Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βγήκαν οι άδειες προσωρινών ενεργειακών επιθεωρητών


cfrezi

Recommended Posts

Τι προβλεψη να υπαρξει για ένα ιδιοκτήτη ο οποίος δεν πρόκειται να πουλήσει την ή τις ιδιοκτησίες του; Το όλο θέμα αφορά αυτούς που πουλάνε. Δεν εχει σχέση εάν είναι εργολάβοι, μηχανικοι ή ιδιώτες.

 

Τι ακριβώς πρόβλεψη θα έπρεπε να υπάρχει; Γιατί δεν εχω καταλάβει.

 

Και για τα ημιτελή καλώς προβλέπεται ότι είτε θα πρέπει και ως ημιτελή να είναι σύμφωνα με τον ΚΕΝΑΚ είτε να ολοκληρωθούν.

 

Να αφήνουμε να βγάζει ο αλλος άδεια για 3οροφο, να ολοκληρώνει τον 2ο όροφο χωρίς φυσικά μονωσεις στις πλάκες του 2ου & 3ου και να του λέμε καλα έκανες; Αστο έτσι για χρόνια και όταν θυμηθεις τελιωσε και το υπόλοιπο; Σαφώς και όχι. Θέλεις να κανείς κύριε ένα όροφο απο τους 3 μόνο; Οκ. Φτιάξτο έτσι που να είναι ενεργειακώς αποδεκτό στην σημερινή το μορφή. Απλο και δίκαιο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 100
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η περίπτωση Β ήταν αυτο που ισχυε και πριν την τροποποίηση ούτως ή άλλως.

 

Η τροποποίηση αφορά ξεκάθαρα το δικαίωμα για ΠΕΑ σε οριζόντια ιδιοκτησία όταν υπάρχουν κοινόχρηστα συστηματα θέρμανσης.

 

Αλλιώς δεν αλλάζει τίποτε οπότε δεν θα υπήρχε και λόγος να γίνει τροποποίηση χωρίς να αλλάξει κάτι.

 

Μην εφευρήσκετε διφορουμενες ερμηνιες εκει που πράγματος δεν υπάρχουν. Και μετα παραπονιεστε για τους υπαλλήλους της πολεοδομίας που ότι θέλουν ερμηνεύουν όπως θέλουν....

Link to comment
Share on other sites

1) Σαφώς πια για οτιδήποτε <50μ2 δεν χρειάζεται ΠΕΑ

 

2) Και για τα αυθαίρετα βγαίνει ΠΕΑ

 

 

----------------------------

 

Η εγκύκλιος αναφέρεται στην πράξη στου ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΓΡΑΦΟΥΣ.

 

Για ότι ακίνητο στην ουσία έχει δικαίωμα σύνταξης συμβολαίου εκ του νόμου και μεταγραφής του και είναι >50μ2 χρειάζεται ΠΕΑ..

αυτό είναι σίγουρο ;; γιατί και εγώ αυτό υποστήριζα σε άλλο post και κόντεψα να φάω ξύλο ότι όλα τα παλιά και <50 τ.μ στήν μεταβίβαση απαιτούν ΠΕΑ

 

τελικά μόλις είδα ότι είναι σίγουρο βάση τής 2366/5-1-2011 εγκυκλίου τού υπεκά την οποία όμως δεν μπορώ να βρώ στο υπεκα

Link to comment
Share on other sites

Τι προβλεψη να υπαρξει για ένα ιδιοκτήτη ο οποίος δεν πρόκειται να πουλήσει την ή τις ιδιοκτησίες του; Το όλο θέμα αφορά αυτούς που πουλάνε. Δεν εχει σχέση εάν είναι εργολάβοι, μηχανικοι ή ιδιώτες.

 

Τι ακριβώς πρόβλεψη θα έπρεπε να υπάρχει; Γιατί δεν εχω καταλάβει.

