Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πτώση τάσης δικτύου


AlexisPap

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 32
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αλέξη, τα τυλίγματα της χαμηλής, υπό κανονική λειτουργία έχουν τάση 230V και συνδέονται σε αστέρα. Στο σχήμα σου φαίνονται σε τρίγωνο.

 

Όσο αφορά τη ΜΤ συμφωνώ. Στη χαμηλή, αντί για 380,X,Y έχουμε 230,X,Y.

Link to comment
Share on other sites

OK, άρα είναι κάπως έτσι (συγνώμη αν γράφω λάθος τις τάσεις, έχω "μείνει" στα παλιά, διορθώστε ο,τι είναι λάθος):

 

attachment.php?attachmentid=3000&stc=1&d=1287033161

 

Θεωρώντας ιδανικό Μ/Σ τροφοδοτούμενο από πηγή τάσης και αντιστάσεις φορτίων Rx & Ry καθαρά ωμικές, έχουμε:

 

φαινόμενη αντίσταση στα πρωτεύοντα τυλίγματα:

Ν²*Rx και N*Ry

Συνολική αντίσταση πρωτεύοντος: Ν²(Rx+Ry)

Ρεύμα πρωτεύοντος: ΜΤ/Ν²(Rx+Ry)

Οπότε η τάση μοιράζεται στα δύο τυλίγματα του πρωτεύοντος ως εξής:

Vx1 = Rx/(Rx+Ry)*MT

Vy1 = Ry/(Rx+Ry)*MT

 

Στο δευτερεύον:

Vx = Vx1/N = Rx/(Rx+Ry)*240 ............... Ιx = Vx/Rx = 240/(Rx+Ry)

Vy = Vy1/N = Ry/(Rx+Ry)*240 ............... Iy = Vy/Rx = 240/(Rx+Ry) = Ix !

(αυτό δεν το περίμενα! "καθρεύτης ρευμάτων" στο εναλλασσόμενο!)

 

Άρα για να έχουμε Vx=50V =>Rx/(Rx+Ry)=50/240 => Rx=5/19*Ry

και για να έχουμε Vx=150V =>Rx/(Rx+Ry)=150/240 => Rx=15/9*Ry

Δεν είναι πάλι μεγάλη ασυμμετρία; Μπορεί η αναλογία των φορτίων σε δύο φάσεις να έχει τόσο μεγάλη διακύμανση;

post-33925-131887248247_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος!!!

 

Η ασυμμετρία που απέδειξες, αν την ανάγουμε σε κανονική λειτουργία, αντιστοιχεί σε ισχείς PL1= 5/19 * PL2 ως PL1 = 19/5 * PL2, δηλαδή περίπου PL1 = 0.25 ~ 3.8 * PL2

 

Το μέγεθος και η διακύμανση της ασσυμετρίας είναι μεγάλο και δεν θα μπορούσε να παρατηρηθεί σε κανονική λειτουργία***. Θα μπορούσε ίσως να δικαιολογηθεί μόνο από την μη κανονική λειτουργία. Δηλαδή τα φορτία δεν κατανέμονταν στις φάσεις όπως συνήθως. Ίσως έμπαιναν και έβγαιναν ανεξέλεγκτα. Πολλοί καταναλωτές ίσως έβγαζαν εκτός κάποια φορτία (για προστασία τους), ενώ κάποιοι άλλοι ίσως έβαζαν φορτία στο δίκτυο (για να έχουν πχ όσο περισσότερο φως μπορούν).

 

Δεν ξέρω τελικά αν είναι ρεαλιστικό το παραπάνω. Μήπως με ένα τηλέφωνο στη ΔΕΗ μπορείς να πάρεις κάποιες πληροφορίες για τη βλάβη να δούμε τι έγινε?

 

*** Σε περίπτωση που το δίκτυο έχει πολύ λίγους καταναλωτές και σε ώρα που δεν υπάρχουν καταναλώσεις, η λειτουργία πχ ενός θερμοσίφωνα μπορεί να ανατρέψει εντελώς τη συμμετρία. Ίσως στην περίπτωσή σου, εκτός των παραπάνω το δίκτυο να είναι πολύ μικρό. Δεν ξέρω... Ένα τηλέφωνο στη ΔΕΗ θα μας πείσει ;)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την επιβεβαίωση, φοβόμουν ότι έκανα κάτι λάθος. Αφενός η μεγάλη ασυμμετρία, αφετέρου το γεγονός ότι βγαίνει Ιx = Iy μου φάνηκαν πολύ περίεργα...

 

Επομένως η πτώση τάσης πρέπει να αποδοθεί σε απώλεια μίας ασφάλειας ΜΤ στο πρωτεύον και όχι σε κάποιον άλλο λόγο...

