Μετάβαση στο περιεχόμενο

Maxwell Fire!!!


Recommended Posts

Νέα έκδοση του αγαπημένου μου φωτοεαλιστικού με το νέο χαρακτηριστικό Fire που είναι CPU based (όχι GPU!) real time preview με καλό αποτέλεσμα. Το καλυτερο δε, είναι ότι η αναβάθμιση είναι δωρεάν για τους χρήστες της 2.1 έκδοσης.

Ηδη στα πιο γνωστά προγράμματα 3d εντάχθηκε και στο plugin και ειδικά στο ΜΑΧ που δουλεύω, σκίζει...

Το iRAY της mental images (mental ray) φαίνεται ερασιτεχνικό... (καρφί για τον Στέφανο) :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχα ωραίος...!

Κοίτα, για το real time του mental ray, δεν έχω ακόμα γνώμη.

Άσε που τελευταία τον έχω παρατήσει και ασχολούμε με το Vray!

Αλλά για πες. Real time με CPU?? Δουλεύει? Το δοκίμασες? Τι αποτελέσματα έχει? Και τι απαιτήσεις? Γιατί κάπου διάβαζα για το VRay το αντίστοιχο (βγήκε το 2.0 που κάνει real time, αλλά κάτι έλεγε για 3 κάρτες γραφικών (!)...

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ καλό.... Από απαιτήσεις δεν υπάρχει κάτι ιδιαίτερο... Για product rendering για παράδειγμα είναι πολύ γρήγορο αλλά και για αρχιτεκτονικό είναι πολύ καλό.... Ακόμη και τα demo που έχουν από τη Next Limit στο youtube και στο site τους είναι με χειρότερο υπολογιστή από τον μικρό δικό μου...στα i7 είναι πολύ καλό και πράγματι ανεβάζει τη ποιότητα, κάνεις πολύ ενδιαφέρουσες απόψεις και βλέπεις άμεσα τα αποτελέσματα...

Πιθανώς (όπως άλλωστε το ζητάνε αρκετοί χρήστες) στο μέλλον να κάνει και χρήση GPU τουλάχιστον για τις εντολές που πραγματικά επιταχύνονται σε GPU... Πάντως δεν υστερεί σε τίποτε και δεν είναι αργό... βέβαια αν τώρα θέλεις να βλέπεις τη High ποιότητα σε real-time θα αργεί... Αλλά ακόμη και με το draft είναι άκρως κατατοπιστικό και όμορφο.

Μέσα στο ΜΑΧ χρησιμοποιεί το activeshade και είναι επίσης γρήγορο και ελαφρύ.

 

Μωρέ δουλειές έχουμε;;; Από προγράμματα καλά πάμε... από δουλειές έχω πατώσει! Πλησιάζουν και οι συνδρομές της Autodesk και το σκέφτομαι...

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχα

Έτσι ακριβώς!!! Τι να τα κάνεις και τα active shade και τα real time και τους I7 και τον maxwell και τον Vray..... και και και και.... Όταν 1. δεν έχεις ούτε έναν πελάτη, και 2. αν τον βρείς του φαίνονται πολλά....

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ κάτι τέτοιο θα έκανα αλλά αν αποφασίσεις να ασχοληθείς με φωτορεαλισμό, πίστεψέ με δεν θα μπορείς να περιμένεις... Σου γίνονται τα νεύρα κρόσια... Ειδικά όταν ανακαλύψεις (αφού τελειώσει) ότι υπάρχουν 1-2 λάθη που τόση ώρα το κοίταζες και δεν τα έβλεπες...

Στον φωτορεαλισμό η ταχύτητα των μηχανημάτων και η ελαχιστοποίηση του χρόνου προετοιμασίας είναι ότι πιο σπουδαίο...

Link to comment
Share on other sites

Ε, εντάξει, υπάρχουν πλέον και οι phenom II X6 αλλά τέλος πάντων στην περιοχή που δραστηριοποιούμαι δεν έχει νόημα ο φωτορεαλισμός μιας και ποτέ δεν πληρώνεται. Άντε το πολύ πολύ να κάνεις 1-2 μονοκατοικίες για να έχεις να δείχνεις στο πελάτη..

Link to comment
Share on other sites

... δεν έχει νόημα ο φωτορεαλισμός μιας και ποτέ δεν πληρώνεται. Άντε το πολύ πολύ να κάνεις 1-2 μονοκατοικίες για να έχεις να δείχνεις στο πελάτη..

 

Αυτή η μιζέρια... δηλαδή γιατί να θεωρείται σε όλη την Ευρώπη αναπόσπαστο μέρος της μελέτης και στην Ελλάδα να θεωρείται μαγκιά του μηχανικού και βέβαια στο τζάμπα; Λες και καταλαβαίνουν τί βλέπουν από τα σχέδια...

Τόσα θα δώσουν, τουλάχιστον να το δούν πως θα γίνει μήπως το κάνουν καλύτερο!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί JTB ο πελάτης είναι ανεκπαίδευτος και θέλει να την βγάζει φθηνά. Στην υπόλοιπη Ευρώπη είναι αναπόσπαστο μέρος της μελέτης αλλά εκεί κτίζουν κατά κύριο λόγο οι εταιρίες και όχι οι ιδιώτες. Αν ακούσει ο άλλος 12.000 ευρώ η άδεια + 2000 (τυχαίο νούμερο) ο φωτορεαλισμός λες να κάτσει για πολλή ώρα στο γραφείο; Καταρχήν είμαι της άποψης ότι για την ΕΠΑΕ τουλάχιστον θα έπρεπε να υπάρχει σε CD το 3D σχέδιο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.