Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό ερώτημα: Τοίχος αντιστήριξης


THEOPAPAS

Recommended Posts

Αγαπητοί Κύριοι / Κυρίες

 

Καλησπέρα σας

Έχω ενα μεγάλο οικόπεδο και θέλω να φτιάξω "βαθμίδες" από σκυρόδεμα

Ο κάθε τοίχος θα είναι περίπου 1,5μ ύψος Χ 10μ μήκος

Θέλω να ρωτήσω τα παρακάτω:

1) Πόσο βάθος θα πρέπει να έχουν τα θεμέλια (υποθέτω πρώτα θα βάλω χαλίκι και θα το πατήσω)

2) Πόσο πλάτος θα πρέπει να έχει το καλούπι (και κατ' επέκταση ο τοίχος)

3) Τι μπετονιέρα χρειάζομαι (1/2, 1/3, 1 σακι) και εάν επαρκεί για αυτήν την δουλειά

4) Τι οπλισμό πρέπει να βάλω (οριζόντιο & κατακόρυφο) εντός του καλουπιού και εάν θέλει (τύπος & διαστάσεις)

5) Πως να ξεκινήσω το καλούπι γιατί δεν ξέρω (ένα σχεδιάγραμμα θα βοηθούσε):)

 

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο σας

Αναμένω

 

Με εκτίμηση

ΤΗΕΟPAPAS

Link to comment
Share on other sites

Πας σε ένα μηχανικό και στο μελετάει. Ανάλογα με το έδαφος πας και σε γεωτεχνικό. Πρόσφατα είδα ατοχία εδάφους με τα τοιχία να έχουν κόψει σε πολλά σημεία και μια επένδυση 1,5 εκ να τραβάνε την κατηφόρα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε THEOPAPAS δεν μπορούν να απαντηθούν τα ερωτήματά σας κατ΄αυτόν τον τρόπο, είναι ανέφικτο και επισφαλές.

Ουσιαστικά ζητάτε εκπόνηση μελέτης μέσω διαδικτύου.

Απευθυνθείτε σε ένα Μηχανικό ο οποίος θα εξετάσει όλα σας τα δεδομένα και θα εκπονήσει την ανάλογη μελέτη η οποία φυσικά και θα πρέπει να πληρωθεί αναλόγως.

Το Φόρουμ δεν μπορεί να σας βοηθήσει παραπέρα.

Ευχαριστώ για τη συμμετοχή σας.

Link to comment
Share on other sites

Παίζουν πολλά στοιχεία ρόλο, που θα καθορίσουν και την μορφή του τοιχείου και κυρίως την βάση (το πέδιλο δηλαδή τι μορφή θα έχει, αν θα είναι αμφίπλευρο ή μονόπλευρο, πόσο θα είναι το "παπούτσι", το "τακούνι", πάχος, κλίσεις, αρμοί ίσως, κλπ).

 

Απευθυνθείτε σε κάποιον μηχανικό να σας κάνει μια μελέτη και σε καμία περίπτωση μην αφεθείτε στα χέρια ενός μπετατζή που "τα ξέρει όλα, τόσα χρόνια μάστορας"...

Ειδικά στα τοιχεία, κάνουν τα περισσότερα λάθη!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.