Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιμετρητής ποσοτήτων-Quantiny Surveyors


Recommended Posts

Καλησπέρα, σπουδάζω ηδη πολιτικός μηχανικός αλλα με ενδιαφερει να αλλαξω κλαδο και να παω για επιμετρητης ποσοτητων καθως ειναι κατι με πολυ ειδικευση και φοβαμαι με το ανοιγμα του επαγγελματος μας. Τι νομιζετε?

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε tsoufis

πολλοί συνάδελφοι πολιτικοί μηχανικοί είναι και επιμετρητές τουλάχιστον στην αρχή της εργοταξιακής τους σταδιοδρομίας

μέχρι πριν λίγα χρόνια οι επιμετρητές ήταν απλοί τεχνικοί σήμερα με την ραγδαία εξέλιξη

λογισμικού και υπολογιστών και το επιτακτικό της άμεσης ολοκλήρωσης επιμετρήσεων σε εύλογο χρονικό διάστημα με την ολοκλήρωση του έργου,τις απαιτήσεις για τμηματοποίηση του έργου και τον διαρκή ποιοτικό και ποσοτικό έλεγχο τα πράγματα έχουν αλλάξει

δεν θεωρώ ότι αποτελεί ειδικότητα

γνωρίζω ότι στο εξωτερικό υπάρχει διαφοροποίηση

με τα μέχρι στιγμής δεδομένα μπορεί στην Ελλάδα να είσαι πολιτικός μηχανικός και επιμετρητής ανάμεσα σε πολλά άλλα

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε tsoufis

πολλοί συνάδελφοι πολιτικοί μηχανικοί είναι και επιμετρητές τουλάχιστον στην αρχή της εργοταξιακής τους σταδιοδρομίας

μέχρι πριν λίγα χρόνια οι επιμετρητές ήταν απλοί τεχνικοί σήμερα με την ραγδαία εξέλιξη

λογισμικού και υπολογιστών και το επιτακτικό της άμεσης ολοκλήρωσης επιμετρήσεων σε εύλογο χρονικό διάστημα με την ολοκλήρωση του έργου,τις απαιτήσεις για τμηματοποίηση του έργου και τον διαρκή ποιοτικό και ποσοτικό έλεγχο τα πράγματα έχουν αλλάξει

δεν θεωρώ ότι αποτελεί ειδικότητα

γνωρίζω ότι στο εξωτερικό υπάρχει διαφοροποίηση

με τα μέχρι στιγμής δεδομένα μπορεί στην Ελλάδα να είσαι πολιτικός μηχανικός και επιμετρητής ανάμεσα σε πολλά άλλα

τα ξαναλέμε

 

 

Καλησπέρα. Είμαι Φοιτητής 1ο έτος, στην Κύπρο. Στην επιλογή κλάδου ήμουν ανάμεσα στον επιμετρητή ποσωτήτων και τον πολιτικό μηχανικό. Και τελικά επέλεξα τον επιμετρητή ποσοτήτων. Στην Κύπρο έχει είδη προχωρήσει και εξελιχθεί το επάγγελμα και έχει ζήτηση. Στη Ελλάδα ξέρω πώς ακόμα δεν χρησιμοποιούνται οι επιμετρητές ευρέως... Αλλά πληρωφορήθηκα πως άρχησε και στην Ελλάδα να έχει μεγάλη ζήτηση τώρα και πως θέλουν να βάλουν και αυτή την ειδικότητα στο πολυτεχνείο. Όσο για το αν ο πολιτικός μηχανικό μπορεί να κάνει την δουλειά του επιμετρητή ποσοτήτων σύμφωνα με τα σημερινά δεδομένα και απαιτήσεις... Και γω είχα αυτή την απορία μέχρι σήμερα... Αλλά πλέον έχω καταλάβει πως σίγουρα δεν μπορεί! Και πλέον ο επιμετρητής ποσοτήτων δεν είναι υπεύθυνος μόνο για την επιμέτρηση και κοστολόγιση ενός έργου μέσω του δελτίου ποσοτήτων αλλά και για πολλά άλλα. Όπως και για τα νομικά θέματα κ.α

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε Johnakos

δεν χρειάζεται να παραθέτεις όλο το προηγούμενο μήνυμα

γράφω ξεκάθαρα για την Ελλάδα και με βάση τα σημερινά δεδομένα

σε μεγάλα έργα υπάρχουν συνήθως

Μηχανικός Χρονικού και Οικονομικού Προγραμματισμού

Μηχανικός Συμβάσεων

Μηχανικός Επιμετρήσεων

ανάλογα με την φύση-αντικείμενο του έργου οι παραπάνω θέσεις και αρμοδιότητες καλύπτονται απο Πολιτικούς,Τοπογράφους,Μηχανολόγους,Ηλεκτρολόγους,Μεταλλειολόγους Μηχανικούς

