ΤΟΤΕΕ και αντιστοίχηση με τα κελιά δεδομένων του λογισμικού.

 

καλή τύχη και υπομονή.

 

'Αγγελε ευχαριστώ πολυ.ειμαι στη διαδικασια να ψαχνω και να διαβαζω για τη μελετη ενεργειακης, καθως και να παρακολουθω σεμιναρια που το συσχετιζουν...ειμαι αρκετα χαομενη αλλα φανταζομαι ολα θα μπουν σε μια σειρα..καθε αρχη και δυσκολη που λενε.

 

καλημέρα,

ήθελα να ρωτήσω ξέρει κάποιος αν τα λεβητοστάσια είναι μέσα στο συντελεστή δόμησης ενός σπιτιού?

έχω στα χέρια μου μελέτη που πρωτοκολλήθηκε μετά την 1/10 και θέλει να γίνουν όλες οι μελέτες τωρα και ο αρχιτέκτονας δε δείχνει χώρο λεβητοστασίου πουθενά.τι μπορώ να κάνω?να δημιουργήσω ένα χώρο εγώ και ότι γίνει? έχουν εγκριθεί τα σχέδια στην πολεοδομία.

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Νανσι

 

"των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν μαγειρεύουν"...

 

Αυτό δεν είναι για σένα αλλά για τον αρχιτέκτονα.

Αν υπάρχει υπόγειο στο σπίτι κάπου θα βρεθεί ένας χώρος να μπεί το λεβητοστάσιο...

Αν όχι τα πράγματα ζορίζονται γιατί όπου και να μπεί στο ισόγειο κάτι άλλο πρέπει να αφαιρεθεί και άρα πρέπει να αλλάξουν οι κατόψεις (ίσως τομές και όψεις) και τα σχέδια θα πρέπει να επανεγκριθούν...

Από μόνη σου δεν θα κάνεις τίποτα αλλά θα αποφασίσετε από κοινού με τον αρχιτέκτονα και αυτός θα ενημερώσει και τον ιδιοκτήτη...

Ίσως δείξεις κάποιο ατομικό καλοριφέρ (την συσκευή δηλαδή πχ. στην κουζίνα) ή θερμοσυσσωρευτές ώστε να αποφύγεις τους έξτρα χώρους αλλά για αυτό ας μας δώσουν τα φώτα τους οι εμπειρότεροι μηχανολόγοι...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.