Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια χειριστή μηχανημάτων έργου


Recommended Posts

Πρεπει να δοσεις πανελληνιες να περασεις Μηχανολογων μηχανικων

κατα προτιμιση στο ΕΜΠ μετα θα εχεις την πολυποθητη αδεια...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 29
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

θελω να αγορασω ανυψωτικο μηχανημα για μετακομισεις (οικοσκευες).

τι χρειαζεται για να βγαλω αδεια χεισιστου κ εαν χρειαζεται.

εχει δικο του ξεχωριστο κινητηρα με 250 κυβικα κ 13 υππους.

 

Χωρίς να είμαι σίγουρος νομίζω οτι δε χρειάζεσαι αδεια για ανυψωτική ικανότητα μεχρι 3,5 τονους ( ή 1,5. δε θυμάμαι) . Αυτο που λες για τους ιππους δε το γνωρίζω...

 

Αλλα γιατί δε ρωτας στη διευθυνση αναπτυξης; Θα σε ενημερωσουν και θα σου πουν και τα δικαιολογητικά. Και το κυριότερο πως θα αποδείξεις την προυπηρεσία που χρειαζεσαι...

 

Αυτο που γραφτηκε παραπανω με την υπευθυνη δήλωση μηχανολόγου ισχυει... Εντελώς παραλογο θα ελεγα αλλα ισχύει... :shock:

Link to comment
Share on other sites

Μηχανολογων μηχανικων

κατα προτιμιση στο ΕΜΠ

 

Γιατί συνάδελφε κατα προτίμηση του ΕΜΠ? Το ΑΠΘ, η Πάτρα, η Θεσσαλία τι να κάνουν, να κλείσουν?

 

Τι λατρεία για το ΕΜΠ από ένα απόφοιτο της Πολυτεχνικής σχολης Ιωαννίνων? Ούτε οι ΕΜΠίτες τέτοια διαφήμιση...

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και να κλεισουν!!!Απο εδω και περα ακομη και οι

οδηγοι μπουλτοζας θα εχουν διπλωμα-μαστερ απο ΕΜΠ!!!

Τα υπολλοιπα ειναι πολυ μπαναλ! :D:D:D

 

Φυσικα και αστειευομαι, απλα ειναι τοσο κουλο αυτο το ζητημα

που δεν μπορω να μιλησω σοβαρα, χανουν οι λεξεις το νοημα

τους!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Έχω ακούσει ότι αυτοί που είναι διπλωματούχοι Μηχανολόγοι Μηχανικοί Ε.Μ.Π. μπορούν να βγάλουν άδεια χειρηστή μόνο με το πτυχίο τους.

 

Θα ή θελα να σας ρωτήσω αν ισχύει κάτι τέτοιο και βάσει ποιου νόμου γίνεται αυτό;

 

Υ.Γ.: Δεν ξέρω αν είναι στη σωστή θέση το μήνυμα. Αν δεν είναι παρακαλώ τους διαχειριστές να το τοποθετήσουν στη σωστή θέση.

 

Ευχαριστώ.

 

Καλημέρα σε όλους..

Βρέθηκα κατά τύχη στο συγκεκριμένο forum όμως το βρήκα εξαιρετικά ενδιαφέρον...

Έτσι θα παραθέσω και εγώ με τη σειρά μου μερικές απαντήσεις.

1. Β.Δ. 5/10/51 ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΤΩΝ ΝΟΜΩΝ ΤΕΥΧΟΣ 1471 ΤΟΜΟΣ ΛΣΤ

αναφέρει ρητά ότι για μηχανήματα άνω των 600ΗΡ την επίβλεψη ασκούν οι αναφερόμενοι μηχανικοί.

2. Στον ίδιο νόμο αναφέρει πως για να βγάλει κάποιος πτυχίο χειρισμού απαιτείτε να "εργαστεί επί μηχανήματος ως χειριστής ή βοηθός χειριστή" εκτός των ωρών που απαιτούνται σε μηχανουργείο.

3. Για κάθε μηχάνημα ιπποδύναμης άνω των 20ΗΡ απαιτείτε πτυχίο χειρισμού (πρόσφατα με το ΠΔ 31/90 η ιπποδύναμη έγινε άνω των 15ΗΡ)

 

Πουθενά δεν αναφέρετε (μέχρι σήμερα) ότι ο μηχανολόγος Μηχανικός ΕΜΠ ή οποιουδήποτε άλλου πανεπιστημιακού επιπέδου ιδρύματος βγάζει πτυχίο μηχανοδηγού χειριστή μόνο με τον τίτλο σπουδών.

Link to comment
Share on other sites

Πουθενά δεν αναφέρετε (μέχρι σήμερα) ότι ο μηχανολόγος Μηχανικός ΕΜΠ ή οποιουδήποτε άλλου πανεπιστημιακού επιπέδου ιδρύματος βγάζει πτυχίο μηχανοδηγού χειριστή μόνο με τον τίτλο σπουδών.