ενδεχομένως με κάποια εξειδίκευση

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

Το παραπάνω κείμενο το έγγραψα για μια μερικώς ενημέρωση πάνω στην ειδικότητα του επιμετρητή και για ότι γνωρίζω με το τι συμβαίνει με αυτό το επάγγελμα αυτή τη στιγμή. Γιατί όπως προανέφερα μέχρι και πρόσφατα σκεφτόμουν και έψαχνα για το αν είναι σωστή η επιλογή μου... Γιατί έχω δικαίωμα προς το παρόν επειδή έχω πάρει όλα τα κοινά μαθήματα των επιμετρητών με τους πολιτικούς μηχ. έχω δικαίωμα να πάω στους πολιτικούς μηχ. χωρίς να χάσω μαθήματα. Αλλά τώρα πιστεύω πως δεν έχω κάνει λάθος επιλογή και για αυτό δεν θα αλλάξω κλάδο. Αρχικά βασικά η πρώτη μου επιλογή ήταν να πάω τοπογράφος μηχανικός με ειδικότητα πάνω στη γεωπληροφορική... Αλλά τελικά δεν μπορούσα να πάω σε αυτό και έτσι ανάμεσα στο δίλημα πολιτικός μηχανικός ή επιμετρητής... Επέλεξα τον επιμετρητή γιατί μου κίνησε το ενδιαφέρον περισσότερο και γιατί με συμβούλεψαν πως είναι ανερχόμενο επάγγελμα.

Link to comment
Share on other sites

quantity surveying στην ελλαδα δεν υπαρχει ουτε θα υπαρξει ετσι οπως το φανταζεσαι φιλε - ειναι δουλεια που εδω κανουν οι μηχανικοι ασχετως ειδικοτητας και ετσι θα μεινει γιατι υπαρχει πληθωρα νεων μηχανικων και το συστημα λειτουργει διαφορετικα. ο λογος που το εχετε στην κυπρο ειναι λογω βρετανικων επιρροων. εκει το επαγγελμα ειναι αυτουσιο και ιδιαιτερως σημαντικο και οι αρμοδιοτητες του (στη φαση του tendering ή στη φαση των συμβολαιων ή στη φαση των πληρωμων ή σε δικαστικη διενεξη κλπ) ειναι τεραστιες και ασχετες με το αντικειμενο των μηχανικων.

 

για καμμια αγγλια καλα το πας. για ελλαδα δεν σε βλεπω. παιζει και το αλλο, να χρειαζεται καποιος πραγματικα QS και να σκεφτει, θα παρω εναν ΠΜ να του τα μαθω (ή να τα ξερει απο εμπειρια ή κανενα μεταπτυχιακο) και να τον εχω και για αλλες δουλιτσες - κλασσικο ελληνικο απο αφεντικο αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απ την Ελλάδα είμαι... Ξέρω πως είναι τα πράγματα... Στην κύπρο για σπουδές πήγα. Έμαθα για αυτή την ειδικότητα και εδώ μου την σύστησαν ανεπιφύλακτα και μάλιστα με την προοπτική να δουλέψω στην Ελλάδα... Και μου το πρότιναν μάλιστα ως ανερχόμενο επάγγελμα που τα επόμενα χρόνια θα χει ζήτηση στην Ελλάδα. Επίσης ενας απ τους καθηγητές μου (επιμετρητής) Έχει δουλέψει στην Ελλάδα και έχει και σπίτι στην Αθήνα και σίγουρα ξέρω πως έχει δουλέψει στο αττικό μετρό και στο εμπορικί κέντρο attica. Επείσης ένας πολιτικός μηχανικός από την Ελλάδα μου είπε πως αυτή η ειδικότητα έχει μέλον και ότι θα μπει και στο πολυτεχνείο. Εσύ όμως μου τα παρουσίαζει τελείως διαφορετικα. Δηλαδή κατα τη δική σου άποψη θα μου πρότινες να αλλάξω κλάδο?

Link to comment
Share on other sites

μεγαλε δες τι εργα μου γραφεις: το μετρο και το αττικα. δηλαδη τεραστια εργα. ποσα τετοια θα γινουν την επομενη 10ετια εσυ σκεφτεσαι?

 

μην ξεχνας οτι περασαμε απο το 95 περιπου μεχρι το 2005 περιοδο μεγαλης αναπτυξης υποδομων και real estate, κατα βαση με ξενα κεφαλαια. Τωρα πώς τη βλεπεις εσυ τη κατασταση? ερχονται ολυμπιακοι ή περισσευουν λεφτα για μεγαλα εργα ιδιωτικα?

 

εγω δεν ειμαι ανθρωπος που θα σου πω απο το ιντερνετ, κανε αυτο ή κανε το αλλο. η γνωμη μου ομως ειναι, σε χωρα σαν την ελλαδα, εγω θα κραταγα οσο πιο πολλες πορτες ανοιχτες γινεται. εξειδικευση θα εκανα στο μεταπτυχιακο. σαν ΠΜ μπορεις να κανεις τα παντα ολα εδω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.