Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια χειριστή μηχανημάτων έργου


Recommended Posts

Προκυπτει νομικα οτι το πτυχιο του εχει αυτη την ισχυ.

 

Αν ζητησουν ecdl απο πτυχιουχο πληροφορικης τι κανει; πολυ απλα καταθετει το πτυχιο του.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 29
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στην ελλαδα τιποτα δεν προκυπτει, σιγουρα δεν θα το δεχτουνε.........

εχω δει προκυρηξεις για πληροφορικους που ζηταν και πιστοποιησεις τυπου ecdl!!!!

Link to comment
Share on other sites

@nikoskourtis καλά και ωραία όλα αυτά που έγραψες αλλά να σου πω ότι ο μηχανολόγος πέρα από τα μηχανήματα έργων που σχεδιάζει, μελετά κλπ όπως σωστά είπες επίσης σχεδιάζει και αυτοκίνητα επιβατικά, φορτηγά, λεωφορεία μοτοσυκλέτες κλπ σε αυτά όμως δίνει κανονικά εξετάσεις όπως όλος ο κόσμος, δεν απαλάσσεται από κάτι στην εξέταση. Μην το θεωρούμε αυτονόητο αυτό που γίνεται με τα μηχανήματα έργων.

Link to comment
Share on other sites

Προκυπτει νομικα οτι το πτυχιο του εχει αυτη την ισχυ.

Ποιος νομος το διασφαλιζει;

Link to comment
Share on other sites

Μα εδώ έχοντας 4 ή περισσότερα μαθήματα σχετικά με υπολογιστές στο πρόγραμμα σπουδών του τμήματος που σπούδασες θεωρείται για τον ΑΣΕΠ ότι έχει βεβαίωση γνώσης υπολιγιστών -το τμήμα αποφοίτησής σου σου χορηγεί την εν λόγω βεβαίωση-, αν έχεις τελειώσει τμήμα πληροφορικής θα σου ζητήσουν ECDL;

Link to comment
Share on other sites

Μα εδώ έχοντας 4 ή περισσότερα μαθήματα σχετικά με υπολογιστές στο πρόγραμμα σπουδών του τμήματος που σπούδασες θεωρείται για τον ΑΣΕΠ ότι έχει βεβαίωση γνώσης υπολιγιστών -το τμήμα αποφοίτησής σου σου χορηγεί την εν λόγω βεβαίωση-, αν έχεις τελειώσει τμήμα πληροφορικής θα σου ζητήσουν ECDL;

 

Ολα πιθανα στο ελλαντα

Link to comment
Share on other sites

Όποιος Η/Μ βρεθεί σε θέση να πρέπει να λειτουργήσει μηχάνημα έργου, να έχει υπόψη του, ότι έχει μεν το δικαίωμα του χειρισμού του (μετά την άδεια μηχανολόγου που παίρνει από την δ/νση ανάπτυξης), αυτό όμως δεν τον απαλλάσει από την υποχρέωση έκδοσης άδειας οδήγησης, αν πρόκειται για Μ.Ε. που απαιτεί τέτοια, προκειμένου για την κυκλοφορία του στο οδικό δίκτυο.

Link to comment
Share on other sites

Η κυκλοφορια οχηματος σε κοινοχρηστο χωρο δεν απαιτει μονο γνωσεις στο χειρισμο του οχηματος ως μηχανημα.

Στο δρομο το καθε οχημα κινειται σε συναρτηση με χιλιαδες αλλα οχηματα, πεζους κτλ. Οι γνωσεις αυτες δεν προκυπτουν απο κανενα πτυχιο μηχανολογου.

