Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση συμμόρφωσης ΕΚ για μηχανηματα


sakatis

Recommended Posts

Επειδή το thread "Γενικά" δεν το πολυβλεπετε, ανοιγω εδω ενα θεμα οσον αφορα την δηλωση συμμορφωσης συγκεκριμενα για μηχανηματα.

 

Σε συνεχεια του ποστ μου αυτού http://www.michanikos.gr/showpost.php?p=230805&postcount=6 σας αναφερω τα παρακατω.

 

παιδια τελικα αυτο που μου ζητουσε ο κατασκευαστης ήταν μια δηλωση συμμορφωσης ΕΚ.

 

Εγω επειδη δυστυχως ειμαι "νεος" και απο τα λιγα που μου ειπαν καποιοι συναδελφοι, του εφτιαξα μια υπευθυνη δηλωση οπως την ζητησε, αφου επιθεωρησα τα μηχανηματα (με τα λιγα που ξερω) και του την σφραγισα και του την εδωσα.

 

επειδη ομως ειναι η πρωτη μου "δουλεια", θελω να ρωτησω καποια πργματα γιατι απο χτες που του την παρεδωσα με τρωει το αγχος λιγακι μηπως δε τα χω κανει σωστα και μου γυρισει το χαρτι πισω.

 

 

1) Σημερα απο μια αναζητηση που εκανα στο ιντερνετ, η δηλωση συμμορφωσης ΕΚ εχει καθιερωθει να εχει μια συγκεκριμενη δομή σε ενα χαρτι Α4 απλα.

εγω δεν το ειχα καταλαβει αυτο (δεν ειχα τοσο χρονο διαθεσιμο να ψαξω και καποιοι συναδελφοι που ρωτησα δεν με κατατοπισαν) και του εφτιαξα μια υπευθυνη δηλωση με ολα οσα εχει αυτη η συγκεκριμενη δομη που αναφερω παραπανω.

Ειναι λαθος?

 

2) Λογω ενος θεματος με το ΤΣΜΕΔΕ, εχω μια καθυστερηση στο θεμα της εναρξης επαγγλεματος με αποτελεσμα να μην του εχω κοψει αποδειξη. Του το εξηγησα και συμφωνησαμε να με πληρωσει οταν του κοψω την αποδειξη.

Στο συγκεκριμενο ζητημα ειμαι παρανομος?

Υπαρχει προβλημα που εβαλα την σφραγιδα μου χωρις να εχει γινει ακομα εναρξη επαγγελματος?

 

3) στο ιντερνετ βρηκα καποιες δηλωσεις συμμορφωσης ΕΚ με αυτη τη συγκεκριμενη δομή που αναφερω παραπανω, και συνειδητοποιησα πως δε χρειαζοταν να βαλω σφραγιδα γιατι ουτε αυτες ειχαν. Επισης ουσιαστικα την δηλωση αυτη την κανει ο κατασκευαστης για να δηλωσει οτι τα μηχανηματα ειναι κατασκευασμενα βασει των οδηγιων. και παρακατω λεει ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗΣ που προφανως εννοει τον ανθρωπο που επιθεωρησε τα μηχανηματα.

Εν τελει, ποιος πρεπει να υπογραψει το εγγραφο?

και ο υπευθυνος επιθεωρησης και ο κατασκευαστης?

αν υπαρχει η δυνατοτητα να υπογραψει ο κατασκευαστης, ποιος ο λογος να απευθυνονται σε μηχανικους και να μην την φτιαχνουν μονοι τους τη δηλωση αυτη?

στο πεδιο ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗΣ σε μερικεσ δηλωσεις ειδα πως εγραφε το ονομα του κατασκευαστη μονο.

 

εν τελει, επειδη μου γυρναει στο μυαλο απο χτες ολο αυτο το θεμα, θελω να καταλαβω αν εκανα σωστα ή λαθος που σφραγισα και υπεγραψα.

Link to comment
Share on other sites

Για το 2 δεν ξερω να σου απαντήσω.

Για το 1 και 3.

 

Η δήλωση συμμόρφωσης ΕΚ είναι ένα χαρτί Α4 όπου εκεί αναφέρεται με ποιά πρότυπα, οδηγίες και νομοθεσίες συμμορφώνεται το μηχάνημα που θα πάρει την σήμανση CE.

Η επιθεώρηση γίνεται είτε από τον κατασκευαστή και σε συγκεκριμένες περιπτώσεις από εξωτερικό ανεξάρτητο φορέα.

 

Δεν ξέρω περισσότερα για το μηχάνημά σου αλλά το σίγουρο είναι το εξής:

Με σκέτη τη δήλωση συμμόρφωσης δεν πάει πουθενά. Πρέπει να συντάξει πλήρη τεχνικό φάκελο, με σχέδια, οδηγίες χρήσης και εγκατάστασης, ανάλυσης τυχον κινδύνων για τον χειρηστή ΚΑΙ τη δήλωση συμμόρφωσης στο τέλος.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

αφου επιθεωρησα τα μηχανηματα (με τα λιγα που ξερω) και του την σφραγισα και του την εδωσα.

 

Πόσο κυριολεκτικά το λες αυτό? Δεν είσαι βέβαιος για αυτά που έχεις υπογράψει?

Link to comment
Share on other sites

Για το 2 δεν ξερω να σου απαντήσω.

Για το 1 και 3.

