Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: Παράβαση οικοδομικής αδείας


christosGR

Recommended Posts

Το οικόπεδο είναι εξ αδιαιρέτου και υπάρχει σύσταση κάθετης ιδιοκτησίας (συνοδευόμενη από τοπογραφικό) στην οποία ορίζονται αποκλειστικής χρήσης και κοινόχρηστοι χώροι των 2 συνιδιοκτητών.

 

Τελικά τι από τα δύο ισχύει,

σύσταση κάθετης ιδιοκτησίας με ανεξάρτητες κατ΄έκταση ιδιοκτησίες,

ή σύσταση οριζοντίου με προσδιορισμό αποκλειστικών χρήσεων εντός μίας ενιαίας ιδιοκτησίας;

 

Ή μήπως σε μία κάθετη ιδιοκτησία έχει γίνει σύσταση οριζοντίου;

Link to comment
Share on other sites

@ΒΑΣ

Αγαπητέ ΒΑΣ καταρχήν δεν κατηγορώ κανένα για την υφιστάμενη κατάσταση πλην τον συνιδιοκτήτη μου και το οποίο θα πάω στα δικαστήρια. Αντιθέτως, εσύ με κατηγορείς ότι όλοι έχουν ενεργήσει καλώς και ο μόνος υπεύθυνος είμαι εγώ λόγω αμέλειας. Παρόλα αυτά αν μπορείς μερικές διευκρινήσεις...

Ο μηχανικός που καταθέτει την μελέτη για την έκδοση της ΟΑ ο οποίος είναι και ο εργολάβος στην συγκεκριμένη περίπτωση είναι υποχρεωμένος να ακολουθήσει την ΟΑ? Αν όχι είναι υποχρεωμένος όταν δεν την ακολουθεί να την τροποποιήσει\αναθεωρήσει\ενημερώσει στην πολεοδομία? Η πολεοδομία έχει κανένα ουσιώδη έλεγχο ως προς την παρακολούθηση εφαρμογής της ΟΑ?

Ο μηχανικός (διαφορετικός από τον εργολάβο\μηχανικό) και ο συμβολαιογράφος που κλήθηκαν να κάνουν την κάθετη σύσταση και το τοπογραφικό τους δεν ήταν υποχρεωμένοι να ελέγξουν αν αυτό το οποίο μοιράζουν σε διάφορους συνιδιοκτήτες υφίσταται νόμιμα?

Η λογική μου (περιμένω επαλήθευση ή μη) μου λέει ότι οι υποχρεώσεις των παραπάνω είτε νομικές είτε ηθικές\επιστημονικές υφίσταντο την συγκεκριμένη στιγμή που έπρατταν ότι έπρατταν πχ όταν ο μηχανικός κατασκεύαζε κάτι διαφορετικό από αυτό που δήλωσε με σφραγίδα και υπογραφή ότι θα κατασκευάσει. Εγώ ως δημόσιος υπάλληλος σε Τμήμα Κρατικών Προμηθειών αν αύριο υπογράψω ότι θα κάνω παρακράτηση ποινικής ρήτρας από εταιρία για καθυστέρηση παράδοσης αλλά τελικά δεν την εφαρμόσω (για λόγους που μπορείς να φανταστείς) θα μου γίνει καταλογισμός. Αν λειτουργούσα με την δική σου λογική και νοοτροπία...Πολυκατοικίες θα έχτιζα σήμερα...

 

@Brasco

Συγνώμη αλλά επειδή δεν είμαι σχετικός με τις έννοιες ίσως σε μπέρδεψα...Συνοψίζω το ιστορικό....Το οικόπεδο είναι αρχικώς ιδιοκτησία της οικοπεδούχου. Το δίνει αντιπαροχή σε εργολάβο\μηχανικό για κατασκευή δύο κατοικιών με "προσύμφωνο σύστασης οριζοντίου-καθέτου ιδιοκτησίας μεταβίβασης ποσοστών εξ αδιαιρέτου οικοπέδου και εργολαβική σύμβαση για ευρώ...",Ως αντάλλαγμα ο εργολάβος θα κατασκευάσει 2 ξεχωριστές κατοικίες ως "...κάθετη ιδιοκτησία η οποία αποτελεί διηρημένη, αυτοτελή και ανεξάρτητη ιδιοκτησία με το αντίστοιχο ποσοστό στα κοινόχρηστα και κοινόκτητα έργα, πράγματα και εγκαταστάσεις ολοκλήρου οικοδομικού συγκροτήματος..." Μετά από λίγο εκδίδεται η άδεια και αρχίζουν τα έργα. Μετά ένα χρόνο πάλι μεταξύ του εργολάβου και του οικοπεδούχου γίνεται Σύσταση καθέτου ιδιοκτησίας και κανονισμός στην οποία ορίζονται για κάθε κτίριο ο χώρος αποκλειστικής χρήσης και ο συνολικός κοινόχρηστος και συνοδεύεται από τοπογραφικό. Επίσης ορίζονται διάφορα για τον κανονισμό μεταξύ άλλων ότι δεν μπορεί να αλλάξει η σύσταση κάθετης ιδιοκτησίας αν δεν συμφωνήσει το 100%. Τονίζω ότι ο εργολάβος/μηχανικός χτίζει την μία από τις 2 κατοικίες μη σύμφωνα με την ΟΑ. Έπειτα ο εργολάβος πουλάει στον 'καταπατητή' ο οποίος φράζει τους κοινοχρήστους και μετά ο οικοπεδούχος σε εμένα ο οποίος τα βρίσκω όπως τα βρίσκω...

