Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χωροθετηση πάνελ


streetas

Recommended Posts

Κάνω μια μελέτη για Φ/Β σε ταράτσα....

 

με παίρνει να βάλω 3 σειρές των 13 πλαισίων και 2 πλαίσια πίσω (4η σειρά). Σύνολο 41 πλαίσια.

 

Θέλω να φτιαξω τρεις υποσυστοιχίες (13-14-14 πλαίσια).

Η πρώτη σειρά θα είναι μια αλυσίδα μονη της (τα 13 πλαίσια).

 

Η απορία μου είναι αν εχω πρόβλημα κατασκευαστικά (στην σύνδεση),

να έχω στην δευτερη αλυσίδα τα 13 πλαίσια τις σειράς +1 απο την πίσω σειρά = 14 πλαίσια σε σειρά

και η 3η αλυσίδα τα 12 πλαίσια της σειρας +τα 2 πίσω της = 14 πλαίσια σε σειρά

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 30
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γιατί να έχεις πρόβλημα?

Στη δεύτερη σειρά απο το πρώτο πανέλο = μένει ένα + και απο το 13 ένα -. κάνεις ένα εχτενσιον μέχρι το πίσω με ένα ζευγος 4mm2 ή 6 mm2 και είσαι ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω

φανταζομουν ότι δεν θα έχω αλλά επειδή τώρα ξεκινάω προτιμώ να ρωτήσω και την πιο μικρή λεπτομέρεια (η οποία μπορεί να φαίνεται χαζή) παρά να κάνω καμια βλακεία.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις γλυτώσει την πιθανότητα βλακείας. Δε γράφεις ούτε για τι πάνελ πρόκειται ούτε τι αντιστροφέα. Μπορείς από το να τον κάψεις μέχρι να κάνεις το αποδοτικότερο ΦΒ σύστημα με τα στοιχεία που δίνεις....σαν να μη λες τίποτα ήταν.

Link to comment
Share on other sites

φαντάζομαι ο συνάδελφος το έχει λύσει αυτό το θέμα και ψάχνει το connectivity. (με 41 πλαίσια μάλλον 240Wp) και inverters 3300 ή κάτι εκεί κοντά wild guess

 

 

 

συνάδελφε προς τα εκεί κινούμαι..."βαδίζω" καλά?

 

για κάποιον που ασχολείται καιρό και γνωρίζει μπορεί να μην λέω τίποτα...

για μένα που ξεκινάω και ψάχνομαι βήμα βήμα να τα βγάλω όλα σωστά, τα μετράω όλα.

 

Εξάλλου γι αυτο ειναι και τα forum, να μοιραζόμαστε γνώσεις και εμπειρίες. Σήμερα τις ψάχνω εγώ, ελπίζω αύριο να τις δίνω και εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Όπως και να χει ή δίνεις σαφή στοιχεία και παίρνεις σαφή απάντηση ή ελλιπή στοιχεία για υποθετική απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

όντως οι επιλογές είναι πολλές

με τύπο πανέλου και εταιρία μετατροπέα θα έχεις μια καλύτερη απάντηση

με ένα γρήγορο check για 240 Suntech (που δεν θα βρείς διαθέσιμο) καΙ SMA 3300TL-HC είναι OK αλλά με τον 3300 δεν βγαίνει! όπως επίσης και με τον 3000 ή τον 3000TL-20 (όλα με το συγκεκριμένο πάνελ)

Link to comment
Share on other sites

σωστά...

βασικά έχω επιλέξει πλαίσια schuco 240Wp και Inverter τον 3300TL HC όπως λες,όχι τον 3300.

 

βασικά ξεκίνησα για το αν υπάρχει πρόβλημα σαν κατασκευη στις συνδέσεις (γενικά) γι αυτό και δεν είχα πει για τα υπόλοιπα στοιχεία

 

 

Θα μπορούσα εναλλακτικά να χρησιμοποιήσω τον 5000TL (x2)?

Link to comment
Share on other sites

σωστά...

βασικά έχω επιλέξει πλαίσια schuco 240Wp και Inverter τον 3300TL HC όπως λες,όχι τον 3300.

 

βασικά ξεκίνησα για το αν υπάρχει πρόβλημα σαν κατασκευη στις συνδέσεις (γενικά) γι αυτό και δεν είχα πει για τα υπόλοιπα στοιχεία

 

 

Θα μπορούσα εναλλακτικά να χρησιμοποιήσω τον 5000TL (x2)?

 

5000TL με τίποτα, πως θα βγάλεις 3 φάσεις αφού θα είσαι πάνω απο 5 KWp?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.