Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μετασχηματιστής 1:1 σε μηχάνημα με αυτοματισμό


HMTY

Recommended Posts

Θέλει πολύ προσοχή όταν καταργούμε τον ΔΔΕ για ένα άλλο μέτρο προστασίας. Πρέπει να εξασφαλίσουμε τουλάχιστον ίδιο επίπεδο προστασίας.

 

Φιλε μου απ'οτι εχω βιωσει, σε βιομηχανιες και εγκαταστασεις παραγωγης συνεχους λειτουργειας,ο ΔΔΕ δεν υφισταται

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 31
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Προφανώς όμως όπου συμβαίνει αυτό είναι παράνομο. Τα ΔΔΕ προστατεύουν ανθρώπους όπου κι αν βρίσκονται . Αν συμβεί κάτι ποιός θα φταίει;

Εμείς ως ηλεκτρολόγοι πρέπει να πιέζουμε συνέχεια για την εγκατάσταση και σωστή λειτουργία των ΔΔΕ , αν μη τι άλλο τουλάχιστον για νομικούς λόγους ...

 

Ο μ/τ 1 προς 1 ήταν μια παλιά επιλογή κατασκευαστών μηχανών για απομόνωση και προστασία. Τώρα το standar είναι τα 24 συνεχές με εξαιρέσεις βέβαια .

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς όμως όπου συμβαίνει αυτό είναι παράνομο. Τα ΔΔΕ προστατεύουν ανθρώπους όπου κι αν βρίσκονται. Αν συμβεί κάτι ποιός θα φταίει;

 

Δηλαδή:

- Κινητήρας 150kW πρέπει να τροφοδοτείται μέσω ΔΔΕ;

- Ηλεκτρική κάμινος εξαγωγής αλουμινίου ομοίως;

- Γενικώς βιομηχανικά κυκλώματα και καταναλώσεις που δεν έχουν άμεση σχέση με το προσωπικό, που δεν έχουν ρευματολήπτες και τους γνωστούς διακόπτες με πλήκτρο πρέπει να προστατεύονται από ΔΔΕ;

- Όλα τα κυκλώματα ασχέτως ισχύος;

 

- Μήπως στα σπίτια πρέπει να βάζουμε και έναν ΔΔΕ στα ρολόγια για να προστατεύει την γραμμή μετρητή - πίνακα;

- Μήπως η ΔΕΗ πρέπει να βάλει ΔΔΕ σε όλο το εναέριο και υπόγειο δίκτυο;

- Αλήθεια, οι σταθμοί παραγωγής (ΑΗΣ / ΥΗΣ) είναι βιομηχανικές εγκαταστάσεις; Προστατεύονται κι αυτές από ΔΔΕ;

 

- Μήπως ο ΔΔΕ είναι για να προστατεύει κυκλώματα ρευματοληπτών και κυκλώματα με άμεσο χειρισμό (όπως ο οικιακός φωτισμός); Μήπως δηλαδή αυτό που προσπαθούμε να προστατέψουμε δεν είναι η εγκατάσταση αλλά οι συσκευές που κοτσάρονται στην εγκατάσταση (υπολογιστές, στεγνωτήρες, τοστιέρες, πλυντήρια, καφετιέρες, μίξερ, σκούπες κλπ κλπ) καθώς και οι διακόπτες πλήκτρου;

 

- Μήπως δεν έχει νόημα να προστατεύουμε με ΔΔΕ τις μόνιμες εγκαταστάσεις;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως δηλαδή αυτό που προσπαθούμε να προστατέψουμε δεν είναι η εγκατάσταση αλλά οι συσκευές που κοτσάρονται στην εγκατάσταση (υπολογιστές, στεγνωτήρες, τοστιέρες, πλυντήρια, καφετιέρες, μίξερ, σκούπες κλπ κλπ) καθώς και οι διακόπτες πλήκτρου;

 

- Μήπως δεν έχει νόημα να προστατεύουμε με ΔΔΕ τις μόνιμες εγκαταστάσεις;

 

Οι Διακόπτες Διαφυγής Έντασης (ΔΔΕ) προστατεύουν τους χρήστες των ηλεκτρικών εγκαταστάσεων και ηλεκτρικών συσκευών που συνδέονται σε αυτές από διαρροή λόγω (κυρίως) σφάλματος μόνωσης.

 

Τις ηλεκτρικές εγκαταστάσεις και τις ηλεκτρικές συσκευές που συνδέονται σε αυτές τις προστατεύουν οι ασφάλειες, τηκτές ή αυτόματες, από βραχυκύκλωμα ή υπερένταση.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο, κακή διατύπωση. Το ερώτημα όμως παραμένει: Απαιτείται όντως ΔΔΕ σε κυκλώματα που δεν έχουν άμεσους χρήστες;

Link to comment
Share on other sites

AlexisPap

 

Αν σε έναν δικηγόρο δώσουμε την γνωστή υπουργική απόφαση περί ύπαρξης ρελέ σε όλες τις ηλεκτρικές εγκαταστάσεις (ΕΗΕ) πως πιστεύεις ότι θα την ερμηνεύσει ;

Η απόφαση δεν κάνει λόγο για βιομηχανικό περιβάλλον ούτε για ισχύ , δεν αναφέρεται στην ΔΕΗ ούτε στο καλώδιο από το ρολόι στον πίνακα .Είναι πολύ σαφές για εμένα . Και το μεγάλο μοτέρ και η μεγάλη κατανάλωση πρέπει να προστατεύεται , άλλο αν πρακτικά είναι δύσκολο ή και σχεδόν αδύνατο

Νομικά το πιάνω το θέμα ...

