Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συμβουλές για εκκίνηση φωτοβολταϊκού πάρκου


knoulis

Recommended Posts

Εγω θα σου προτεινα να αποφασισεις μονος τα πανελ δινοντας σημασια σε θερμοοκρασιακους συντελεστες (κυριως). Ολα τάλλα ομοιαζουν στις περισσοτερες εταιριες.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

 

Θέλω να φτιάξω ένα φωτοβολταϊκό πάρκο 100KW στην ευρύτερη περιοχή των Ιωαννίνων. Η εταιρία που θα αναλάβει την εγκατάσταση υπόσχεται 55-60.000 ευρώ. Ρωτώντας παραγωγούς που δραστηριοποιούνται εκεί κοντά είδα οτι αυτό το όριο ξεπερνιέται, μιας και για 3 χρόνια που δουλεύουν κάτι αντίστοιχο έχουν 70-75.000 ευρώ κέρδος ετησίως. Η ΔΕΗ λέει πως το πιο πιθανό είναι να μήν είναι φορτωμένο το δίκτυο και οτι γίνεται να μπώ κι εγώ μέσα. Η τράπεζα επίσης λέει πως για το δάνειο 350.000 ευρώ που χρειάζεται, το δίνει χωρίς υποθήκη μόνο με το συμβόλαιο της επιχείρησης. Ο ανάλυτής που μίλησα, τέλος, λέει πως το μόνο ρίσκο είναι τα 1500 ευρώ που θα ξοδέψω για τοπογραφικά κτλ μέχρι να ρίξω την άδεια, σε περίπτωση που δεν εγκριθεί.

 

Έτσι όπως φαίνονται τα πράγματα και κλείσω τιμή με τη ΔΕΗ 44 λεπτά για 20 χρόνια η αποπληρωμή θα γίνει σε περίπου 8 χρόνια και μετά θα έχω έσοδα. Η αλήθει είναι οτι το ρίσκο είναι μεγάλο γιατί πρόκειται για κάτι μακροχρόνιο και η κατάσταση στην Ελλάδα δεν είναι και ιδανική για επενδύσεις αυτή τη στιγμή.

 

Μπορείται να μου πείτε τη γνώμη σας πάνω στο θέμα, τί άλλο να ψάξω, τι να φοβάμαι και γενικότερα ότι θέλετε....???

 

Παρατήρηση: Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, achille.

 

Παρατήρηση: Τα θέματα πρέπει να αναρτώνται στην σωστή θεματική κατηγορία.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, achille.

 

1. Για να εκτιμήσεις την παραγωγή που θα έχεις δες αυτό το λινκ:

http://re.jrc.ec.europa.eu/pvgis/apps/pvest.php?en=&europe=

 

Εισάγοντας τις συντεταγμένες του χωραφιού σου θα σου βγάλει μια συντηρητική εκτίμηση της παραγωγής και θα μπορέσεις να υπολογίσεις τα έσοδά σου. Η τιμή που θα υπογράψεις θα είναι κοντά στο 0.39

 

2. Τα 1500 ευρώ έξοδα είναι λογικά αν υπολογίσεις περίπου 500 για το φάκελο στη ΔΕΗ, 615 να πληρώσεις τη ΔΕΗ και για τα τοπογραφικά

 

3. Μην κοιτάς τι βγάζουν οι άλλοι γιατί παίζει ρόλο ο εξοπλισμός

 

4. Τα 350.000 για σταθερά είναι πολλά εκτός και αν τα πλαίσια είναι Γιαπωνέζικα. Υπολόγιζε περίπου 300.000 - 315.000 για καλά γερμανικά με το κλειδί στο χέρι και φουλ έξτρα (συναγερμούς κτλ) και περίπου 30.000 με 40.000 κάτω αν είναι κινέζικα. Υπολόγιζε και από 15.000 έως 20.000 για τη σύνδεση στη ΔΕΗ

 

5. Αν δεν έχεις τουλάχιστον το 25% ιδία κεφάλαια μην ξεκινήσεις. Οι τράπεζες δεν δίνουν δάνεια και κάποιες θα αρχίσουν να ζητάνε 40% ιδία κεφάλαια και επιπλέον εξασφαλίσεις εκτός από τη σύμβαση του ΔΕΣΜΗΕ.

 

6. Σε οποιοδήποτε business plan μάθε με τι επιτόκιο σου δίνουν το δάνειο.

