Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικοδομικές Άδειες-Αδειοδοτήσεις Διαχωρισμός Διαμερίσματος 150τ.μ.


pauvlina

Recommended Posts

καλημέρα σας,

σας παρακαλώ θα ήθελα να με βοηθήσετε στο εξής ερώτημα , αν γίνεται φυσικά.

Το πατρικό μου είναι ένα διαμέρισμα 160τ.μ. και σύμφωνα με το συμβόλαιο ειναι δύο διαμερίσματα (Γ3 + Γ4) , έχουμε δύο κουζίνες, δύο μπάνια, δύο ρολόγια της ΔΕΗ.

Χρειάζομαι άδεια απο την πολεοδομία για να ανοίξω πόρτα εισόδου δεύτερη?

Σε μια παρόμοια περίπτωση διάβασα χρειάζεται και συγκατάθεση των ιδιοκτητών της πολυκατοικίας.

Τέλος, υποθέτω θα χρειαστώ μελέτη από μηχανικό + αρχιτέκτονα, ενδιαφέρομαι μονο για την διημιουργία εισόδου.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας και για την βοήθεια σας.

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε μια άδεια μικρής κλίμακας (δωρεάν) για αντικατάσταση κουφωμάτων (σε περίπτωση που σου στείλουν την αστυνομία) και άνοιξε την πόρτα στη θέση που δείχνει η κάτοψη της οικοδομικής άδειας.

Εαν δεν έχει γίνει μεταγενέστερη αναθεώρηση, απο την στιγμή που φαίνονται 2 διαμερίσματα στα σχέδια της άδειας δεν είσαι εσύ η παράνομη, αλλά οι γονείς σου!

Link to comment
Share on other sites

δεν θέλω κάτι άλλο να κάνω, μόνο το άνοιγμα της δεύτερης εισόδου.

οι γονείς μου δεν νομίζω να έχουν κάνει αναθεώρηση της οικοδομικής άδειας,

ο μηχανικός θα μπορέσει να το βρεί ?

ευχαριστώ πάρα πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Για να έχετε δύο ρολόγια ΔΕΗ μάλλον δεν έχει γίνει.

Επιβεβαίωση μπορεί να γίνει με μια επίσκεψη στην Πολεοδομία. Ούτως ή άλλως θα χρειαστείτε αντίγραφο της κάτοψης ορόφου.

 

Εάν επιθυμείτε μπορείτε να αναθέσετε σε μηχανικό της εμπιστοσύνης σας την έκδοση άδειας μικρής κλίμακος και τη διερεύνηση του ιστορικού του φακέλου, όμως είναι προαιρετικό.

Link to comment
Share on other sites

2 κουζίνες έχει σήμερα ?

 

Αν όχι.........

 

Ύδρευση - αποχέτευση.

 

Και μετά μπλέκετε και περισσότερο.................

 

τροποποίηση συστάσεως........... σε πολ/κια......:lol:

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω για το αντίστροφο? Αν δηλαδή η οικ. άδεια έχει ένα διαμέρισμα 80τμ. το οποιο ο ιδιοκτήτης έκανε δυο 40τμ. Η έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας (εσωτερικές διαρρυθμίσεις) μπορεί να του εξασφαλίσει δεύτερη παροχή ρεύματος η πάμε σε αναθεώρηση?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα,

Θέλω να ανοίξω μια ακόμα πόρτα εισόδου σε ένα διαμέρισμα σε πολυκατοικία. Η υπάρχουσα είσοδος θα διατηρηθεί και το διαμέρισμα θα παραμείνει ενιαίο.

Χρειάζεται συναίνεση των ιδιοκτήτων για αυτό και κανονική άδεια? η είμαι οκ με μικρής κλίμακας?

Link to comment
Share on other sites

Η μικρή κλίμακας άδεια μάλλον δεν κάνει.Θα έχουμε αλλαγή όψεων ή είναι εσωτερική πόρτα?

Link to comment
Share on other sites

Εσωτερική πόρτα προς τον κοινόχρηστο διάδρομο, σε θέση που δεν ενοχλεί ούτε τον ανελκυστήρα ούτε το κλιμακοστάσιο. Δεν υπάρχει αλλαγή όψης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.