Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βγήκαν οι άδειες προσωρινών ενεργειακών επιθεωρητών


cfrezi

Recommended Posts

@bleo8onhs:

 

Χωρίς να έχω καμία διάθεση αντιδικίας μαζί σου θεωρώ ότι είσαι λάθος.Tι πάει να πει δε νοείται αγοραπωλησία ημιτελούς κτίσματος???

 

Αν είμαι ιδιώτης και χτίζω το σπίτι μου και αρρωστήσω , μείνω άνεργος ή πέσω έξω ή στην τελική αλλάξω γνώμη ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΛΩ , από που και ως που δε μου επιτρέπεται να το πουλήσω πριν το ολοκληρώσω και εκδώσω πιστοποιητικό ?

 

Και το θεωρείς λογικό????

 

Έχεις ιδέα τι σημαίνει για την αγορά (σε θέμα χρηματοπιστωτικού κόστους) να πρέπει σώνει και καλά να αποπερατωθεί η οικοδομή ώστε να μπορέσει ο Χ εργολάβος να πουλήσει έστω και ένα διαμέρισμα ???

 

Η σχετική εγκύκλιος δεν απαγορεύει την πώληση από τα σχέδια, αλλά αναφέρει ότι η μεταγραφή στο υποθηκοφυλάκειο θα γίνεται ΜΕΤΑ την αποπεράτωση και την προσκόμιση του ΠΕΑ.

Η μεταγραφή του ακινήτου μήπως είναι αυτό που ουσιαστικά εξασφαλίζει τον αγοραστή από ένα αρχιλαμόγιο πριν την κοπανήσει για μια εξωτική χώρα έχοντας πουλήσει το ΙΔΙΟ ακίνητο καμιά 10αριά φορές???

 

Και όσον αφορά το θέμα που θίγεις για τη μη σωστή κατασκευή , είναι εντελώς διαφορετικό θέμα που αντιμετωπίζεται διαφορετικά.Υπάρχουν συγγραφές υποχρεώσεων, ρήτρες , και στην τελική δικήγόροι και δικαστήρια . Το ΠΕΑ δηλαδή θα προστατεύει τον αγοραστή από την πλημμελή κατασκευή??Εδώ γελάνε...

 

 

Το τι θα γίνει στην πράξη για τα χαρτάκια που λες ότι θα κόβεις, δεν το σχολιάζω καθόλου.Αν εσύ προσωπικά το αντιμετωπίζεις έτσι, καλώς.

 

ΥΓ.Αυτό που υποχρεώνει τον ιδιοκτήτη να προμηθευτεί πιστοποιητικό είναι η υποχρέωση να επισυνάπτεται στο συμβόλαιο της αγοραπωλησίας. Προφανώς δεν έχεις διαβάσει τον αντίστοιχο νόμο και τις εγκυκλίους...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 100
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ δεν καταλαβαινω γιατί κολλησανε σε αυτό.

 

Μπορούν απλά να ζητάνε το ΠΕΑ ως προϋπόθεση για την ηλεκτροδότηση του ακινήτου. Οπότε στην πράξη για το κράτος είναι το ίδιο.

 

Για αυτόν που αγοραζει, εξασφαλίζει μεν την μεταγραφη του ακινήτου χωρίς ΠΕΑ, δεν εχει όμως εγγύηση για εάν τελικά το ακίνητο θα πληρει τον ΚΕΝΑΚ και δεν θα χαρακτηριστεί ως αυθαίρετο. Βέβαια ούτε εγγύηση ολοκλήρωσης των εργασιών εχει ουτως ή άλλως.

Link to comment
Share on other sites

Χωρις και γω να εχω καμια διαθεση αντιδικιας θα ηθελα να διευκρινισω κατι. Κατ αρχην ειμαι υπερ της ελευθεριας γενικα. Δηλαδη ολους αυτους τους γραφειοκρατικους χαλκαδες θα ηθελα να τους ειχαμε κοψει προ πολλου. Οποτε και σε καμια περιπτωση δεν ειμαι υπερ του περιορισμου της πωλησης ημιτελους οικοδομης. Αν ειναι ομως να καθαρισει λιγο την αγορα, ας ειναι. Το ΠΕΑ υποτιθεται οτι εγγυαται την ποιοτητα αφου χρειαζονται τιμολογια για να βγει. Θα μου πεις, τιμολογια βρισκονται, ε αν κουβεντιασουμε σε αυτη τη βαση δεν υπαρχει λογος συζητησης.