 

Δεν έγινα σαφής (το έχει πει παλιότερα το παράδειγμα). Αν εγώ έχω αποκτήσει ένα κτίριο που είναι ημιτελές εδώ και 10 χρόνια (είναι στους σοβάδες και έχει αναθεώρηση η αδειά του επ'αόριστον) και βρώ καποιον που θέλει να το αγοράσει και αυτός να το αποπερατώσει, ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ. Γιατί σύμφωνα με τις εγκυκλίους πρέπει ΕΓΩ να το ολοκληρώσω, ΕΓΩ να εκδόσω ΠΕΑ και ΕΓΩ να το παραδόσω στον αγοραστή ενώπιον συμβολαιογράφου. Η εγκύκλιος στοχεύει στους εργολάβους-κατασκευαστές μονον αφού μιλάει για παράδοση ΠΕΑ στον αγοραστή και δεν αναφέρει για εκδοση ΠΕΑ από τον αγοραστη.

 

 

Μην εφευρήσκετε διφορουμενες αρμονίας εκει που πράγματος δεν υπάρχουν. Και μετα παραπονιεστε για τους υπαλλήλους της πολεοδομίας που ότι θέλουν ερμηνεύουν όπως θέλουν....

 

Συμφωνω απόλυτα μαζί σου. Παρουσίασα τις διφορούμενες ερμηνίες άλλων με τις οποίες διαφωνώ.

Link to comment
Share on other sites

@Katrmp

 

Δες εδω:

http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=JzDup6gHjjo%3d&tabid=37&language=el-GR

 

Είναι αριστερά στο τετράγωνο που λέει Ενεργειακοι επιθεωρητες - ΚΕΝΑΚ

 

 

@armenopoulos:

 

Έχεις δίκιο σε αυτό που λες. Δεν το είχα σκεφτεί. Αλλα επειδή και αυτοί δεν το έχουν σκεφτεί θα το στείλω σαν Ερώτηση μέσω του ΤΕΕ κεντρικής & δυτικής Θεσσαλιας και Λογικά θα ενσωματωθεί μέσα σε κάποια απο τις μελλοντικές εγκυκλίους. Αναπάντητο δεν μπορει να μείνει σίγουρα μιας και είναι υπαρκτό πρόβλημα για πολλούς.

Link to comment
Share on other sites

@armenopoulos:

 

Έχεις δίκιο σε αυτό που λες. Δεν το είχα σκεφτεί. Αλλα επειδή και αυτοί δεν το έχουν σκεφτεί θα το στείλω σαν Ερώτηση μέσω του ΤΕΕ κεντρικής & δυτικής Θεσσαλιας και Λογικά θα ενσωματωθεί μέσα σε κάποια απο τις μελλοντικές εγκυκλίους. Αναπάντητο δεν μπορει να μείνει σίγουρα μιας και είναι υπαρκτό πρόβλημα για πολλούς.

 

Στο τελευταίο ενημερωτικό δελτίο του ΤΕΕ (τέλη 2010), κάποιο περιφερειακό τμήμα έθιγε νομιζω μεταξυ άλλων και αυτό το πρόβλημα και πρότεινε να απαιτείται ΠΕΑ στην πρώτη μεταβίβαση μετά την αποπεράτωση. Αν γίνει έτσι λύνεται το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα που αναφέρετε είναι υπαρκτό αυτή τη στιγμή και αρκετά σοβαρό με τα ημιτελή.

Και εκτός από την προφανή περίπτωση του να θες να αγοράσεις ένα ημιτελές ακίνητο, υπάρχει και η περίπτωση της πώλησης απο κατασκευαστές πριν την αποπεράτωση. Σε αυτήν την περίπτωση ΔΕΝ μπορεί να γίνει μεταγραφή κατά την εγκύκλιο, και πείτε μου ποια τράπεζα θα δώσει λεφτά δανείου αν δε γίνει η μεταγραφή.

 

Και ποιος αγοραστής δίνει λεφτά χωρίς μεταγραφή......

 

 

Είναι προφανής σαχλαμάρα η οποία παγώνει από Δευτέρα και τις όποιες τελοσπάντων αγοραπωλησίες ήταν να γίνουν- και σε μια εποχή όπου σχεδόν όλοι οι επαγγελματίες του χώρου έχουν ανάγκη ρευστού.

 

Ελπίζω να το διορθώσουν άμεσα, και η λύση είναι εξαιρετικά απλή : εξαίρεση των ημιτελών από την έκδοση ΠΕΑ και υποχρέωση υποβολής του ΠΕΑ για τη ρευματοδότηση για ΟΛΕΣ τις οικοδομές , ανεξάρτητα αν έχουν μεταβιβαστεί ή όχι.

