Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξωτερικό γκαράζ που χρησιμοποιείται ως κατοικία


thotho

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Έχω ένα εξωτερικό γκαράζ στο οικόπεδο μονοκατοικίας ξεχωριστό από το υπάρχον κτήριο και αυτός το έχει κάνει κανονικά σπίτι και μένει και θελει να το νομιμοποιήσει....Μπορείτε να μου πείτε περίπου τι χρειάζεται και κυρίως τι πρέπει να προσέξω ώστε να δω αν γίνεται η νομιμοποίηση γιατί ειμαι νέος μηχανικός και τώρα προσπαθώ να μάθω τα διαδικαστικά.

 

Ευχαριστω πάρα πολύ εκ των προταίρων

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνα από τα εγκεκριμένα σχέδια και σύγκρινέ τα με την υλοποιημένη κατάσταση.

Πολλές φορές ξεκινάς να νομιμοποιήσεις κάτι και στην πορεία βγαίνουν και άλλες αυθαιρεσίες.

Κατά τα λοιπά τα κλασικά, έλεγχος επιτρεπόμενης δόμησης - κάλυψης κλπ...

Link to comment
Share on other sites

Καλά στα λέει ο Brasco. Καταρχήν δες αν είναι νόμιμο, έπειτα μπορείς να το τακτοποιήσεις είτε με τον 3843/10 ή όπως σου λέει ο συνάδελφος παραπάνω....

Link to comment
Share on other sites

οκ πρώτα θα δω τα υπάρχοντα σχέδια να δώ αν όντως το έχει κανει κανονικά ως γκαράζ και ότι δεν ειναι για παράδειγμα αυθαίρετο, και μετά αν όντως υπάρχει ως γκαράζ νομίζω μπορώ να το νομιμοποιήσω με τον καινούριο νόμο χωρίς να τσεκάρω επιτρεπόμενη δόμηση-κάλυψη(?).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.