Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβες και κοινόχρηστα


Recommended Posts

Ειμαι νέος μηχανικός και προσπαθώ να βγαλω αμοιβες για μία νέα τετραόροφη οικοδομή με υπόγειο .

Είναι ή πρώτη φορα που το κανω οπότε δικαιολογήστε τα οποια ευνοητα για εσας να μην ειναι για μενα .

Λοιπόν τα ερωτήματα μου ειναι τα εξής .

1. α)Οταν πρεπει να βάλω την επιφάνεια των κοινοχρήστων , προσμετράω και του υπογείου και του δώματος?

β)Κοινόχρηστα του υπογείου εννουμε και κατι αλλο εκτος απο τους διαδρομους σκαλες ανσασερ ?

2. Ο περιβάλων χώρος είναι η επιφάνεια του ακαλύπτου μου ? (που πρέπει να βαλω?\)

3. οι κατοικίες με μειωμενο συντελεστη 0,60 τι ειναι? (εγω εχω διαμερισματα επιφάνειας 57,36 και 61,32 ).

Ευχαριστώ προκαταβολικα .

Link to comment
Share on other sites

jitb, καλησπέρα και καλώ ήρθες.

1. Ως κοινόχρηστοι χώροι βάζεις μόνο ότι είναι πάνω από το υπόγειο, άρα από το ισόγειο μέχρι και το δώμα.

2. Περιβάλλον χώρος είναι είτε ο πραγματικός ακάλυπτος είτε η μέγιστη δόμηση αν ο πραγματικός είναι μεγαλύτερος από την μέγιστη δόμηση. (ή μήπως είναι η μέγιστη κάλυψη? ας βοηθήσει κάποιος)

3. Το δικαίωμα του μειωμένου συντελεστή (0,60) υπάρχει αν είναι μόνο 1 ή δύο κατοικίες με εμβαδό, η κάθε μία, μικρότερο από 120μ². Αν έχεις παραπάνω από 2 κατοικίες ή στο κτήριο υπάρχει και άλλη χρήση πλην κατοικίας, τότε δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον μειωμένο συντελεστή.

Link to comment
Share on other sites

erlig

καλό βράδυ

περιβάλλων χώρος = πάντα = μεγίστη επιτρεπόμενη κάλυψη (αυτό για την αμοιβή μηχανικού)

για τον υπολογισμό ημερ ΙΚΑ υπάρχουν 2 περιπτώσεις

1.περ χώρος =ο πραγματικός ακάλυπτος αν κατά το εμβαδό του είναι μικρότερος από το εμβαδό της πραγματοποιούμενης κάλυψης σε αντίθετη περίπτωση

2.περ. χώρος = με την πραγμ κάλυψη

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΝΑ. καλημέρα αλλά δεν συμφωνώ. (ευχαριστώ όμως για την απάντηση περί κάλυψης ή δόμησης)

Οικόπεδο 200μ² με ΣΚ=70%.

Πραγματική κάλυψη 140μ²

Στην αμοιβή θα μπει Επχ=60μ²

Στο ίδιο οικόπεδο

Πραγματική κάλυψη 40μ²

Στην αμοιβή θα μπει Επχ=140μ²

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.