 

Σε σχεση με τις προκυρηξεις, κανε γραπτο ερωτημα:

Εχω μηχανηματα εργων στην κατοχη μου. Εχω δουλεψει 10 χρονια σε μηχανηματα εργων υπο την επιβλεψη του εαυτου μου (αφου ειμαι μηχανολογος μηχανικος), εχω παρει απαλλαγη απο το ΙΚΑ γιατι αυτα τα 10 χρονια εχω ΤΣΜΕΔΕ ή ΤΕΒΕ, μπορω να εκδοσω αδεια χειριστου μηχανηματων εργων;

Αν σου απαντησουν αρνητικα επειδη η αδεια του μηχανολογου καλυτει το παραπανω, πες να στο δωσουν γραπτα.

 

Η αληθεια ειναι οτι η ελληνικη νομοθεσια ειναι σκουπιδι. Εμενα μου δινουν γενικη αδεια ηλεκτρολογικων εγκαταστασεων, αδεια ραδιοηλεκτρολογου Α' αλλα δε μου δινουν αδεια υδραυλικων εγκαταστασεων, ψυκτικων κτλ με την αιτιολογια οτι τα καλυπτω απο την αδεια του μηχανολογου που μου εδωσαν.

Η αληθεια ειναι οτι η νομοθεσια λεει οτι δε χρειαζομαι ECDL αλλα αν η προκυρηξη λεει "απαιτειται ECDL" (και δε λεει "ή ισοτιμος τιτλος" τοτε το πιο πιθανο ειναι να μη σε δεχτουν.

Αυτες οι προκυρηξεις εχουν το λογο τους: Αν εισαι αποφοιτος πανεπιστημιου και σε προσλαβουν παιρνεις το μισθο του αποφοιτου πανεπιστημιου ενω ο αποφοιτος ληκειου με ECDL παιρνει μισθο πιο χαμηλο.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω με προσοχή τα γραφόμενα των συναδέλφων, οι οποίοι,αν είναι δυνατόν, θέλουν να εκδώσουν άδειες χειριστών Μ.Ε.

Τι άλλο θα ακούσουμε.

Τα Μ.Ε. δεν είναι παίξε-γέλασε και το ότι έχετε το γνώσεις πάνω σε αυτά, δε δίνει το δικαίωμα να τα χειρίζεστε, μιας και θέλει τέραστια εμπειρία, που πολλές φορές ακόμη και χειριστές με εμπειρία 20ετών, είναι "άσχετοι".

Ας δοκιμάσει κάποιος φίλτατος να "χειριστεί" στο εργοτάξιο ενός γνωστού του μια "τσάπα" τοποθετημένη σε ένα πρανές 6-7 μέτρων και εάν δεν την φέρει ανάποδα, τα ξαναλέμε.

Μπορώ να γράφω για περιπτώσεις επι περιπτώσεων, που όποιος δεν έχει περάσει έξω απο εργοτάξιο, δε μπορεί να φανταστεί...

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ με τον/την Kane

 

να πω κάτι που ξεγεύγει κάπως αλλά δεν το θεωρώ άσχετο:

στη ΔΕΗ δικαίωμα για να δώσουν εντολή για να ανοίξει ή να κλείσει διακόπτης Μ.Τ., Υ.Τ., Υ.Υ.Τ. έχουν μόνο μηχανικοί (πε και τε) και υπάρχει συγκεκριμένη λίστα με τα ονόματα των μηχανικών -όχι όλοι- που μπορούν να δώσουν τις εντολές αυτές για κάθε περιοχή.

Και επίσης υπάρχει και μία άλλη λίστα ονομάτων με το ποιοι μπορούν να εκτελέσουν τις εντολές αυτές (άνοιγμα-κλείσιμο διακοπτών) κατόπιν εντολών των παραπάνω.

Το ότι κάποιος μηχανικός μπορεί να έχει δικαίωμα να δώσει εντολή δεν σημαίνει ότι ταυτόχρονα έχει και δικαίωμα να εκτελέσει την εντολή αυτή με χειρισμό ο ίδιος. (περνάνε από εκπαίδευση τεχνίτες, μηχανικοί και μετά παίρνουν άδεια χειριστή υποσταθμών).

(για τις περιτπώσεις που ο χειρισμός γίνεται τοπικά και όχι με τηλεεπιτήρηση)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.