Θα μου επιτρεψεις δυο παρατηρησεις. Πρωτον, οποιος προτεινει ΠΕΑ για τη ρευματοδοτηση δεν εχει καμια μα καμια γνωση ουτε της αγορας, ουτε του ΠΕΑ ουτε της καταστασης που επικρατει. Οικοδομη δεν ειναι μονο οι πολυκατοικιες. Οικοδομες δεν φτιαχνουν μονο οι κατασκευαστες. Η μονοκατοικια του ανθρωπου που παιρνει δανειο για να τη φτιαξει, που μενει στο ενοικιο, φτιαχνεται λιγο λιγο. Εσυ εισαι αυτος που παραπονεθηκες για την ημιτελη. Τι θα πεις σε αυτον που δεν εβαλε aircontition; Που δεν εβαψε; Μην παιρνεις ρευμα; Αυτα απλα δεν γινονται.

Οσον αφορα την αλλη παρατηρηση μου, θα σε παρακαλουσα να διαβαζεις την ερωτηση πριν απαντησεις. Ρωταω, ποιος με υποχρεωνει να βγαλω ΠΕΑ αν δεν θελω να πουλησω, αν φτιαχνω το σπιτι μου. Θα υπαρχει ελεγχος; Θα ειναι υποχρεωμενος ο μηχανικος να το ζηταει στο τελος; Θα υποχρεωνομαι σε περιπτωση καταγγελιας; Θα πρεπει να το υποβαλλω στην εφορια;

Και τελος φιλε μου, πολυ καλα τον εχω διαβασει το νομο και τις εγκυκλιους του. Θα σε παρακαλουσα να κανεις το ιδιο. Σχολια τυπου εδω γελανε, δεν προσφερουν τιποτα. Σκεφτειτε λιγο τι ζητατε. Δεν το ξερεις εκεινο που λεει, να προσεχεις τι ευχεσαι;

 

@bleo8onhs:

 

Χωρίς να έχω καμία διάθεση αντιδικίας μαζί σου θεωρώ ότι είσαι λάθος.Tι πάει να πει δε νοείται αγοραπωλησία ημιτελούς κτίσματος???

 

Αν είμαι ιδιώτης και χτίζω το σπίτι μου και αρρωστήσω , μείνω άνεργος ή πέσω έξω ή στην τελική αλλάξω γνώμη ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΛΩ , από που και ως που δε μου επιτρέπεται να το πουλήσω πριν το ολοκληρώσω και εκδώσω πιστοποιητικό ?

 

Και το θεωρείς λογικό????

 

Έχεις ιδέα τι σημαίνει για την αγορά (σε θέμα χρηματοπιστωτικού κόστους) να πρέπει σώνει και καλά να αποπερατωθεί η οικοδομή ώστε να μπορέσει ο Χ εργολάβος να πουλήσει έστω και ένα διαμέρισμα ???

 

Η σχετική εγκύκλιος δεν απαγορεύει την πώληση από τα σχέδια, αλλά αναφέρει ότι η μεταγραφή στο υποθηκοφυλάκειο θα γίνεται ΜΕΤΑ την αποπεράτωση και την προσκόμιση του ΠΕΑ.

Η μεταγραφή του ακινήτου μήπως είναι αυτό που ουσιαστικά εξασφαλίζει τον αγοραστή από ένα αρχιλαμόγιο πριν την κοπανήσει για μια εξωτική χώρα έχοντας πουλήσει το ΙΔΙΟ ακίνητο καμιά 10αριά φορές???

 

Και όσον αφορά το θέμα που θίγεις για τη μη σωστή κατασκευή , είναι εντελώς διαφορετικό θέμα που αντιμετωπίζεται διαφορετικά.Υπάρχουν συγγραφές υποχρεώσεων, ρήτρες , και στην τελική δικήγόροι και δικαστήρια . Το ΠΕΑ δηλαδή θα προστατεύει τον αγοραστή από την πλημμελή κατασκευή??Εδώ γελάνε...

