Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προϋποθέσεις και βαθμός αξιοποίησης νέων αποφοίτων Μηχανικών στην αγορά εργασίας


ΤΖΕΤΖΟΥΜΗΣ

Recommended Posts

με συνχωρεις και εμενα αν παραφερθηκα αλλα ετσι καταλαβα.

πρεπει να βρεθουν οι καταλληλες προυποθεσεις ωστε ενας νεος μηχανικος να εντασετε αμεσα μεσα στο εργατικο δυναμικο αυτης της χωρας διοτι και στο διαβασμα εχει λιωσει για να παρει το πτυχιο του και τις ασφαλιστικες εισφορες του ΤΣΜΕΔΕ πρεπει να καλυπτει αλλα και αμεσα να αποκτησει την προυπηρεσια που χρειαζετεαι.Το θεμα ειναι ομως οτι δεν γινεται τιποτα απο την πλευρα των εταιριων ωστε να καλυψουν την απαιτουμενη εκπεδευση ωστε να ενταχθουν στο δυναμικο της εταιριας .Το θεμα ειναι οτι απο την πλευρα τους οι νεοι μηχανικοι τι θα πρεπει να κανουν?Να περιμενουν μεχρι να γινει το θαυμα??

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 25
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Τι κάνουν τα παλικάρια;

Δουλειές δεν έχουμε σε δουλειές να βρισκόμαστε;

Α και για να μην είμαι εκτός θέματος.

Όσοι τελειώνουν μια σχολή το 2-3% μόνο μπορεί να εργαστεί και αυτό γιατί έχει δουλέψει ως φοιτητής (όχι σε καφετέρια).

Τα υπόλοιπα...τα γνωστά...

Link to comment
Share on other sites

spgirl

και εγω ετσι νομιζα, οτι θα μετρησει ο βαθμος μου, η θεση αποφοιτησης μου και οτι τελειωσα στα πεντε χρονια. Γιατι νομιζα οτι αυτα θα δειξουν στον πιθανο εργοδοτη μου οτι ειμαι συνεπης, εργατικος και εχω αποκτησει γνωσεις και δεξιοτητες. Αλλα απο οτι αποδιεκνυεται την σημερον εσφαλα

Link to comment
Share on other sites

Το βιογραφικό δεν παίζει ρόλο αν δεν υπάρχει προϋπηρεσία και εμπειρία.

Γιατί τι λέει αν έχεις 9 στο σκυρόδεμα. Σημαίνει ότι με το 9 της σχολής γνωρίζεις και σκυρόδεμα όπως θα το αντιμετωπίσεις στην πράξη;

Ή μήπως σημαίνει ότι γνωρίζεις το σκυρόδεμα επειδή πήρες 9. Το ίδιο ισχύει και για τις σιδηρές.

Για αυτό και το βιογραφικό εάν δεν έχεις εμπειρία δεν λέει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Αν ηταν ετσι τα πραγματα τοτε κανεις δεν θα μπορουσε ποτε να βρει εργασια μιας και στην αρχη κανεις δεν εχει προυπηρεσια.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, είτε νέος είτε παλιός μηχανικός, αυτή τη στιγμή υπάρχει πρόβλημα...Το πόσο μεγάλο είναι το πρόβλημα, μέχρι πότε θα συνεχιστεί κτλ κανείς δεν ξέρει...

 

Διαχρονικά πάντως, ο νέος μηχανικός είναι "ο χαμάλης". Το παιδί για όλες τις δουλειές...έτσι είναι και (εν μέρει) έτσι πρέπει να είναι. Από κει και πέρα, μέσα από την εμπειρία και τις επιλογές του καθενός, τα πράγματα αλλάζουν σιγά σιγά...

 

Άποψή μου πάντως είναι ότι ποτέ δεν πρέπει να τα παρατάει κανείς...Επιμονή και υπομονή...

 

Ναι, οι μηχανικοί είμαστε πολλοί...Οι καλοί μηχανικοί όμως είναι λίγοι...Πάντα θα υπάρχει ανάγκη για κάποιον ακόμα...

Link to comment
Share on other sites

Ας δούμε το θέμα ρεαλιστικά. Εγώ αν είχα επιχείρηση δεν θα έπαιρνα νέο μηχανικό. Γιατί;

Γιατί δεν μπορώ να τον πληρώνω και να τον μαθαίνω. Θα του μάθω σκυρόδεμα, όπλιση, επίβλεψη, σιδηρές, σχέδια, AutoCAD, στατικά προγράμματα, κόστος, κ.ο.κ.

Δεν με συμφέρει γιατί δεν θα μου βγάλει δουλειά. Θα με πάει και πίσω.

Και μετά αν μάθει την δουλειά μετά από 2-3 χρόνια μπορεί να φύγει και να ανοίξει δικό του γραφείο. Δηλαδή δεν με συμφέρει να πάρω "στραβάδι". Δεν το κάνω απλά.

 

Η μόνη λύση ήδη από φοιτητής να δουλέψεις κάπου ώστε μετά να έχεις κάτι να παρουσιάσεις και όχι να δείξει το 9 του σκυροδέματος ή τα πέντε χρόνια που τελείωσες.

Γιατί μπορεί να έρθει ένας με 7 χρόνια και να πει με πήρε παραπάνω γιατί δούλευα σε εταιρία μελετών. Ε, αυτός μόλις σου πήρε την θέση και ας είχες 9 στο σκυρόδεμα και 5 χρόνια στο δίπλωμα.

Link to comment
Share on other sites

Θα διαφωνήσω...όλα πάνε ανά περίπτωση βέβαια...

 

Για παράδειγμα, έστω ότι έχω έναν 40άρη υπάλληλο...αυτός μου κοστίζει Α χρήματα...

 

Τώρα που οι δουλειές είναι και πεσμένες, δεν μου πολυχρειάζεται...Τον αντικαθιστώ με έναν 25άρη, που μου κοστίζει Α/3 χρήματα...και μιας και πολλές δουλειές δεν έχω, μου κάνει μια χαρά...οικογένεια δεν έχει να τον ζαλίζει για τον ελάχιστο ελεύθερο χρόνο, αλλά έχει απίστευτη ζωντάνια και όρεξη για δουλειά...

 

Και όχι απλά δεν έχω πρόβλημα με το να μου φύγει...θα φύγει στην καλύτερη χρονική στιγμή που θα ήμουν υποχρεωμένος να τον αντικαταστήσω κι αυτόν...και θα έχω και έναν εξωτερικό συνεργάτη με καλή τιμή...

 

"Δουλειά και σπουδές" προσωπικά διαφωνώ...υπάρχει πολύς χρόνος για δουλειά μετά τις σπουδές...Βέβαια, πάλι ανάλογα την περίπτωση...

Link to comment
Share on other sites

Τότε δεν έχεις υπάλληλο ούτε και χρειάζεσαι, αλλά δουλεύεις με συνεργάτες. Απλά πράματα.

Δουλειά και σπουδές πάνε. Δουλειά σε νυχτερινό club και σπουδές δεν πάνε.

Διότι ο χρόνος στις σπουδές είναι ατελείωτος. Εκτός αν θες τον χρόνο για καφέδες, βόλτες και εκδρομές. Τότε ναι, τότε δεν έχεις χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.