 

7. Θα χρειαστεί να δώσεις και μια εγγύηση στη δεη και αν δεν κάνεις τον σταθμό τη χάνεις. Νομίζω είναι 150e ανα kw

 

8.ΡΙΣΚΟ 1: Να μην εξεταστεί η αίτηση λόγω πληθώρας αιτημάτων

 

9. ΡΙΣΚΟ 2: Να εξεταστεί η αίτηση, αλλά να μην μπορείς να συνδεθείς λόγω κορεσμού δικτύου

 

10. ΡΙΣΚΟ 3: Καταρχήν ο ΔΕΣΜΗΕ είναι ελειμματικός. Μπορεί ανά πάσα στιγμή η κυβέρνηση να σου μειώσει την τιμή ακόμα και αν έχεις ήδη συμβόλαιο. Ηδη έγινε στην Ισπανία όπου η κυβέρνηση μείωσε τις τιμές των υπαρχόντων συμβολαίων 17% σε μια νύκτα. Επίσης αν πουληθεί η ΔΕΗ, μπορεί ο νέος ιδιοκτήτης να απαιτήσει μείωση τιμών (Η ΔΕΗ είναι μέτοχος στο ΔΕΣΜΗΕ κατά 49%).

 

11. ΡΙΣΚΟ 4: Πιθανή χρεοκοπία της Ελλάδα. Απλά δεν θα πληρώνεσαι

 

12. Εξοπλισμός. Δεν υπάρχει ούτε μια εταιρεία που να μην έχει γραμμή παραγωγής στην Κίνα. Και ας λένε ότι θέλουν. Μικρό μόνο τμήμα της παραγωγής του γίνεται στην Ευρώπη. Άρα μπορεί να παραγγείλεις γερμανικό πάνελ και στην ουσία να είναι made in China. Τα κινέζικα των πρωτοκλασάτων εταιρειών παράγονται και αυτά με τον ίδιο τρόπο και τεχνολογία όπως τα γερμανικά. Αυτά ότι γίνονται στο χέρι ισχύουν μόνο για τα Β και Γ κατηγορίας και τα οποία είναι για την εσωτερική αγορά της Κίνας

 

13. Ασφαλιστική κάλυψη. Σε πληρώνουν μόνο αν η ζημιά είναι μεγαλύτερη των 5.000 ευρώ και αφού βεβαιωθούν ότι έχεις λάβει όλα τα απαραίτητα μέτρα προφύλαξης και τα οποία φυσικά δεν στα υποδεικνύουν πριν. Κόστος ασφάλισης 12-15ε ανα kw ανά έτος

 

14. Γύφτοι. Προσεύχεσαι να μην σε βάλουν στο μάτι. Δεν σε σώζει τίποτε, αν και δεν νοιάζονται για τα πανέλα και τις βάσεις αλλά για τον χαλκό που έχουν οι καλωδιώσεις και δεν έχουν κανέναν ενδοιασμό να τις ξηλώσουν. Μόνη λύση σκύλος εντός του σταθμού, αλλά θα μπερδεύεται με τα beam του συναγερμού και θα σου δίνει συνέχεια σήματα παραβίασης.

 

15. Μετά από 20 χρόνια θα πρέπει να προχωρήσεις σε ανανέωση εξοπλισμού. Προσωπικά δεν μπορώ να ξέρω αν θα υπάρχει πρόγραμμα ενίσχυσης της ανανέωσης αλλά δεν το πιστεύω. Η τιμή που θα έχεις τότε μην περιμένεις να είναι μεγαλύτερη από όσο θα πουλάει η ΔΕΗ

 

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΙΚΑ:

 

Τα λεφτά είναι δικά σου και άρα ο αν είναι αποδεκτό ή όχι το όποιο ρίσκο είναι καθαρά μια απόφαση που πρέπει να πάρεις μόνος σου

Link to comment
Share on other sites

Ολες οι εταιρείες δίνουν καλές εγγυήσεις απόδοσης σχετικά με τα πάνελ. το πρόβλημα είναι στην εγγύηση κατασκευής των πάνελ, εκεί δίνουν μόνο 5. Αρα τι κάνεις? Ισως πρέπει να διαλέξω πάνελ εταιρείας με πολυετή εμπειρία, και ποιες είναι αυτές? Υπάρχουν και κινέζικες, η μόνο οι πολύ ακριβές Γερμανικές?