 

 

Το τι θα γίνει στην πράξη για τα χαρτάκια που λες ότι θα κόβεις, δεν το σχολιάζω καθόλου.Αν εσύ προσωπικά το αντιμετωπίζεις έτσι, καλώς.

 

ΥΓ.Αυτό που υποχρεώνει τον ιδιοκτήτη να προμηθευτεί πιστοποιητικό είναι η υποχρέωση να επισυνάπτεται στο συμβόλαιο της αγοραπωλησίας. Προφανώς δεν έχεις διαβάσει τον αντίστοιχο νόμο και τις εγκυκλίους...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που υποχρεώνει τον ιδιοκτήτη να προμηθευτεί το πιστοποιητικό είναι ο νόμος 3661/08 και συγκεκριμένα το άρθρο 6 :

 

"Άρθρο 6

 

Πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης

 

1. Μόλις ολοκληρωθεί η κατασκευή νέου κτιρίου ή η ριζική ανακαίνιση υφιστάμενου κτιρίου κατά το άρθρο 5, ο ιδιοκτήτης υποχρεούται να ζητήσει την έκδοση πιστοποιητικού ενεργειακής απόδοσης. Κατά την πώλη*ση ή τη μίσθωση κτιρίων διατίθεται από τον ιδιοκτήτη στον αγοραστή ή τον μισθωτή αυτών πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης. Η εφαρμογή των διατάξεων των προηγούμενων εδαφίων δεν μπορεί να αποκλεισθεί με συμφωνία των συμβαλλόμενων μερών."

 

 

 

Η υποχρέωση προμήθειας του πιστοποιητικού έχει να κάνει με την πώληση ή την ενοικίαση για να "πιάσει" τα προ εφαρμογής του ΚΕΝΑΚ ακίνητα.Και για να "ξέρεις τι παίρνεις" . Για τα νέα κτίρια, θα υπάρχει μελέτη ενεργειακής απόδοσης που υπάρχει υποχρέωση εφαρμογής της , και η οποία κατατάσσει το κτίριο στην αντίστοιχη κατηγορία. Άρα ξέρεις τι παίρνεις. Σημείωσε ότι ΔΕΝ απαγορεύεται να πουληθεί ακίνητο πριν ολοκληρωθεί. Δεν μπορεί να γίνει μεταγραφή στο υποθηκοφυλάκειο. Είναι άλλο πράγμα αυτό.

Σύμφωνοι , στην περίπτωση μη ιδιωτικής κατασκευής αυτά τα δύο γίνονται ένα. Και επίσης συμφωνούμε ότι δεν υπάρχει μεχρι στιγμής υποχρέωση να "εμφανίζεις" κάπου το πιστοποιητικό από τη στιγμή που δε θέλεις να πουλήσεις ή να ενοικιάσεις.Και ότι υποχρέωση προσκόμισης του κατά τη ρευματοδότηση θα σε αναγκάσει εκ των πραγμάτων να το προμηθευτείς.

Μήπως όμως ήσουν υποχρεωμένος εκ του νόμου να το κάνεις ???Αλλά , αφού δε σε ελέγχει κανένας για αυτό προς το παρόν , δεν θα το έκανε κανένας, σωστά??

 

Το "εδώ γελάνε" δεν πάει σε εσένα προσωπικά ούτε σε κανέναν άλλον...πάει στο ότι ένα ενεργειακό πιστοποιητικό ακόμα και αν διασφαλίζει την εφαρμογή των ενεργειακών προδιαγραφών, ΔΕΝ εξασφαλίζει την γενικότερη ποιότητα κατασκευής του κτιρίου ούτε τις υποχρεώσεις που έχει αναλάβει ο πωλητής. Αυτό το εξασφαλίζεις εσύ σαν αγοραστής α) με τους ανθρώπους που διαλέγεις να συνεργαστείς και β) με το είδος της συμφωνίας που κάνεις και γ) με τι και πως ελέγχεις πριν παραλάβεις π.χ. ένα διαμέρισμα.Γιατί υπεύθυνες δηλώσεις των επιβλεπόντων μηχανικών που βεβαιώνουν ότι όλα είναι καλώς ούτως ή άλλως υπάρχουν και σήμερα. Αν περιμένεις να αγοράσεις ένα σπίτι δίνοντας π.χ. 200.000 ευρώ με δάνειο που θα ματώσεις να το πληρώνεις 40 χρόνια και περιμένεις από το ενεργειακό πιστοποιητικό για να κοιμάσαι ήσυχος τα βράδια, τότε...