 

Και πάλι σας ευχαριστώ όλους για την εποικοδομητική συζήτηση. Σας ξανατονίζω ότι δεν ψάχνω λύση από το forum αλλά food for thought κυρίως...

Link to comment
Share on other sites

Να σου ξεκαθαρίσω ορισμένα πράγματα .

Γιά την πολεοδομία και τους μηχανικούς είστε ΕΝΑ οικόπεδο .

Η σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας είναι ιδιωτικό συμφωνητικό που ρυθμίζει κάποια πράγματα μεταξύ ιδιωτών και συνιδιοκτητών και δεν αφορά κανένα άλλο .

 

Στην σύσταση καθέτου μπορείς να ορίσεις ότι θέλεις , κοινόχρηστα , ιδιόχρηστα , "άχρηστα" και οτιδήποτε άλλο θέλεις .

Μπορείς να βρείς ένα αγοραστή ο οποίος θα αγοράσει ΠΡΟΣΧΩΡΩΝΤΑΣ ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ στην σύσταση και στον κανονισμό .

 

Οι οποιεσδήποτε "καταπατήσεις" που γίνονται μέσα στο οικόπεδο , έχουν την ίδια βαρύτητα γιά το κοινωνικό σύνολο , σαν να σου κλείδωνε η γυναίκα σου ένα δωμάτιο στο σπίτι σου και να μην σου έδινε κλειδί .

 

Θα είχε ευθύνη γιά αυτό ο μηχανικός που μελέτησε το κτίριο η ο εργολάβος που το κατασκεύασε ?

Γιά το μόνο που έχεις δίκιο , είναι γιά το ότι ο μηχανικός , μελετητής -κατασκευαστής , έφτιαξε διαφορετικό κτίριο στον γείτονα σου και δεν τροποποίησε την μελέτη , αν αυτό δεν έχει γίνει .

 

Προφανώς αυτό θα έγινε με την συναίνεση του οικοπεδούχου που είναι ο πωλητής σου και εσύ το βρήκες έτσι διαμορφωμένο και έτσι το αποδέχτηκες προσχωρώντας στην σύσταση , ενώ όπως είπες τα τμ είναι τα νόμιμα , άρα δεν έχεις υποστεί ζημία .

 

Με αυτά που σου λέω , δεν αμφισβητώ ότι πιθανότατα ο συνιδιοκτήτης σου έχει καταπατήσει κοινόχρηστα , όπως ισχυρίζεσαι . Απλά νομίζω ότι θα είναι καλύτερο και γιά τους 2 σας να συννενοηθείτε εξωδικαστικά γιατί θα είστε μιά ζωή γείτονες .

 

Πριν λοιπόν καταδικάσεις κάποιους επαγγελματίες , μάθε τι υποχρεώσεις και ευθύνες έχουνε και μην τους φορτώνεις άλλες που δεν τους ανήκουν .

Link to comment
Share on other sites

Να σου ξεκαθαρίσω ορισμένα πράγματα .

Γιά την πολεοδομία και τους μηχανικούς είστε ΕΝΑ οικόπεδο .

Η σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας είναι ιδιωτικό συμφωνητικό που ρυθμίζει κάποια πράγματα μεταξύ ιδιωτών και συνιδιοκτητών και δεν αφορά κανένα άλλο .

 

Στην σύσταση καθέτου μπορείς να ορίσεις ότι θέλεις , κοινόχρηστα , ιδιόχρηστα , "άχρηστα" και οτιδήποτε άλλο θέλεις .

Μπορείς να βρείς ένα αγοραστή ο οποίος θα αγοράσει ΠΡΟΣΧΩΡΩΝΤΑΣ ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ στην σύσταση και στον κανονισμό .

 

Οι οποιεσδήποτε "καταπατήσεις" που γίνονται μέσα στο οικόπεδο , έχουν την ίδια βαρύτητα γιά το κοινωνικό σύνολο , σαν να σου κλείδωνε η γυναίκα σου ένα δωμάτιο στο σπίτι σου και να μην σου έδινε κλειδί .

 

Θα είχε ευθύνη γιά αυτό ο μηχανικός που μελέτησε το κτίριο η ο εργολάβος που το κατασκεύασε ?

.

 

Δεν έθιξα τίποτα από τα παραπάνω γιατί τα γνώριζα οπότε τα προσπερνάω...