 

Η δήλωση συμμόρφωσης ΕΚ είναι ένα χαρτί Α4 όπου εκεί αναφέρεται με ποιά πρότυπα, οδηγίες και νομοθεσίες συμμορφώνεται το μηχάνημα που θα πάρει την σήμανση CE.

Η επιθεώρηση γίνεται είτε από τον κατασκευαστή και σε συγκεκριμένες περιπτώσεις από εξωτερικό ανεξάρτητο φορέα.

 

Δεν ξέρω περισσότερα για το μηχάνημά σου αλλά το σίγουρο είναι το εξής:

Με σκέτη τη δήλωση συμμόρφωσης δεν πάει πουθενά. Πρέπει να συντάξει πλήρη τεχνικό φάκελο, με σχέδια, οδηγίες χρήσης και εγκατάστασης, ανάλυσης τυχον κινδύνων για τον χειρηστή ΚΑΙ τη δήλωση συμμόρφωσης στο τέλος.

 

Ειναι μηχανηματα για επεξεργασια φρουτων συγκεκριμενα καρπουζια, ειναι μια ταινια μεταφορας, ενα βουρτσιστικο και μια φρουτοθηκη.

 

Απο οσα μου ειπε ο κατασκευαστης αυτο το "χαρτι" του το ζητησε ο πελατης διοτι του το ζηταει καποιος φορεας για να τον βαλει σε ενα επιδοτουμενο προγραμμα.

 

Τα μηχανηματα εχουν τεχνικο φακελο απο οσα μου ειπε.

 

Δεν μου μιλησε για πιστοποιηση CE για τα συγκεκριμενα μηχανηματα. Μου ειπε ομως οτι σε ολα τα καινουρια μηχανηματα που θα κατασκευαζει θα χρειαζεται πλεον υποχρεωτικα πιστοποιηση CE.

Τι διαδικασιες χρειαζονται για CE? τις αναλαμβανει μηχανολογος?

Link to comment
Share on other sites

Πόσο κυριολεκτικά το λες αυτό? Δεν είσαι βέβαιος για αυτά που έχεις υπογράψει?

 

τα μηχανηματα ειναι καινουρια, ειμαι βεβαιος για οσα ελεγξα, ειδα, επιθεωρησα.

για το διαδικαστικο κομματι ρωταω, αν χρειαζοταν η σφραγιδα μου η απλα μια υπογραφη.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να δεις τις αντίστοιχες κοινοτικές οδηγίες, πρότυπα του ΕΛΟΤ και την ελληνική νομοθεσία για να δεις τι απαιτήσεις υπάρχουν. Αν δεν χρειάζεται επιθεώρηση από εξωτερικό φορέα (αυτό προκύπτει από αυτά που σου προανέφερα μιας και δεν ξέρω τα τεχνικά χαρακτηριστικά) τότε συντάσει τον φάκελο ο κατασκευαστής και κολλάει το CE μόνος του. Δεν βάζει κανένας υπογραφή και την ευθύνη την αναλαμβάνη εξολοκλήρου ο κατασκευαστής.

 

Αν χρειάζεται επιθεώρηση τότε πρέπει να έρθει φορέας (πχ ΕΛΟΤ, TUV) και τότε θα πάρει το σήμα CE.

Link to comment
Share on other sites

Πόσο κυριολεκτικά το λες αυτό? Δεν είσαι βέβαιος για αυτά που έχεις υπογράψει?

 

δεν τον παίρνεις για δουλειά να μάθει?

 

εκτος αν ξέρεις κάποιον άλλο τρόπο να μάθει ή βγηκε κανείς και ήξερε...

Link to comment
Share on other sites

δεν τον παίρνεις για δουλειά να μάθει?

 

εκτος αν ξέρεις κάποιον άλλο τρόπο να μάθει ή βγηκε κανείς και ήξερε...

 

Ειναι η πρωτη δική μου δουλεια, δεν εχω ιδεα, το παραδεχομαι! αλλα αν δε κανεις λαθη, δε μαθαινεις. εν προκειμενω εξηγησα πως τα ελεγξα ολα και ολα ηταν οπως πρεπει.

 

streetas ευχαριστω για την παρεμβαση, οσον αφορα τον αλλο συναδελφο παραπανω, εξηγησα πως η βασικη μου απορια ειναι το θεμα της αποδειξης και το αν χρειαζοταν ή οχι σφραγιδα, η απλα μια υπογραφη.

 

Οπως και να εχει, επειδη με βοηθησε μεσω πμ ενας αλλος συναδελφος που εχει γραψει παραπανω, εχω ηδη καθυσηχαστει αρκετα.

 

Πιστευω ολοι σας ειχατε μια ανησυχια στις πρωτες σας δουλειες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω ο miltos να το είπε κακοπροαίρετα.

Ως γνωστόν την υπογραφή μας και το __λί μας προσέχουμε που τα βάζουμε.

Link to comment
Share on other sites

Τα ερωτήματα ήταν εντελώς καλοπροαίρετα. Εξέφρασα δυο πραγματικά και όχι ρητορικά-ειρωνικά, ερωτήματα. Απλά φάνηκε λίγο απότομο το post μου.

 

Χωρίς να έχω σχέση με το αντικείμενο, θεώρησα πάρα πολύ επικίνδυνο να μπει υπογραφή για πιστοποίηση χωρίς να έχει γίνει πλήρης έλεγχος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.