Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δανειοδότηση Φωτοβολταϊκού Πάρκου


chris_gr

Recommended Posts

Θα ήθελα να αναφερθώ σε ένα θέμα που με προβληματίζει. Δεδομένου ότι ποτέ στο παρελθόν δεν ασχολήθηκα με Δάνεια ήθελα να σας επισημάνω το εξής:

 

Ως "ώριμος" (τρομάρα μου) επενδυτής απευθύνθηκα σε Τράπεζα για τη Δανειοδότηση.Υπέγραψα την εκχώρηση του Συμβολαίου και όλα καλά, έως ότου διαπίστωσα ότι η Τράπεζα με εκμεταλλεύεται για τα καλά.

 

Αφού λοιπόν έχω πάρει όλη την ευθύνη της επένδυσης, τους πήγα ένα ισχυρό συμβόλιαο, με χρέωσαν με ένα απαράδεκτο συμβόλαιο έρχεται και το κερασάκι στην τούρτα.

 

Σας πειγράφω το δικό μου παράδειγμα με νούμερα περίπου αληθή, αλλά στρογγυλεμένα για να καταλάβετε.

 

Οι δόσεις του Δανείου μου είναι ανά τρίμηνο.

1/3, 1/6, 1/9 και 1/12 εκάστου έτους.

Κάθε τέτοια ημερομηνία πρέπει να καταβάλω πχ 6.000€.

 

Κάθε 10 του μήνα ο ΔΕΣΜΗΕ ανεβάζει στη σελίδα του την ανάλυση, κόβω τα τιμολόγια, τα στέλνω και περίπου στο τέλος του μήνα καταθέτει τα χρήματα σε λογαριασμό της Τράπεζας (όχι τον όψεως μου).

 

Ξέρετε τι μου κάνει η Τράπεζα?

Λέει ότι επειδή είναι εκχωρημένο το Συμβόλαιο, κράταει κάθε φορά τόσα χρήματα όσα και η επόμενη δόση μου, και όταν μαζέψει το ποσό τότε μου καταθέτει στον όψεώς μου τα υπόλοιπα.

 

Δηλαδή ρε παιδιά, η Τράπεζα κρατάει 2 μήνες πριν τη δόση μου χρήματα και πληρώνεται τους τόκους από τα δικά μου χρήματα. Αν θέλει να είναι κατοχυρωμένη δεν θα έπρεπε να τα καταθέτει στον όψεώς μου, αλλά κλειστά - δεσμευμένα? Γιατί εκτός των τόκων του δανείου να βγάζει και επιπλέον τόκους?

 

Έχω δίκιο σε αυτό ή απλά ανακάλυψα αργά την Αμερική και έτσι λειτουργεί το "σύστημα" με τα δάνεια και τις Τράπεζες?

Link to comment
Share on other sites

Τελικα τα πραγματα ειναι δυσκολοτερα αποτι φαινεται με τις τραπεζες,εγω τωρα ξεκιναω μια μελετη κ επειδη η εγκατασταση θα γινει απο μια παρεα ηλεκτρολογων χωρις σχετικη πειρα,ηθελα να ρωτησω η τραπεζα δανειοδοτει στην αρχη του εργου για παραγγελια υλικων κτλ η οπως μας ειπε η μαρφιν με το περας των εργασιων του εργου κ την υπογραφη της δεη ?!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Τελικα τα πραγματα ειναι δυσκολοτερα αποτι φαινεται με τις τραπεζες,εγω τωρα ξεκιναω μια μελετη κ επειδη η εγκατασταση θα γινει απο μια παρεα ηλεκτρολογων χωρις σχετικη πειρα,ηθελα να ρωτησω η τραπεζα δανειοδοτει στην αρχη του εργου για παραγγελια υλικων κτλ η οπως μας ειπε η μαρφιν με το περας των εργασιων του εργου κ την υπογραφη της δεη ?!

 

Όσων αφορά τα οικιακά φ/β η eurobank δίνει το 80% του προτιμολογίου (εάν τα οικονομικά του ενδιαφερόμενου είναι εντάξει) αμέσως μετά την υπογραφή της σύμβασης συμψηφισμού με την δεη και το υπόλοιπο μετά την ενεργοποίηση του συστήματος. είναι το καλύτερο χρηματοδοτικό πρόγραμμα στην αγορά. το κακό είναι ότι δεν χρηματοδοτεί της μικρές επιχειρήσεις που θέλουν να βάλουν φ/β στα πλαίσια του ειδικού προγραμματος ανάπτυξης φ/β σε κτίρια. Μάλλον τα χρηματοδοτεί όμως δέν δίνει το 80% αλλά μόνο το 30% του ποσού και αυτό εάν είσαι πελάτης τους κλπ και για το υπόλοιπο, έρχεται μηχανικός της τράπεζας και ελέγχει την εγκατάσταση και μετά εκταμιεύεται το υπόλοιπο ποσό. Δηλαδή υπάρχει και ρίσκο να κόλληση η εκταμίευση.

Μετά είνα η alpha bank η οποία δίνει όλο το ποσό με την οικονομική προέγκριση του δανείου. Το κατατάσσω δεύτερο διότι δέν έχω πραγματικά δεδομένα αλλα θεωρία απο μία ευγενική υπάλληλο η οποία με ενημέρωσε χωρίς όμως να έχει εκταμιεύση δάνειο τέτοιας περίπτωσης.

Ολα τα υπόλοιπα προγράμματα που υπάρχουν στην αγορά είναι τραγωδία αφού δίνουν λεφτά όταν έχει ολοκληρωθεί η εγκατάσταση, την ώρα που λίγοι έως κανείς εγκαταστάτης δεν ξεκινάει έργο εάν δεν πάρει τουλάχιστον μία προκαταβολή της τάξεως του 30%.

 

Θα παρακαλούσα τους φίλους οι οποίοι έχουν κάποια εμπειρεία όσων αφορά τις τραπεζικές χρηματοδοτήσεις, να τις μοιραστούν στο φόρουμ καθώς το θέμα είναι σημαντικό και για τους επενδυτές αλλα και για τους εγκαταστάτες που θέλουν να καθοδηγήσουν σωστά τους πελάτες τους.

Link to comment
Share on other sites

Απο προσωπική εμπειρία μπορώ να προσθέσω οτι και η Εθνική εκταμιεύει μετά την σύνδεση με τη ΔΕΗ.

 

aprositos οταν λες μετά την σύνδεση με την ΔΕΗ, εννοείς μετά την τελική ενεργοποίηση του συστήματος ή μετά την υπογραφή της σύμβασης σύνδεσης?

Link to comment
Share on other sites

Τα έξοδα φακέλου τα παίρνουν με την προέγκριση ή με την τελική έκδοση του δανείου;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σχετικά με την αδειοδότηση των πάρκων,

Μήπως γνωρίζει κανείς τι γίνεται με αυτή την υπόθεση με την χρηματοδότηση- δανειοδότηση απο ξένα επενδυτές η τραπεζικά ιδρύματα? Το επιτόκιό τους εκούγεται πολύ δελεαστικό, Αλλά πως λειτουργεί και τι εξασφαλίσεις υπάρχουν?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.