Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θέματα σχετικά με γερανογέφυρες


 

Recommended Posts

Ετσι ελεγα και εγω αλλα αυτες οι skewing forces απο οτι διαβαζω εξαρτωνται απο το διακενο τροχων και καρε και εχουν καποια σχεση και με τα μεσα καθοδήγησης της κίνησης της γερανογεφυρας όταν αυτη κινεται στον διαμηκη αξονα του κτιριου (σχημα 19,3 τομος ΙΙ, δίχνει και με βελακι την φορα κίνησης)...Οποτε αλλο είναι, λές να το ξεχασαν :smile:?? Παντως και οι demag τα ιδια ήδη φορτισεων με το EC1 δίνει παρότι τα αναφερει ως φορτία κατα DIN15018 (δικιο εχει τελικα ο Pappos που λεει για την αντιγραφη των DIN)

Εγω παλι απλοποιητικά πηρα οτι δρουν διαμήκως το 10% εγκαρσίως το 20% και προσθεσα και στα φουρουσια μια συγκεντρωμενη ροπή όπως προκυπτει απο τα αλληλοαναιρουμενα Ητ.

Για να τα κατανήμω και στο καθε φουρουσι αναλόγως την θεση του βαρουλκου πήρα την αναλογια που προκυπτει απο του πινακες της demag που ειναι πολυ αναλυτικοι..ανα τροχο...

Θα επαιρνα και τα φορτία απευθειας απο την demag αλλα ειναι μικρότερα απο την εφαρμογη των ποσοστων των ANSI..

Tα έβαλα και ταυτοχρονα οτι δρουν, τους εριξα και τους συντελεστες του ΕC 1,35 στους συνδυασμους.. και τα ευλογησα σταυρωτα!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 63
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στο συγκεκριμένο ζήτημα ο Ευρωκώδικας είναι μετάφραση του αντίστοιχου DIN.

Έχω δει την εφαρμογή της DEMAG,αλλά δεν το έχω χρησιμοποιήσει.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως το σωστό είναι το εξής:

Κατασκευάζεις τον πίνακα των φορτίων με τα φ

Πολλαπλασιάζεις επί 1,35 όλα

Φροντίζεις να υπάρχουν μόνο τα ταυτόχρονα μεγέθη.

Λογικά ο δυσμενέστερος συνδυασμός του πίνακα, για τον έλεγχο του πλαισίου, είναι ο 1 ή ο 2.Συνδυάσέ τον με χιόνι και άνεμο.

Δεν καταλαβαίνω γιατί σε απασχολεί ο Φ5.Αναφέρεται σε συγκεριμένη φόρτιση, η οποία δεν είνα κρίσιμη για το πλαίσιο.

 

έτσι κάνω και εγώ. θα προσπαθήσω να ανεβάσω το excelaki του πίνακα στα downloads

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Το 1,35 των φορτίων της γερανογέφυρας συνδιάζεται με 1,50χιόνι ή 1,00χιόνι? (και αντίστοιχα άνεμο?)

Link to comment
Share on other sites

Άρα δεν συνδυάζεται όπως τα δείχνεις. Ευτυχώς γιατί δεν θα είχε και πολύ νόημα ούτως ή άλλως με 2,50 μέτρα χιόνι στη στέγη ο άλλος να δουλεύει κανονικά.

Ευχαριστώ για τους συνδυασμούς.

Link to comment
Share on other sites

εγω που έχω 1,72 kPa σε παραλία τι @κατά να κάνω? ήμαρτον με τις τιμές του κανονισμού. Στο πόδι το γράψανε ήθελα να ξέρα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.