2. μεγάλο θέμα είναι η προσφορά σύνδεσης μαζί με εγγυητική. Θα΄ειναι 20.000- 30.000. και η τράπεζα σου δίνει ένα χαρτί "κατα αρχήν ενδιαφέροντος χρηματοδότησης του έργου". Και αν μετά σου πει η τράπεζα δεν σου δίνω δάνειο, τι? χάνεις αυτά της εγγυητικής και της προσφοράς σύνδεσης επειδή η τράπεζα σου έπαιξε τέτοιο παιχνίδι?

3. Συμβόλαιο κάνεις με τον ΔΕΣΜΗΕ, Αν πουληθεί η ΔΕΗ και αργότερα ο ΔΕΣΜΗΕ όπως αναφέρθηκε δεν μεταβιβάζονται τα συμβόλαια?

4 Οσο για τους γύφτους ίσως σε σώσει μόνο αν το πάρκο είναι κάπως κοντά και βαράει ο συναγερμός προλάβεις να πας, αλλιώς ο σκύλος πάει άκλαφτος μαζί με το πάρκο

Link to comment
Share on other sites

Ο σκύλος θα πάει στην σουβλακερί. Η δική μου λογική (μάλλον κλεμμένη απο ΗΠΑ). Υπάρχουν εταιρείες που αναλαμβάνουν το κόστος εγκατάστασης συντήρησης ΦΒ για μεγάλα συγκροτήματα που χρησιμοποιούν τις σκεπές τους (συνηθως σουπερμαρκετ). Πουλάνε το ρευμα στα συγκρότημα και κερδίσουν την διαφορά. Δεν ξέρω το νομικό πλάσιο στην Ελλάδα αλλα αφού δεν χρησιμοποιείς το δίκτυο της ΔΕΗ δεν βλέπω πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

και κάτι άλλο σοβαρό που ακούγεται ρε παιδιά.

Ακούγεται ότι οι INVERTER μετά απο 5-6 χρόνια τα παιζουν και θέλουν αλλαγή, ισχύει αυτό? πως μπορούμε να μάθουμε κάτι. Και οι εταιρείες δίνουν εγγύηση στους INVERTERS μόνο 5 χρόνια

Link to comment
Share on other sites

Καμια 10αρια χρονια κρατανε και πλεον υπαρχουν εταιριες που δινουν 10 χρονια εγγυηση.Μικρο το κοστος αντικαταστασης θα ειναι μετα απο 10 χρονια με την πτωση των τιμων....

Link to comment
Share on other sites

Οπότε μάλλον δεν αξίζει να πληρώσεις εγγύηση για 20 χρόνια στους INVERTERS, αν χαλάσουν μετά απο 10 χρόνια θα έχει χαμηλή τιμή, αλλά απο την άλλη, νομίζω πως δεν θα έχουν πέσει οι τιμές, απλά δεν θα υπάρχουν οι ίδιοι INVERTERS. Θα υπάρχουν άλλοι , εξελιγμένοι εξίσου ακριβοί με τις σημερινές τιμές, όπως συμβαίνει σε κάθε τι ηλεκτρονικό και οι παλιοί θα έχουν αντικατασταθεί.

 

Σχετικά με τα πάνελ τελικά ακόμη δεν έχω καταλήξει. Προσανατολίζομαι σε κινέζικα μιας και είναι 10 % φθηνότερα απο τα γερμανικά ή πολύ καλά γερμανικά , για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Δεν με προβληματίζει η απόδοση, αλλα η ποιότητα κατασκευής που πρέπει να προσέξω μιας και εκεί οι εταιρείες δίνουν 5-7 χρόνια εγγύησης ενώ αποδώσεις έχουν σχεδόν όλες το ίδιο. Για Αμερικάνικες και Καναδέζικες εταιρείες δεν μπορώ να βρώ τίποτα αξιόπιστο. Πάντως αν υπήρχε ένα site που να συγκρίνει πάνελ πραγματικά θα ήταν χρήσιμο εργαλείο και "επικερδές", (ορίστε μια ιδέα για site). Εννοείται θα έπρεπε να ήταν αντικειμενικό, αλλά πως? Αν ξέρει κάποιος καλές εταιρείες κινέζικες παρακαλώ ας δώσει καμία συμβουλή.

και για να μην λειφθεί ως διαφήμιση δίνω το mail για να μου στείκει εκεί αν θέλει κάποιος.. [email protected]

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.