Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτισμός αερολιμένα


vasilis85

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους!

 

Ειμαι φοιτητης ηλεκτρογιας και μολις ξεκινησα την πτυχιακη μου που αφορα τον φωτισμο ενος αεροδρομιου σε μικτες συνθηκες (βροχη ομιχλη χιονι κτλ) κ την βελτιστη φωτεινοτητα που μπορουμε να παρεχουμε(δεν εχει οριστικοποιηθει ακομη ο τιτλος της πτυχιακης, ειναι σε πρωιμο σταδιο). Εχω ψαξει ενδελεχως στο διαδικτυο για πληροφοριες σχετικα με το θεμα αλλα δεν μπορω να πω πως ειναι ικανοποιητικος ο ογκος πληροφοριων που εχω συλλεξει μεχρι στιγμης κ αποφασισα ν απευθυνθω σε σας. Αν καποιος γνωριζει απο μελετη φωτισμου χωρων κ μπορει να παρεχει πληροφοριες θα βοηθουσε τα μεγιστα. Ευχαριστω εκ των προτερων για το χρονο σας!

 

Παρατήρηση: Χρησιμοποιείστε σωστή ορθογραφία και τόνους, τόσο στους τίτλους των θεμάτων όσο και στο κείμενο των δημοσιεύσεων.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, terry

Link to comment
Share on other sites

Εάν κατάλαβα σωστά το τί ψάχνεις, νομίζω ότι οπωσδήποτε χρειάζεσαι το Annex 14.1 του ICAO, ISBN 978-92-9231-332-6,

δεν πιστεύω ότι το βρίσκεις δωρεάν, το αγοράζεις από το site του ICAO,

ίσως κάποιες αρχικές σχετικές πληροφορίες μπορείς να βρείς και από τίς εταιρείες που κατασκευάζουν τον σχετικό εξοπλισμό όπως π.χ. αυτή εδώ.

εάν πάλι δεν κατάλαβα καλά, διευκρίνισε περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνεις για προδιαγραφές-κανονισμούς ή βιβλία για να διαβάσεις;

 

Όσον αφορά κανονιστικά κείμενα (διεθνή μόνο και στα αγγλικά).

Το Annex 14 του ICAO αναφέρεται σε αεροδρόμια (vol.1: Aerodrome design and operations) και σε ελικοδρόμια (vol.2: Heliports). Αυτό είναι το γενικό κείμενο και στο vol.1, κεφάλαια 5,6 και 8 υπάρχουν αυτά που σε ενδιαφέρουν.

Από εκεί και πέρα υπάρχουν τα εξής documents που δίνουν περισσότερα και αναλυτικότερα στοιχεία:

1. doc9157, part 4: Visual Aids

2. doc9157, part 5: Electrical Systems

3. doc9185: Airport planning manual (3 parts)

 

Στο doc9157 part 4, περιγράφονται επακριβώς τα στοιχεία που θέλεις, ενώ κάποια άλλα χρήσιμα ίσως στο part 5. Στο doc9185 ίσως να μην υπάρχουν στοιχεία που ακριβώς θέλεις.

 

Μπορείς να τα ζητήσεις από την ΥΠΑ από τη στιγμή που πρόκειται για διπλωματική.

 

Για βιβλιογραφία μπορώ να ψάξω, έχω κάποια που μπορεί να σε βοηθήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να προμηθευτείς και το ακόλουθο βιβλίο από την βιβλιοθήκη της σχολής σου:

 

"Αεροδρόμια" - Κ.Γ.Αμπακούμκιν, καθηγητή Ε.Μ.Π. - Εκδόσεις Συμμετρία, Αθήνα 1990

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Ψάχνεις για προδιαγραφές-κανονισμούς ή βιβλία για να διαβάσεις;

 

Όσον αφορά κανονιστικά κείμενα (διεθνή μόνο και στα αγγλικά).

Το Annex 14 του ICAO αναφέρεται σε αεροδρόμια (vol.1: Aerodrome design and operations) και σε ελικοδρόμια (vol.2: Heliports). Αυτό είναι το γενικό κείμενο και στο vol.1, κεφάλαια 5,6 και 8 υπάρχουν αυτά που σε ενδιαφέρουν.

Από εκεί και πέρα υπάρχουν τα εξής documents που δίνουν περισσότερα και αναλυτικότερα στοιχεία:

1. doc9157, part 4: Visual Aids

2. doc9157, part 5: Electrical Systems

3. doc9185: Airport planning manual (3 parts)

 

Στο doc9157 part 4, περιγράφονται επακριβώς τα στοιχεία που θέλεις, ενώ κάποια άλλα χρήσιμα ίσως στο part 5. Στο doc9185 ίσως να μην υπάρχουν στοιχεία που ακριβώς θέλεις.

 

Μπορείς να τα ζητήσεις από την ΥΠΑ από τη στιγμή που πρόκειται για διπλωματική.

 

Για βιβλιογραφία μπορώ να ψάξω, έχω κάποια που μπορεί να σε βοηθήσουν.

 

Ουσιαστικά ψάχνω να δω με ποια κριτήρια και πως γίνεται μια μελέτη για την εγκατάσταση φωτιστικών σωμάτων σε ένα αεροδρόμιο. Το πρόγραμμα το οποίο μου συνέστησε ο καθηγητής είναι το DIALux λόγω του ότι είναι πιο εύκολο στη χρήση απ' ότι το CALCULux. Θέλω όμως πέρα απ' το σχέδιο να συλλέξω και πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.