 

Δες εδώ Εισήγηση Προέδρου Ο.Χ.Μ.Γ.Ε. κ. Ευστάθιου Παναγόπουλου κατά την διήμερη συνάντηση εργασίας του ΤΕΕ στις 18-19/6/2009, στο μέσο της 2ης σελίδας.

 

ο Παπαναγόπουλος λέει ότι αυτό -άδεια χειρισμού μηχανημάτων έργων- παρέχεται αυτοδίκαια με το νόμο 6422/1934.

 

κατά τη γνώμη μου κακώς δίνεται αυτοδίκαια και δεν απαιτείται προϋπηρεσία αλλά αυτός ο νόμος.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Από περιέργεια, χορηγείται έγγραφη άδεια ή αρκεί η ιδιότητα του διπλωματούχου από μόνη της?

 

την ίδια απορία έχω και εγώ; Η ΔΕΗ ζητά συνεχώς προσωπικο με δίπλωμα χειριστή ΣΤ ομάδας και Α τάξης και δεν υπάρχουν διαθέσημοι με τέτοια διπλώματα. Ένας μηχανολόγος μηχανικός ΑΕΙ ή ΤΕΙ μπορεί να συμετάσχει?

Link to comment
Share on other sites

Εμενα θα μου φαινοταν παραλογο ο μηχανολογος μηχανικος που εχει δικαιωμα στο σχεδιασμο, στην κατασκευη, στην επιβλεψη κατασκευης και λειτουργιας ολων αυτων των μηχανηματων να μην ειχε δικαιωμα να τα χειριστει.

Προφανως ο μηχανολογος μηχανικος ειναι το πιο καταλληλο ατομο για να χειριστει ενα τετοιο μηχανημα αφου αυτος το σχεδιασε, αυτος γνωριζει τις λειτουργιες, τις δυνατοτητες, τους κινδυνους που κρυβει.

 

Ομοιως θα μου φαινοταν παραλογο, απ τη στιγμη που εχω δικαιωμα (με το διπλωμα μου) να σχεδιαζω μητρικες πλακετες υπολογιστων, να μην εχω δικαιωμα να προγραμματιζω σε visual basic και να ημουν υποχρεωμενος να εχω πληροφορικαριο γι' αυτη τη δουλεια ή ακομα χειροτερα αποφοιτο ΙΕΚ πληροφορικης. Η ακομα χειροτερα να μην ειχα το επαγγελματικο δικαιωμα της χρησης ηλεκτρονικου υπολογιστη για εφαρμογες γραφειου.

 

Ενας μηχανολογος που ασχολειται με μηχανολογικα θεματα νομιζω οτι σε 1 ωρα μεσα μπορει να μαθει να χειριζεται αυτα τα μηχανηματα και προφανως γνωριζει τη λειτουργια των υδραυλικων πιεστηριων, τους κινδυνους και πως πρεπει να συμπεριφερεται με ενα μηχανημα που το εχει ακτινογραφησει με τις γνωσεις του ως μηχανολογος.

 

 

Για τις ψευτικες βεβαιωσεις που δινουν μηχανολογοι μηχανικοι δε φταιει ο νομος.

Αν εγω δωσω μια τετοια βεβαιωση θα πρεπει πιο πριν να εχω ασφαλισει στο ΙΚΑ για 2-3 χρονια τον ανθρωπο αυτον ως μαθητευομενο χειριστη. Επισης αυτα τα 2-3 χρονια θα πρεπει να εχω απο το νομο την απολυτη ευθυνη για τον "μαθητη" μου.

Επισης υπαρχει εξεταση οπου μηχανολογοι μηχανικοι υποτιθετε οτι εξεταζουν τον υποψηφιο χειριστη.

 

Τα ιδια ισχυουν και για τις αδειες οδηγησης. Αν ο δασκαλος οδηγησης κανει μονο εικονικα μαθηματα στον μαθητευομενο οδηγο δε φταιει ο νομος. Ουτε αν ο εξεταστης λαδωθηκε και δεν εκανε τη δουλεια του.

Link to comment
Share on other sites

την ίδια απορία έχω και εγώ; Η ΔΕΗ ζητά συνεχώς προσωπικο με δίπλωμα χειριστή ΣΤ ομάδας και Α τάξης και δεν υπάρχουν διαθέσημοι με τέτοια διπλώματα. Ένας μηχανολόγος μηχανικός ΑΕΙ ή ΤΕΙ μπορεί να συμετάσχει?

 

Σαφως και μπορει. Καθως και Διπλωματουχος ηλεκτρολογος μπορει.

Link to comment
Share on other sites

Σαφως και μπορει. Καθως και Διπλωματουχος ηλεκτρολογος μπορει.

 

Και που τα βγαζει;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.