Όχι ότι δε θα περιορίσει κάπως κάποια ζητήματα στα οποία πολλοί επαγγελματίες του χώρου ήταν εντελώς χύμα. Αλλά δεν είναι λογικό να περιμένεις να εξασφαλιστείς από αυτόν τον έλεγχο.

 

Για την ερώτηση σου έχεις δίκιο, τη διάβασα λάθος στο σκέλος "αν δεν πουλήσει", και ζητώ συγγνώμη για αυτό.

 

Πες μου όμως ποιες είναι οι εργασίες που σκοπεύει κάποιος να ΜΗΝ έχει ολοκληρώσει σε μια μονοκατοικία και θεωρείς ότι είναι σωστο να "κλείσει" την οικοδομική άδεια παίρνοντας ρεύμα και προφανώς κατοικώντας το σπίτι. Και ποιες από αυτές επηρεάζουν τον ενεργειακό επιθεωρητή εμποδίζοντας τον να εκδόσει το πιστοποιητικό και να βεβαιώσει την εφαρμογή της μελέτης ενεργειακής απόδοσης.Δε λέω ότι δεν υπάρχουν. Και εδώ είμαστε να το συζητήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το θέμα των ΠΕΑ είναι απαράδεκτο να ξεκινά το πρόγραμμα ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ , να υπάρχει προαθεσμία υποβολής αιτήσεων 2 μήνες , μεχρι 31/3/2011 δηλαδή , και να υπάρχουν μόνο αυτοί οι 417 επιθεωρητές.Οι υπόλοιποι όταν θα βγούν θα εχει τελειώσει το πανηγύρι .

Δεν εχω απορριφθεί απλά περιμένω...

Εχω πελάτες που περιμένουν απο το 2008 για να μπουν στο πρόγραμμα και ξαφνικά θα πάνε αλλού η θα δώσω την δουλειά αλλού . Εχουμε δηλαδή αν οχι κλειστό επάγγελμα , τουλάχιστο προτίμηση σε κάποιους και αθέμιτο ανταγωνισμό.

Δίνει και το ΥΠΕΚΑ ολη την διαδικασία στις Τράπεζες.

Γιατί μήπως κανείς πιστεύει οτι οι Τράπεζες δεν θα προτείνουν τους δικούς τους .

Ακόμα πιο απαράδεκτο οι νέες οικοδομές και τα συμβόλαια Περιμένουμε να κανουμε μελέτη σε , πολυκατοικία κλπ και ξαφνικά χάνουμε την δουλειά , είμαστε εκτός λίστας .

Ας φροντίζαν λιγότερο βιαστικά και προχειρα να αναθέσουν στο ΤΕΕ με βάση το μητρώο την αδειοδότηση , και την όλη διαδικασία επειτα με πιστοποίηση παρακολούθησης σεμιναρίου , και οχι εξευτελισμού του πτυχίου με εξετάσεις.

