Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα CCNA από Master D


CAM83

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά

 

Σκέφτομαι να ξεκινήσω το πρόγραμμα πιστοποίησης CCNA που προσφέρει η Master D. Διάβασα όμως σε διάφορα φόρα πως εξετάσεις για τη πιστοποίηση μπορείς να δώσεις και μόνος σου χωρίς δηλαδή να παρακολουθήσεις μαθήματα και αν συμπεριλάβουμε πως το κόστος πρέπει να είναι γύρω στα 2Κ ίσως είναι καλύτερο να το αποφύγω. Ποια είναι η άποψή σας;

Link to comment
Share on other sites

Επίσης αντίστοιχο πρόγραμμα προσφέρει η ελληνοαμερικανική ένωση οπότε στην ουσία υπάρχει και άλλη επιλογή. Υπάρχει κάποιος πιο έμπειρος ο οποίος μπορεί να δώσει κάποια συμβουλή;

Link to comment
Share on other sites

Εκτός καί άν στό ζητάει κάποιος περίεγος αλλά αξιολογος εργοδοτης (πχ πολυεθνικη κλπ)

στον οποιο εχεις προοπτικες για καρριερα στην υποστηριξη μηχανογραφησης, automation

και τέτοια, τοτε μην πας στο CCNA.

Αν σέ ενδιαφέρει τόσο πολύ νά γίνεις τεχνικός δικτύων καί ίντερνετ, τότε παίξε με τό

pc και το λάπτοπ πανω στό switch. Δες καί τά περιοδικά τού χώρου τών PC.

Θα χρειαστεις κατσαβίδια, κοφτάκια, RJ45 πρέσσα κλπ.

 

Τί τό χρειάζεται ενας ηλεκτρονικός μηχανικός τό CCNA?

 

Τί ακριβώς θές να κάνεις?

Link to comment
Share on other sites

Εκτός καί άν στό ζητάει κάποιος περίεγος αλλά αξιολογος εργοδοτης (πχ πολυεθνικη κλπ)

στον οποιο εχεις προοπτικες για καρριερα στην υποστηριξη μηχανογραφησης, automation

και τέτοια, τοτε μην πας στο CCNA.

Αν σέ ενδιαφέρει τόσο πολύ νά γίνεις τεχνικός δικτύων καί ίντερνετ, τότε παίξε με τό

pc και το λάπτοπ πανω στό switch. Δες καί τά περιοδικά τού χώρου τών PC.

Θα χρειαστεις κατσαβίδια, κοφτάκια, RJ45 πρέσσα κλπ.

 

Τί τό χρειάζεται ενας ηλεκτρονικός μηχανικός τό CCNA?

 

Τί ακριβώς θές να κάνεις?

 

Σκέφτομαι να ασχοληθώ κυρίως με πληροφοριακά συστήματα. Το ενα μου μαστερ ειναι πάνω στις ψηφιακές τηλεπικοινωνίες και δίκτυα και αφού έχω κάποια στόχευση πάνω στο πεδίο των δικτύων μια τέτοια πιστοποίηση εκτός του οτι θα μάθαινα περισσότερα πράγματα, θα προσθέσει βάρος στο βιογραφικό μου.

 

Όσον αφορα την ερώτησή σου "τι το χρειάζεται ένας ηλεκτρονικός μηχανικός το CCNA" δεν την καταλαβαίνω. Γιατί όχι; Μου εξηγείς το σκεπτικό σου;

Link to comment
Share on other sites

...

Το ενα μου μαστερ ειναι πάνω στις ψηφιακές τηλεπικοινωνίες και δίκτυα και αφού έχω κάποια στόχευση πάνω στο πεδίο των δικτύων μια τέτοια πιστοποίηση εκτός του οτι θα μάθαινα περισσότερα πράγματα, θα προσθέσει βάρος στο βιογραφικό μου.

OK, πάσο.

 

 

Δέν χρειάζεται νά είσαι associate γιά νά στήσεις 1-2 δικτυα σέ μιά μικρή

επιχείριση. Εχεις το background για να καταλαβεις τί χρειάζεται.

Τώρα άν το πας μακρυά, τίς λεπτομερειες τού χειρισμού (καί τα μυστικά,

κάμποσες φορές undocumented) του εξοπλισμού CISCO (ή τού xyz vendor)

τίς ξέρει μόνον ό τεχνικός τού CISCO.

Link to comment
Share on other sites

Ένας φίλος μου έχει πάρει ένα κάρο πιστοποιησεις CISCO μόνο με προσωπικό διάβασμα. Δεν είναι εύκολο αλλά σίγουρα κάθε άλλο παρά ακατόρθωτο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.