Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρχεία ac$ και απότομος τερματισμός λειτουργίας Η/Υ


Recommended Posts

Υπάρχουν πολλά προγράμματα για αυτές τις εργασίες.

Αλλά δεν είναι σκοπός να τα αναφέρουμε όλα.

Σκοπός είναι να δώσουμε λύση στο συγκεκριμένο που ζητά.

Πάντα καλοπροαίρετα συνάδελφοι τα λέω αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Για το τί είναι το κάθε αρχείο δείτε What is the difference between .BAK, .SV$ and .AC$ backup files?.

 

Σε λάθος πράγμα επικεντρωθήκαμε ;)...η συχνότητα του autosave υπάρχει στα Options του προγράμματος αλλά η καλύτερη/ασφαλέστερη μέθοδος είναι να πατάμε save συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

@ss_sk

 

παιδια δοκιμασα το Σαββατο κυριακο να βρω τον φακελο αυτον που μου ειπατε αλλα δυστιχως δεν καταφρερα τον βρω ...τι φταει? ...το προβλημα ειναι οτι αυτο τυχαινει οταν δεν εχει πατησει save την τελυταια μιση ωρα! :oops: :shock:

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις αναζήτηση όλων των αρχείων με κατάληξη ac$ και μετά να ψάξεις για να βρεις ποιο απ' όλα σε ενδιαφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Στο Options (το τελευταίο στη λίστα Tools ή πληκτρολογώντας "οp") στην πρώτη καρτέλα Files υπάρχει λίστα με όλους τους φακέλους τους οποίους το πρόγραμμα χρησιμοποιεί για να λειτουργήσει. Εκεί υπάρχει το Automatic Save File Location και με το "+" βλέπουμε τη θέση που αποθηκεύονται τα autosave αρχεία (το περίεργο σύμβολο με το 1 είναι απλή συντόμευση για να μη γράφεται όλο το όνομα). Αυτή μπορεί να διαφέρει ανάλογα με το λειτουργικό.

 

Από τα προαναφερόμενα αρχεία αυτά που κρατάνε κατά βάση τα δεδομένα του αρχείου είναι τα BAΚ (δημιουργούνται μόνο μέσω του save). Τα SV$ επίσης το κάνουν αλλά μόνο αν το πρόγραμμα διακοπεί απότομα - αν κλείσουμε κανονικά, με "σώσιμο", τότε αυτό διαγράφεται αυτόματα αφού έχουμε το ΒΑΚ για ρεζέρβα. Για να ελέγξουμε τις ρυθμίσεις για τα SV$ επιλέγουμε την τρίτη καρτέλα Open And Save: εκεί υπάρχει η επιλογή Automatic Save και ο ενδιάμεσος χρόνος που μεσολαβεί. Αν είναι τσεκαρισμένο τότε σίγουρα έχει δημιουργηθεί αντίγραφο ασφαλείας - αν όχι, τότε τα νέα είναι δυσάρεστα στην περίπτωση που σβήσει απότομα το πισί. Εννοείται ότι η δουλειά που έχει γίνει από την τελευταία φορά που έκανε autosave το σύστημα χάνεται...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρος οτι θα βγάλεις άκρη.. και τόσες μέρες που έχουν περάσει, σίγουρα θα το έχεις ξαναφτιάξει το σχέδιο.. Αλλά κάποιες συμβουλές για επόμενη φορά είναι:

1. Συνέχεια save!! (εγώ κάθε 2-3 εντολές, πατάω save)

2. Οπωσδήποτε UPS!!! Για πολλούς λόγους..

 

Και για μετονομασία αρχείου, γιατί να πας σε DOS ???

 

Αν δεν εμφανίζονται οι καταλλήξεις αρχείων στα windows (που λογικά το ac$ θα φαίνεται) ανοίγεις ένα φάκελο (θα τα γράψω στα Ελληνικά - αυτή τη στιγμή έχω Εληνικά windows μπροστά μου) πηγαίνεις Εργαλεία -> Επιλογές φακέλων -> Προβολή -> Απόκρυψη επεκτάσεων για γνωστούς τύπους αρχείων (Να μην είναι επιλεγμένο) Και μετά απλά κάνεις ένα rename το αρχείο, από ac$ σε dwg.

Link to comment
Share on other sites

@ss_sk

 

παιδια δοκιμασα το Σαββατο κυριακο να βρω τον φακελο αυτον που μου ειπατε αλλα δυστιχως δεν καταφρερα τον βρω ...τι φταει? ...το προβλημα ειναι οτι αυτο τυχαινει οταν δεν εχει πατησει save την τελυταια μιση ωρα! :oops: :shock:

Μπας και είναι hidden και δεν βλέπεις το directory?

Link to comment
Share on other sites

...ο φακελος χθες που ξανα κοιταζα υπαρχει αλλα δεν ειδα κανενα αρχειο .

θα το ψαξω το Σαββατο και θα σας πω :smile: ..ευχαριστω :smile:

 

Δεν είμαι σίγουρος οτι θα βγάλεις άκρη.. και τόσες μέρες που έχουν περάσει, σίγουρα θα το έχεις ξαναφτιάξει το σχέδιο.. Αλλά κάποιες συμβουλές για επόμενη φορά είναι:

1. Συνέχεια save!! (εγώ κάθε 2-3 εντολές, πατάω save)

2. Οπωσδήποτε UPS!!! Για πολλούς λόγους..

 

Και για μετονομασία αρχείου, γιατί να πας σε DOS ???

 

Αν δεν εμφανίζονται οι καταλλήξεις αρχείων στα windows (που λογικά το ac$ θα φαίνεται) ανοίγεις ένα φάκελο (θα τα γράψω στα Ελληνικά - αυτή τη στιγμή έχω Εληνικά windows μπροστά μου) πηγαίνεις Εργαλεία -> Επιλογές φακέλων -> Προβολή -> Απόκρυψη επεκτάσεων για γνωστούς τύπους αρχείων (Να μην είναι επιλεγμένο) Και μετά απλά κάνεις ένα rename το αρχείο, από ac$ σε dwg.

 

 

..ναι το σχεδιο εχει γινει απλα τωρα ενδιαφερομαι κυριως για μενα :) ...θα το δω το Σαββατοκυριακο και θα σας πω παιδια ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.