 

Υ.Γ: και πάλι συγνώμη για τις λάθος τιμές των τάσεων :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν κολλάμε στις τάσεις :D (δηλαδή στις ονομαστικές τιμές αυτών)

 

Δεν μπορώ να σκεφτώ κάποια άλλη αιτία βλάβης (αλλά ούτε ξέρω αν είναι πειστικές οι εξηγήσεις που έδωσα παραπάνω για την τόσο μεγάλη ασσυμετρία και τη διακύμανση αυτής).

 

Εσένα σου έρχεται κάτι άλλο στο μυαλό?

Link to comment
Share on other sites

Όχι! εγώ φανταζόμουν ότι κάτι έγινε και αυξήθηκε η αντίσταση του δικτύου... Ας πούμε ότι κάποιος κλάδος τροφοδοτούταν από δύο Μ/Σ και βγήκε εκτός ο ένας...

 

Υ.Γ: Μην βαρέσεις, δεν είμαι Ηλ/γος :)

Link to comment
Share on other sites

Η ΔΕΗ δεν με διαφώτισε, αλλά η κουβέντα με τους γείτονες έδειξε ότι:

- είτε δεν κατάλαβαν τίποτα

- είτε διαπίστωσαν μικρή διακύμανση της τάσης (προς τα κάτω)

- είτε διαπίστωσαν μεγάλη πτώση τάσης / διακοπή

Άρα μάλλον έχεις δίκιο miltos.

 

Τώρα, διαπίστωσα καθώς μετρούσα την τάση ότι η είσοδος στο κύκλωμα της αντίστασης του φούρνου έριχνε την τάση περίπου κατά 2V (από 70V -> 68V). Αντίσταση 1500W ~ 190Ω όταν είναι κρύα.

Άρα:

70 = Rx/(Rx+Ry)*230 => Rx=0,4375Ry

68 = Rx'/(Rx'+Ry)*230 => Rx'=0,4198Ry => Rx' = 0,9574Rx

 

Rx'=(Rx*190)/(Rx+190) => 0,9574*Rx=(Rx*190)/(Rx+190) =>

Rx = 8,5Ω

οπότε και

Ry = 19,3Ω

 

Προφανώς η ακρίβεια των μετρήσεων και του "ιδανικού μοντέλου" είναι λίγο περιορισμένη, αλλά η τάξη μεγέθους είναι που έχει σημασία...

Μιλάμε λοιπόν για ένα φορτίο που με τάση 230V θα είχε ισχύ 6,2kW στην μία φάση και 2,7kW στην άλλη. Μάλλον μικρό φορτίο έ; Στην μία γραμμή είναι μερικές λάμπες και ένας θερμοσίφωνας και στην άλλη μόνο μερικές λάμπες...

Φαίνεται πως έχεις 100% δίκιο! :):):)

Link to comment
Share on other sites

Ωπ, μου ξέφυγε η απάντησή σου.

 

Έχεις φούρνο με αντίσταση NTC?!!! Τα 190Ω αντιστοιχούν σε ισχύ 230V^2 / 190W =~ 280W.

 

Μήπως η αντίσταση είναι 19Ω όταν είναι κρύα?

 

Επίσης, η πτώση τάσης από τα 70V -> 68V οφείλεται σε κάποιο ποσοστό στην πτώση τάση της γραμμής. Υπό κανονικές συνθήκες, τι πτώση τάση προκαλεί το "άναμα" της αντίστασης?

Link to comment
Share on other sites

Τζάμπα τόσοι υπολογισμοί! Καλά, να μου ξεφύγει ένα ολόκληρο μηδενικό; !!!

 

Επίσης, η πτώση τάσης από τα 70V -> 68V οφείλεται σε κάποιο ποσοστό στην πτώση τάση της γραμμής. Υπό κανονικές συνθήκες, τι πτώση τάση προκαλεί το "άναμα" της αντίστασης?

 

Επίσης 3V. Άρα θα μου πεις έπρεπε να διορθώσω την πτώση τάσης: 2-3*70/233=1,1V...

 

Edit:

Λοιπόν, με την σωστή αντίσταση και την σωστή πτώση τάσης έχουμε Rx=0.43Ω και Ry=1,0Ω.

Τα φορτία των φάσεων είναι 123kW και 52,9kW... Την χάσαμε την μπάλα, με τέτοια νούμερα ούτε συμπέρασμα βγαίνει, ούτε οι μετρήσεις μπορούν να έχουν κάποια (έστω στοιχειώδη) αξιοπιστία...

 

Δεν πειράζει, ας πούμε ότι ήταν μια ωραία άσκηση... 8-)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.