Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ρωγμές σε πλάκα σκυροδέματος


 
kolam

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 197
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γεια και χαρά σας!

Ένα συγγενικό μου πρόσωπο θέλει να κάνει μια αγορά ενός διαμερίσματος 95 m2 με περιμετρική βεράντα. Όταν πέρασα να το δω διαπίστωσα ότι στην μια πλευρά της βεράντας υπάρχει κάθετη ρωγμή πάχους περίπου 1,5-2 cm,από τον τοίχο έως την άκρη του προβόλου. Εντωμεταξύ αυτή η ρωγμή υπάρχει στην ίδια πλευρά και στους τέσσερεις ορόφους αλλά όχι στο ίδιο σημείο-μερικά εκατοστά απόσταση μεταξύ τους. Η ρωγμή έχει βέβαια γεμίσει με ρητίνη και ο ιδιοκτήτης λέει ότι έχει αντέξει και σεισμό έτσι! Τι να πω στον συγγενή μου; :confused:

Link to comment
Share on other sites

Μία ρωγμή μπορεί να λέει πολλά μπορεί και λίγα. Χωρίς φωτογραφία σίγουρα όλα είναι εικασίες.

Επίσης πες στο συγγενή σου εκτός από την αντοχή σε σεισμό να ρωτήσει και για όλα τα νομικά θέματα (Η/Χ, κλειστά κλιμακοστάσια, παράνομοι χώροι κτλ) , δηλαδή να μιλήσει με μηχανικό που να μπορεί να τον καθοδηγήσει.

Link to comment
Share on other sites

Αν σκαλίσω την ρητίνη για να δω το βάθος θα βγει κάτι; Μπορεί να έχει και αλλού ρωγμές και να τις έχει καλύψει αναλόγως(επιμελώς) ο ιδιοκτήτης; Όταν λες νομικά θέματα (Η/Χ;; κλειστά κλιμακοστάσια, παράνομοι χώροι κτλ) τι θες να πεις;

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τις φωτογραφίες μου για τις ρωγμές, μπορείτε να με βοηθήσετε σχετικά με τα πιθανά αίτια δημιουργίας τους και ίσως τον τρόπο αποκατάστασης; Δεν μπορώ να αντιληφθώ πλήρως τον μηχανισμό δημιουργίας τους όπως επίσης και την σημασία της ύπαρξης συνδετήρα πίσω από την ρωγμή του δοκαρίου. Έχοντας αποκλείσει την δημιουργία τους λόγω καθιζήσεων του εδάφους και δεδομένου ότι δεν έχω μεγάλη σχετική εμπειρία, με προβληματίζει το γεονός ότι εμφανίζονται σε αρκετά σημεία της οροφής του υπογείου και ζητάω την γνώμη σας..

Link to comment
Share on other sites

Το μήκος του προβόλου ποιό είναι? έχεις δεί κάποιο στατικό σχέδιο με πάχος πλάκας και οπλισμό ? Απο την περιγραφή μόνο είναι δύσκολο να καταλάβει κανείς ακόμη και το πώς είναι η ρωγμή.

Link to comment
Share on other sites

@ kolam

Τέτοιες ρηγματώσεις ίσως (επαναλαμβάνω, ίσως) να αποτελεί ένδειξη προσθήκης αρκετής ποσότητας νερού στην βαρέλα.

Τι εποχή έγινε η σκυροδέτηση; Με ζέστη, με κρύο;

Τα δρομολόγια των βαρέλων ερχόντουσαν κανονικά; (μήπως μπορέσεις να βρεις τα δελτία τους).

Ίσως οι ρωγμές να είναι σε σημεία όπου διακόπηκε για αρκετές ώρες η σκυροδέτηση. Ίσως να μην είχε γίνει διαβροχή στα καλούπια.

Ίσως να είναι και το σημείο που (κακώς) πρωτοάδειασε η μπούμα με το που έστησε. (ειδικά αν δεν ήταν το πρώτο στήσιμο)

Ίσως, ίσως...

 

@ Σtelioς

Βρες μία συσκευή ή ένα συνάδελφο που έχει συσκευή ανίχνευσης οπλισμού και πάρε μαγνητογραφίσεις

 

Επίσης και τον kolam να βοηθούσαν κάποιες μαγνητογραφίσεις ώστε να δει βάθος και θέση οπλισμού σε σχέση με τις ρωγμές

Link to comment
Share on other sites

Το πλάτος των προβόλων είναι 2m και είναι ομοιόμορφο και στις τρις πλευρές του διαμερίσματος. Τώρα το μήκος δεν το μέτρησα και τα σχέδια δεν τα είδα-ακόμα. Πιστεύω να τα δώσει στη θεια μου ο ιδιοκτήτης και να έχω μια άποψη.

Ευχαριστώ πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.