Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαίτηση θέσεων στάθμευσης μετά από διαίρεση διαμερίσματος


kibari

Recommended Posts

Τα δεδομένα μου

Δύο διαμέρισματα 113μ² έκαστο, αγορασμένα με δύο ξεχωριστά συμβόλαια (όχι συνιδιοκτησία), από δύο ξεχωριστούς αγοραστες (ανδρόγυνο), για να πάρουν ρεύμα ενώθηκαν 'πολεοδομικά' (καταργήθηκε κάποιος τοίχος, αλλά παρέμειναν δύο είσοδοι, δύο χωλ, δύο κουζίνες, δύο λουτρά, δύο σαλόνια κλπ). Άδεια του 1975. Τώρα οι δύο ιδιοκτήτες κτίζουν τον τοίχο που αρχικά καταργήθηκε, και θέλουν να λειτουργήσει σαν δύο διαμερίσματα πλέον, δηλαδή θέλουμε δεύτερο ρολόι ΔΕΗ...

Ξέρω, θέλει άδεια.

Η ΕΡΩΤΗΣΗ : Θέλει θέσεις πάρκινγκ? Αν ναι, πόσες? Και που το γράφει???

ΠΡΟΣΟΧΗ : Δεν γίνεται προσθήκη, ή επέκταση, ή τροποποίηση της διαρρύθμισης.

Κάθε εμπεριστατωμένη βοήθεια θα είναι παραπάνω από ευπρόσδεκτη και χρήσιμη!

Ευχαριστώ,

α.π.

 

Καμία βοήθεια από κανέναν?

α.

Link to comment
Share on other sites

έχουμε ξανασυζητήσει το θέμα αλλά δυστυχώς δεν έχουμε βρει τη νομοθεσία που ορίζει τις αλλαγές χρήσης και τα τμ που αντιστοιχούν

 

γνωρίζουμε μόνο τα εξής:

http://www.domiki.gr/kpn/text_3d/0.htm

http://www.domiki.gr/kpn/text_3d/0_1.htm

http://www.domiki.gr/info/021212-1.htm

 

αν βρεις κάτι νεότερο, σε παρακαλώ ενημέρωσέ μας

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευαχαριστώ myri, το διάβασα... Θέλει βέβαια πάλι διάβασμα, και φυσικά πως το ερμηνεύει και η πολεοδομία...

Αλλά αν έχει κανένας και άλλα στοιχεία , ας μας τα πει...

αλέξανδρος π.

Link to comment
Share on other sites

έχω την εντύπωση πως πρέπει να υπάρχει και συμπληρωματική νομοθεσία

όμως δεν έχει πέσει στα χέρια μου

 

(όταν γίνεται η διόρθωση είναι όλα τόσο βιαστικά που δεν προλαβαίνω να τους ρωτήσω που το γράφει)

Link to comment
Share on other sites

Χωρισμός διαμερίσματος στα δύο...

Ήταν 220μ2 γίνεται 2Χ 110μ2, άρα όχι προσθήκη...

Είχε 4 υπνοδωματια, έχει 2Χ2 υπνοδωμάτια... Άρα δεν προστίθεται πλυθισμός...

Γιατί να θέλει 'στάθμευση' ...;

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλά προσθέτεις ένα επιπλέον διαμέρισμα

και χρειάζεται μια θέση στάθμευσης ανά διαμέρισμα

 

θεωρώ πως θες θέση σταθμευσης, δεν γνωρίζω αν μπορείς να την εξαγοράσεις

και δυστυχώς δεν έχω τη νομοθεσία :(

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θέλεις λέγεται διαρρύθμιση εσωτερικού χώρου. Εξαρτάται σε ποιο μέρος βρίσκεταιη οικοδομή. Μπορεί να μη χρειάζεται και άλλη θέση στάθμευσης. Σε κάποιες πόλεις οι απαιτούμενες θέσεις στάθμευσης βγαίνουν από τα m² του υλοποιούμενου Σ.Δ. δια το εμβαδόν του οικοπέδου. Οπότε και είσαι καλυμμένος. Άρα πρέπει να ρωτήσεις την πολεοδομία της περιοχής.

 

Και σε περίπτωση που όντως χρειαστείς εξτρα θλεση στάθμευσης υπάρχει και μια ελάχιστη ακτίνα μέσα στην οποία μπορεί να εξαγοραστεί, λ.χ. 800m.

 

Με ένα google βρήκα αυτό που μάλλον θα σου λύσει την απορία:

http://www.minenv.gr/1/13/131/13108/g13108320.html

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ, αλλά αυτό το διάταγμα αφορά σε νέα κτίρια και προδήκες δόμησης. Εγώ δεν κάνω αυτό, αλλά ενα διαμέρισμα των 226 μ2 το κάνω δύο των 113μ2 έκαστο. Δεν ξέρω σε τι κατηγορία επέμβασης ανήκει... και στην πολεοδομία θα μου πουν προφανώς, για "νάχουν το κεφάλι τους ήσυχο" το εξής: 'ααα! θέλεις δύο νέες θέσεις στάθμευσης!'.

α.

Link to comment
Share on other sites

Αν έριξες μια ματιά στο link θα πρόσεξες πως ο αριθμός των απαιτούμενων χώρων στάθμευσης εξαρτάται από το εμβαδό της δόμησης και όχι από τον αριθμό των διαμερισμάτων. Άρα είσαι καλυμμένος, αυτό ήθελα να σου πω. Εφόσον τα μέτρα δεν αλλάζουν, δεν απαιτείται επιπλέον χώρος στάθμευσης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.