 

Γιά το μόνο που έχεις δίκιο , είναι γιά το ότι ο μηχανικός , μελετητής -κατασκευαστής , έφτιαξε διαφορετικό κτίριο στον γείτονα σου και δεν τροποποίησε την μελέτη , αν αυτό δεν έχει γίνει .

.

 

Σε ευχαριστώ για την επιβεβαίωση. Όχι δεν έχει γίνει τροποποίηση

 

Προφανώς αυτό θα έγινε με την συναίνεση του οικοπεδούχου που είναι ο πωλητής σου και εσύ το βρήκες έτσι διαμορφωμένο και έτσι το αποδέχτηκες προσχωρώντας στην σύσταση , ενώ όπως είπες τα τμ είναι τα νόμιμα , άρα δεν έχεις υποστεί ζημία .

.

 

Το γνωρίζω ότι δεν μου έχει γίνει ζημιά και τα τετραγωνικά μέτρα κτίσματος που αγόρασα. Παρόλα αυτά την αυθαιρεσία του άλλου συνιδιοκτήτη θα την χρησιμοποιείσω ως όπλο για να μου δώσει και την πρόσβαση στα 500 τ.μ. κοινοχρήστου που μου ανήκουν βάση συμβολαίου.

 

Με αυτά που σου λέω , δεν αμφισβητώ ότι πιθανότατα ο συνιδιοκτήτης σου έχει καταπατήσει κοινόχρηστα , όπως ισχυρίζεσαι . Απλά νομίζω ότι θα είναι καλύτερο και γιά τους 2 σας να συννενοηθείτε εξωδικαστικά γιατί θα είστε μιά ζωή γείτονες .

.

 

Συμφωνώ πλήρως. Για αυτό και τον έβαλα σπίτι μου πριν ακόμα μπω μέσα να τα συζητήσουμε και να του υποδείξω ότι έχω και εγώ δικαίωμα στον κοινόχρηστο...Ξαναδιάβασε το πρώτο μου ποστ για να καταλάβεις για το περίπτωση μιλάμε... Με δική του παρότρυνση πάμε στο δικαστήριο. Το τελευταίο μου όπλο θα είναι "Η ελευθερώνεις κοινόχρηστο ή πολεοδομία για το αυθαίρετό σου"

 

Πριν λοιπόν καταδικάσεις κάποιους επαγγελματίες , μάθε τι υποχρεώσεις και ευθύνες έχουνε και μην τους φορτώνεις άλλες που δεν τους ανήκουν

.

 

Έκρινα με βάση την λογική μου ότι δεν μπορεί να υπάρχει αυτή η κατάσταση σήμερα (μιλάω ως προς το αυθαίρετο) και να μην φταίει κανένας. Η λογική μου έλεγε ότι ο μηχανικός/κατασκευαστής που δεν ακολούθησε την ΟΑ και ούτε την τροποποίησε παρανόμησε εκείνη την χρονική στιγμή. Πλέον όχι γιατί έχει πουλήσει. Με επιβεβαίωσες και σε ευχαριστώ.

 

ΥΓ...Δεν είναι τυχαίο που από ότι μαθαίνω ο 'καταπατητής' τα έχει πλέον με τον μηχανικό\κατασκευαστή που δεν τροποποίησε την άδεια και το οποίο πλέον αποτελεί όπλο στα χέρια μου...

Link to comment
Share on other sites

H μη τροποποίηση της άδειας ήταν μεγάλο λάθος και τον ακολουθεί ακόμη και αν έχει πουλήσει , εφ' όσον οι αλλαγές δεν είναι δυνατό να έχουν γίνει εκ των υστέρων .

 

Από την άλλη μεριά αν ο συνιδιοκτήτης δεν εφαρμόζει την σύσταση ως προς τα κοινόχρηστα , είναι βέβαιο ότι θα κερδίσεις την δίκη . Ισως να σε βοηθούσαν τα ασφαλιστικά μέτρα .

 

Καλά ξεμπερδέματα .

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ. Πίστευα ότι από την στιγμή που πούλησε είχε ξεμπερδέψει...Τώρα εξηγούνται πολλά...Πριν αγοράσω πήγα να πάρω τα σχέδια από τον εργολάβο και μου λέει το εξής..."Τι τα ψάχνεις τώρα..Ότι βλέπεις αγοράζεις...". Και βέβαια δεν μου τα έδωσε..Επίσης έκανε ολόκληρη ιστορία στον 'καταπατητή' γιατί έκλεισε τον κοινόχρηστο ώστε να μην διαμαρτυρηθώ και αρχίζω και ψάχνω όπως και έκανα τελικά..Αν εξ αρχής είχε ανοιχτό τον κοινόχρηστο δεν θα γινόταν τίποτα από αυτά σήμερα.

 

Ασφαλιστικά μέτρα μου είπε ο δικηγόρος δεν έχει νόημα δεδομένου ότι δεν φτιάχνει κάτι αυτή τη στιγμή. Αν πάει να φτιάξει κάτι στον κοινόχρηστο τότε θα του κάνω ώστε να προστατευτώ μέχρι να εκδικαστεί η αγωγή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.