 

Αλλά ένα τόσο σοβαρό θέμα, ρε παιδιά , είναι δυνατόν να το χειρίζονται με αυτόν τον τρόπο????

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να το διορθώσουν άμεσα, και η λύση είναι εξαιρετικά απλή : εξαίρεση των ημιτελών από την έκδοση ΠΕΑ και υποχρέωση υποβολής του ΠΕΑ για τη ρευματοδότηση για ΟΛΕΣ τις οικοδομές , ανεξάρτητα αν έχουν μεταβιβαστεί ή όχι.

 

Αλλά ένα τόσο σοβαρό θέμα, ρε παιδιά , είναι δυνατόν να το χειρίζονται με αυτόν τον τρόπο????

 

Κατ αρχήν αυτό δεν γίνεται, αντιβαίνει στην λογική του ΠΕΑ για τις αγοροπωλησίες. Υποτίθεται ότι ΠΕΑ χρειάζεται για να ξέρεις τι παίρνεις. Οπότε και ο κατασκευαστής πρέπει να το βγάλει αφού αυτός έχει την ευθύνη της οικοδομής. Οπότε και στην ουσία δεν γίνεται πλέον πώληση ημιτελούς κατασκευής. Και καλά κάνει! Δεν γίνεται φίλε μου να πουλάς σπίτια από τα σχέδια, και μετά δεν ξέρω δεν είδα. Ο ιδιοκτήτης δεν καταλαβαίνει τι βλέπει στα σχέδια. Όταν εσύ αύριο του παραδώσεις δυο τετραγωνικά μπάνιο, δοκάρια και κολώνες μέσα στα δωμάτια, τοίχους άτριφτους, καλωδιώσεις της πλάκας και υδραλικά για κλάμματα ποιος φταίει? Αυτός που το αγόρασε απ τα σχέδια φταίει.

 

Όσον αφορά την δεύτερη απλή πρότασή σου, θεωρείς λοιπόν ότι για να πάρει ένα σπίτι ρεύμα, θα πρέπει να έχουν μπει η θέρμανση, ο κλιματισμός, τα βαψίματα? Και αν δεν έχει χρήμα ο ιδιοκτήτης? Και αν το φτιάχνει λίγο λίγο? Και αν θέλει να φτιάξει δυο δωμάτια να μείνει μέχρι να έχει να φτιάξει το υπόλοιπο? Αυτά που ζητάτε πρακτικά δεν γίνονται. Ούτε τίποτα από τα ανωτέρω θα εφαρμοστεί, να το ξέρετε.

 

Τι θεωρώ εγώ ότι θα γίνει?

 

Θα γίνεται η μελέτη, θα φτιάχνεται το σπίτι όπως φτιάχνοταν μέχρι τώρα, εγώ θα έχω εσένα επιθεωρητή, εσύ εμένα, και θα κόβουμε χαρτιά.

Θέλετε άλλη λύση?

Θα φτάνει το σπίτι στο ρεύμα, θα παίρνει ρεύμα με δήλωση μηχανικού ότι εκκρεμει θερμανση κλιματισμός και ότι άλλο εκκρεμει, και πιστοποιητικό θα εκδίδεται όταν θα μεταβιβαστεί.

 

Αλήθεια επειδή δεν έχω καταλάβει, τι είναι αυτό που υποχρεώνει τον ιδιοκτήτη ή το μηχανικό να εκδώσει πιστοποιητικό? Υπάρχει κάποια διαδικασία (όπως το συμβόλαιο ή η εφορία) που να σε αναγκάζει να το εκδώσεις αν είναι δικό σου και δεν το φτιάχνεις για να το πουλήσεις? Ή αν κάποιος σε καταγγείλει, όπου και δηλώνεις ότι η κατασκευή δεν έχει αποπερατωθεί?

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εκδοθεί πιστοποιητικο ή το πιστοποιητικο σου δεν ειναι αυτο που δηλωθηκε στην ΜΕΑ τότε η άδεια σου ανακαλέιται και το κτίριο θεωρείται αυθαίρετο.

 

Δεν το έχουν διευκρινησει ακόμη αλλα πιθανότατα θα το χρειάζεσαι για την σύνδεση με την ΔΕΗ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.