Link to comment
Share on other sites

Νομικά δεν γνωρίζω... Αλλά αν η υπουργική απόφαση είναι σωστή (κάτι για το οποίο έχω αμφιβολίες) θα ήθελα να μου εξηγήσει κάποιος το σκεπτικό της για να το καταλάβω. Και τον τρόπο λειτουργίας βιομηχανικών εγκαταστάσεων με ΔΔΕ.

Αν πάλι η Υ.Α. είναι λάθος, δεν θα το πει -προφανώς- ένας πολιτικός μηχανικός. Αλλά θα ήθελα ωστόσο να ξέρω κι εγώ τι γίνεται. ;)

Link to comment
Share on other sites

Για ποιον λόγο δεν χρειάζεται ΔΔΕ μια σταθερή εγκατάσταση?

 

Πχ

Μια αντλία (ειδικά με μεταλλικό δίκτυο σωληνώσεων).

Μια εγκατάσταση θέρμανσης-ψύξης.

Τα καλώδια που οδεύουν σε σχάρες.

Ένας βιομηχανικός φούρνος.

Ένας τόρνος.

 

Όσο αφορά το δίκτυο της ΔΕΗ, τους ΑΗΣ κλπ δεν περιολαμβάνονται στην σχετική ΥΑ.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είναι διαφορετικός ο βαθμός διακινδύνευσης:

 

- Ένας τόρνος: Ο χειρισμός του γίνεται από επαγγελματία. Το ίδιο το εργαλείο υπόκειται σε τακτική συντήρηση και επιθεώρηση. Τροφοδοτείται με σταθερό αγωγό, πλήρως καλυμμένο και προστατευμένο από μηχανικές καταπονήσεις, Ο κινητήρας του είναι απρόσιτος, κλεισμένος κάτω από μεταλλικά καπάκια και επιπλέον είναι κινητήρας βραχυκυκλωμένου δρομέα κλειστού τύπου. Τα ρελέ κλπ βρίσκονται σε ερμητικό πίνακα, απρόσιτο στον χειριστή. Ο χειρισμός των διακοπτών γίνεται αποκλειστικά με απομακρυσμένους λεβγιέδες, και είναι 48V, όπως και ο φωτισμός.

 

- Ένας στεγνωτήρας μαλλιών: Τον χειρίζονται νοικοκυρές, παιδιά, άνθρωποι χωρίς καμία εκπαίδευση, κανείς δεν τον ελέγχει και δεν τον συντηρεί, τροφοδοτείται με ένα αστείο καλωδιάκι, δεν έχει γείωση (άρα σε περίπτωση διαρροής προς το περίβλημα δεν υπάρχει καμία ελπίδα να πέσει κάποιο ασφαλιστικό). Συνήθως τον χρησιμοποιούμε με υγρά χέρια, μπορεί πολύ εύκολα να βραχεί ο ίδιος, να πέσει, να σπάσει, να πατηθεί, ένα αντικείμενο να εισχωρήσει στο εσωτερικό του.

 

Μιλάμε για δύο ασύγκριτα διαφορετικούς βαθμούς επικινδυνότητας. Αν ο σκοπός μας είναι να πετύχουμε ένα λογικό και αποδεκτό επίπεδο διακινδύνευσης, τότε ο ΔΔΕ στο σπίτι είναι αναγκαίος. Αλλά στο εργοστάσιο;

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, εάν εξετάσουμε το θέμα επί της νομικής του βάσης, δηλαδή τι εννοούσε ή τι ήθελε να μας πει ο πανηλήθιος που έγραψε την Κ.Υ.Α, το Φ.Ε.Κ ή το ΜΕΚ ή το ΝΤΕΜΕΚ, θα καταλήξουμε στο ίδιο συμπέρασμα με το topic της θεμελιακής…

 

Εγώ θέλω να σας ρωτήσω κάποια πρακτικά πραγματάκια…

 

Πόσοι από εσάς που ζητήσατε από κάποια εταιρία να σας κατασκευάσει έναν πίνακα, από έναν μικρό μέχρι έναν πεδίου, είδατε να τοποθετούν Δ.Δ.Ε; Δεν σας έφεραν πιστοποιητικά για το ότι κατασκευάστηκε και ελέγχθηκε σύμφωνα με τα τάδε πρότυπα;! Αυτοί παρανομούν ή δεν γνωρίζουν τις αποφάσεις;

 

Όλοι εμείς που δουλεύουμε σε βιομηχανικές εγκαταστάσεις θα πρέπει να πάμε σε όλους τους πίνακες και στην αρχή κάθε φορτίου και να τοποθετήσουμε Δ.Δ.Ε;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.