Μετάβαση στο περιεχόμενο

''Οικονομετρική μελέτη και προσομοίωση υβριδικών συστημάτων θέρμανσης πισίνας''


geohan7

Recommended Posts

Γεία σας,

Είμαι φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών στο ΔΠΘ Ξάνθης.

Έχω διπλωματική με θέμα ''Οικονομετρική μελέτη και προσομοίωση υβριδικών συστημάτων θέρμανσης πισίνας''.

Επειδή πραγματικά κανένας απο όσους έχω ρωτήσει και όσο και αν έχω ψάξει στο internet,δεν μπόρεσε να με βοηθήσει, θα το εκτιμούσα εαν μπορούσατε να με βοηθήσετε να αρχίσω.Έχω προς το παρών βρει νομοθεσίες για πισίνες και προσπαθώ να βρω την θερμότητα που πρεπει να της δωσω για να φτάσω την απαραίτητη θερμοκρασία καθως και τις απώλειες.Οποιαδήποτε βοήθεια σας θα ήταν πολύτιμη.Σας ευχαριστώ εκ των προταίρων.Με εκτίμηση,Γίωργος..

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να έχω ασχοληθεί ποτέ με το θέμα πισίνες θα ξεκίναγα με τα απλά.

Πρώτον ποιά θα είναι η θερμοκρασία του νερού του δικτύου και σε ποιά θερμοκρασία πρέπει να φτάσει (επιθυμητή θερμοκρασία).

Δεύτερον ποιά θα είναι η εξωτερική θερμοκρασία (χειρώτερη περίπτωση)

Τρίτον χωρητικότητα και διαστάσεις πισίνας. Οι απώλειες θα είναι συνάρτηση της επιφάνειας της πισίνας. Απώλειες θα έχεις και από τα τοιχώματα οπότε θα πρέπει να βρεις τους συντελεστές θερμοπερατότητας (k) για τα δομικά στοιχεία των τοιχωμάτων. Το ποσό θερμότητας που θα πρέπει να δώσεις θα εξαρτάται από τον όγκο του νερού και το ΔΤ, την διαφορά δηλαδή επιθυμητής και αρχικής θερμοκρασίας.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να έχω ασχοληθεί ποτέ με το θέμα πισίνες θα ξεκίναγα με τα απλά.

Πρώτον ποιά θα είναι η θερμοκρασία του νερού του δικτύου και σε ποιά θερμοκρασία πρέπει να φτάσει (επιθυμητή θερμοκρασία).

Δεύτερον ποιά θα είναι η εξωτερική θερμοκρασία (χειρώτερη περίπτωση)

Τρίτον χωρητικότητα και διαστάσεις πισίνας. Οι απώλειες θα είναι συνάρτηση της επιφάνειας της πισίνας. Απώλειες θα έχεις και από τα τοιχώματα οπότε θα πρέπει να βρεις τους συντελεστές θερμοπερατότητας (k) για τα δομικά στοιχεία των τοιχωμάτων. Το ποσό θερμότητας που θα πρέπει να δώσεις θα εξαρτάται από τον όγκο του νερού και το ΔΤ, την διαφορά δηλαδή επιθυμητής και αρχικής θερμοκρασίας.

 

Η πισίνα έχει διαστάσεις 8Χ4Χ1,5(μέσο βά8ος).Σύμφωνα με την μελέτη της 4Μ που τους έστειλα mail για να μου στείλουν ενα word με τα αποτελέσματα μιας τέτοιας,διότι το πολυτεχνείο δεν παρέχει το πρόγραμμα, βγαίνει οτι θέλει για να παει απο τους 16 στους 26 βαθμούς 1150 KWh για αρχική θέρμανση σε 24h.Δλδ 40.300 kcal/h και ισχύ 47 KW την ώρα.Δεν είναι πολλα?Για να ζεστάνω δλδ μία πισίνα τέτοιου μεγέθους πρέπει να δώσω ισχύ 6 διαμερισμάτων??

Και απο την άλλη μία εταιρεία που ζήτησα μια προσφορά λέει οτι θέλει 100000kcal/h,ακόμα παραπάνω δλδ!Πώς μπορώ να συνεχίσω?

Link to comment
Share on other sites

Είναι λογικό να θέλει τόσο πολύ μια και έχεις μια επιφάνεια 8Χ4=32τ.μ. που είναι σε άμεση επαφή με τον ψυχρό αέρα. Επίσης τα πλαϊνά δεν είναι μονωμένα και το νερό έχει μεγάλη θερμοχωρητικότητα.

Πάντως για έναν βιοτεχνικό χώρο 18Χ12 που έκανα πρόσφατα έναν πρόχειρο υπολογισμό έβγαλα 12847 kcal/h. Εκεί όμως έχουμε μόνωση παντού.

Εσύ εκτός του ότι δεν έχεις μόνωση πρέπει να θερμάνεις 48 κυβικά μέτρα νερού, περίπου 48 τόνους δηλαδή. αν πεις ότι η ειδική θερμοχωρητικότητα του νερού υπό σταθερή πίεση είναι 4,183 KJ/kg.K στους 20 βαθμούς κελσίου τότε θες χοντρικά 4800*4,183=20078,4 kJ. Τελείως χοντρικά όμως μιας και η θερμοχωριτικότητα αλλάζει με την θερμοκρασία καθώς και η ροή θερμότητας Q αυξάνεται όσο θα αυξάνει και η θερμοκρασία του νερού, που σημαίνει περισσότερες απώλειες.

