Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λανθασμένος υπολογισμός προστίμου απο Πολεοδομία


a.chr.

Recommended Posts

Θα ήθελα να σας ρωτήσω για δύο θέματα, για τα οποία δεν βρήκα κάποια απάντηση ψάχνοντας προηγούμενα threads.

 

1) Προκείται περί οικοδομής η οποία έχει πλέον βγει εκτός σχεδίου, ενώ η άδεια είχε βγει κανονικά, όταν ήταν εντός σχεδίου. Το πρώτο θέμα που θα ήθελα να ρωτήσω είναι αν η προσαύξηση 30% είναι σωστό που εφαρμόστηκε σε αυτήν την περίπτωση, ενώ όλη η οικοδόμηση έχει γίνει νόμιμα.

 

2) Το έγγραφο υπολογισμού ειδικού φόρου περιείχε ένα λάθος αφού για τιμή ζώνης δεν υπολογίσθηκε η κατώτερη τιμή ζωνης του Δήμου, (αφού πλέον η οικοδομή είναι εκτός σχεδίου), αλλά η τιμή ζώνης μιας άλλης περιοχής που τύχαινε να έχει την ίδια οδό με την υπ' όψη οικοδομή.

 

Έχει συμβεί σε κάποιον κάτι παρόμοιο;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Και αυτοί που είναι εκτός σχεδίου και εντάσσονται στο νόμο αυτό, έχουν χτίσει νόμιμα.

 

Πρώτη φορά ακούω για περιοχή που ήταν εντός σχεδίου, αλλά μετά βγήκε. Είναι κάτι που το συναντάω πρώτη φορά.

 

Προφανώς αν έχει γίνει λάθος, με μία επίσκεψη στην πολεοδομία θα σου διορθώσουν το πρόστιμο. Χωρίς να ξέρω, θεωρώ σίγουρο ότι έχει προβλεφθεί διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα 2, έκαναν λάθος και σε μία δική μου περίπτωση με την τιμή ζώνης στην πολεοδομία της Αθήνας, και απλά πήγα εκεί έψαξα μαζί με τους υπαλλήλους στους χάρτες που τους έχουν έρθει από την εφορία, επιβεβαιώσαμε το λάθος τους, και πέρασα μετά από δύο ημέρες και πήρα το σωστό πρόστιμο. Αυτό.

Όσον αφορά στο πρώτο θέμα δεν ξέρω... Σόρρυ!

Link to comment
Share on other sites

κι σε δικούς μου πελάτες κάναν λάθος υπολογισμό προστίμου το οποίο διαπίστωσαν αφού το πλήρωσαν!

αν δεν έχει πληρωθεί, πολύ εύκολα ζητάς έκδοση νέου προστίμου επιτόπου στον υπάλληλο που έκανε το λάθος

αν έχει πληρωθεί υπάρχει εγκύκλιος για τον τρόπο επιστροφής αχρεωστήτως παρακρατηθέντων ποσών

κι όσο για το α. θέμα, σε κάθε περίπτωση πας με την ισχύουσα κι όχι με την τότε νομοθεσία, άρα είσαι εκτός κ 30% συν.

δηλ αν κάποιος ήταν εκτός κάποτε κ σήμερα είναι εντός το πρόστιμο θα πρέπει να είναι με τους συντελεστές του εκτός? αυτό τότε θα σου φαινόνταν δίκαιο?

άλλωστε σ.δ., χρησεις γης κλπ παντου (τ.ε. & υπ. δηλωσ.) δεν βάζεις τα ισχύοντα?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι επιβάρυνση πρέπει να έχει όποιος κατά την περίοδο που έχτισε ήταν εκτός σχεδίου. Δηλαδή και κάποιος που έχτισε όντας εκτός σχεδίου αλλά σήμερα είναι εντός, ίσως να ήταν πιο δίκαιο να επιβαρυνθεί.

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλά οι επιβαρύνσεις του εκτος παν πακετο με τις χαμηλες τιμες ζωνης που του αντιστοιχουν, οποτε μια ή αλλη?

κι όσο περί δικαιοσύνης, πασο- κολοκυθόπιττα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.