Επίσης όταν θερμαίνουμε διαμερίσματα προσπαθούμε να θερμάνουμε τον αέρα που έχει πολύ χαμηλότερη θερμοχωρητικότητα από το νερό.

Link to comment
Share on other sites

Είναι λογικό να θέλει τόσο πολύ μια και έχεις μια επιφάνεια 8Χ4=32τ.μ. που είναι σε άμεση επαφή με τον ψυχρό αέρα. Επίσης τα πλαϊνά δεν είναι μονωμένα και το νερό έχει μεγάλη θερμοχωρητικότητα.

Πάντως για έναν βιοτεχνικό χώρο 18Χ12 που έκανα πρόσφατα έναν πρόχειρο υπολογισμό έβγαλα 12847 kcal/h. Εκεί όμως έχουμε μόνωση παντού.

Εσύ εκτός του ότι δεν έχεις μόνωση πρέπει να θερμάνεις 48 κυβικά μέτρα νερού, περίπου 48 τόνους δηλαδή. αν πεις ότι η ειδική θερμοχωρητικότητα του νερού υπό σταθερή πίεση είναι 4,183 KJ/kg.K στους 20 βαθμούς κελσίου τότε θες χοντρικά 4800*4,183=20078,4 kJ. Τελείως χοντρικά όμως μιας και η θερμοχωριτικότητα αλλάζει με την θερμοκρασία καθώς και η ροή θερμότητας Q αυξάνεται όσο θα αυξάνει και η θερμοκρασία του νερού, που σημαίνει περισσότερες απώλειες.

Επίσης όταν θερμαίνουμε διαμερίσματα προσπαθούμε να θερμάνουμε τον αέρα που έχει πολύ χαμηλότερη θερμοχωρητικότητα από το νερό.

 

Το πρόβλημα μου αυτή τη στιγμή είναι να καθορίσω το αρχικό φορτίο.Οκ λέω οτι ισχύει Q=m*c*ΔΤ και βγαίνει 480000 Kcal για να θερμάνω το νερό απο τους 16 στους 26 (η τέσπα όποιες θερμοκρασίες χρειάζονται) ιδανικά.Το θέμα μου οι απώλειες που θα έχω,ταυτόχρονα κατα τη διάρκεια της αρχικής θέρμανσης:Απο τους τοίχους,τους οποίους κατα την 4Μ οι απώλειες ειναι αμελειτέες,απο ακτινοβολία και απο εξάτμιση.Όταν η ίδια η 4Μ σου λέει οτι για επιφάνεια 32 τ.μ. χάνονται 17 κιλα την ώρα νερού,και για να θέσω μεγάλα μεγέθη,για πισίνα διαστάσεων 50Χ25 οτι χάνονται 720 κιλα :S την ώρα,όπως όλοι,σκέφτηκα οτι κάποιο λάθος υπάρχει.Όπου και αν έψαξα δεν βρήκα κάτι αναλογο.Δλδ κάποιον τύπο που να υπολογίζει το ποσό του νερού που εξατμίζεται.Και αυτο είναι ένα απο τα προβλήματα που προέκυψαν....Γνωρίζετε κάποιο site ή κάποια βιλβιογραφία που θα μπορούσε να με βοηθήσει?

Link to comment
Share on other sites

Το ότι έχεις απώλεια νερού οφείλεται στο ότι κατά τη μεταφορά θερμότητας μεταξύ δύο ρευστών (ο αέρας θεωρείται ρευστό) έχεις και μεταφορά μάζας. Τύπος θα υπάρχει αλλά πρέπει να ξεσκονίσω λίγο τα βιβλία μου.

Link to comment
Share on other sites

Το ότι έχεις απώλεια νερού οφείλεται στο ότι κατά τη μεταφορά θερμότητας μεταξύ δύο ρευστών (ο αέρας θεωρείται ρευστό) έχεις και μεταφορά μάζας. Τύπος θα υπάρχει αλλά πρέπει να ξεσκονίσω λίγο τα βιβλία μου.

 

Θα μου ήταν πάρα πολύ μεγάλη βοήθεια εαν το έκανες.Σε ευχαριστώ πολύ...

Link to comment
Share on other sites

τα έχετε κάνει πολύπλοκα. Υπάρχουν ειδικά προγράμματα για πισίνα που υπολογίζουν τις θερμιδικές ανάγκες.

Υπάρχουν εταιρίες που ειδικεύονται στη θέρμανση της πισίνας και μπορεί να σε βοηθήσουν (πχ Pahlen, Σουηδία και Bowman, Αγγλία). Θα σου πρότεινα να τις ρωτήσεις απευθείας.

Για εξειδικευμένες ερωτήσεις πάνω στις πισίνες μπορεί επίσης να επισκεφτείς και το poolforum.gr όπου σίγουρα θα πάρεις μια πιο ειδική απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.