Link to comment
Share on other sites

η όλη διαδικασία βρώμαγε από την αρχή. προσωρινοί επιθεωρητές 10ετους εμπειρίας πρώτα, μετά πρώτη λίστα, ύστερα και αν θέλουν θα βγει η επόμενη λίστα... εγώ θα έλεγα να μην κάνει το κόπο και το τεε να διοργανώνει τα σεμινάρια για επιθεωρήσεις, να πεί ότι είναι μόνο για μελέτες και τέλος πάντων ας μας πουν ποιοι είναι οι εκλεκτοί να τελειώνουμε. από την άλλη την ίδια στιγμή συνεδριάζουν υπουργείο και τεε για την κατάργηση των ελάχιστων αμοιβών η οποία κατάργηση κατά τύχη θα εφαρμοστεί μετά τις πρώτες επιθεωρήσεις των επιλεγμένων προσωρινών επιθεωρητών και μετά το πρόγραμμα εξοικονομώ! τελικά όλα κατά τύχη γίνονται έτσι!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πολύ μεγάλο και σοβαρό θέμα με τον μηχανισμό των προσωρινών ενεργειακών επιθεωρητών και ακόμα μεγαλύτερο με την λίστα των πρώτων επιλεγμένων. Από την μια στιγμή υπεραμύνονται υπέρ του ανοίγματος των κλειστών επαγγελμάτων και από την άλλη καταρχήν βάζουν τον φραγμό των δήθεν προσωρινών εν. επιθεωρητών και κατά δεύτερον από αυτούς επιλέγουν ένα πολύ μικρό αριθμό. Τι σημαίνει προσωρινός εν. επιθεωρητής από την στιγμή που μάλιστα θα κληθεί να δώσει εξετάσεις και να παρακολουθήσει σεμινάρια στην συνέχεια; Ειδικά δε, ακόμα από αυτούς έχουν επιλεχτεί πολύ λίγοι. Και εμείς παρακολουθούμε χωρίς να κάνουμε τίποτα. Προτείνω και μέσα από το forum να προχωρήσουμε σε κάποια μορφής νομική αντίδραση ώστε καταρχήν να παγώσει για κάποιο χρονικό διάστημα η έκδοση ενεργειακών πιστοποιητιών μέχρι να ξεκινήσουν την δραστηριότητα τους οι μόνιμοι ενεργειακοί επιθεωρητές. Αυτή την στιγμή τεκμηριώνονται όροι αθέμιτου ανταγωνισμού και με την ανοχή ή και ακόμα χειρότερο παρότρυνση του υπουργείου. Φρονώ ότι τόσο σε επίπεδο Ελληνικής Δικαιοσύνης αλλά και σε επίπεδο Ε.Ε. το όλο εγχείρημα θα θεωρηθεί ως απαράδεκτο και μη αποδεκτό.

Link to comment
Share on other sites

Γενικότερα, όλο το σκηνικό που στήθηκε τελικά είναι για γέλια και για κλάματα, και όσο πάει το χειροτερεύουνε.

 

Πάντως ενημερωτικά σας λέω ότι σήμερα στάλθηκε σε φίλο με ΑΠ περίπου 9000 ειδοποίηση να πληρώσει το παράβολο για να ενταχθεί στο μητρώο. Αλλά τελικά δεν νομίζω ότι η επόμενη φουρνιά θα προλάβει το Εξοικονομώ. Μακάρι να διαψευστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που υποχρεώνει τον ιδιοκτήτη να προμηθευτεί το πιστοποιητικό είναι ο νόμος 3661/08 και συγκεκριμένα το άρθρο 6 :

 

"Άρθρο 6

 

Πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης

 

1. Μόλις ολοκληρωθεί η κατασκευή νέου κτιρίου ή η ριζική ανακαίνιση υφιστάμενου κτιρίου κατά το άρθρο 5, ο ιδιοκτήτης υποχρεούται να ζητήσει την έκδοση πιστοποιητικού ενεργειακής απόδοσης. Κατά την πώλη*ση ή τη μίσθωση κτιρίων διατίθεται από τον ιδιοκτήτη στον αγοραστή ή τον μισθωτή αυτών πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης. Η εφαρμογή των διατάξεων των προηγούμενων εδαφίων δεν μπορεί να αποκλεισθεί με συμφωνία των συμβαλλόμενων μερών."

 

 

 

Η υποχρέωση προμήθειας του πιστοποιητικού έχει να κάνει με την πώληση ή την ενοικίαση για να "πιάσει" τα προ εφαρμογής του ΚΕΝΑΚ ακίνητα.Και για να "ξέρεις τι παίρνεις" . Για τα νέα κτίρια, θα υπάρχει μελέτη ενεργειακής απόδοσης που υπάρχει υποχρέωση εφαρμογής της , και η οποία κατατάσσει το κτίριο στην αντίστοιχη κατηγορία. Άρα ξέρεις τι παίρνεις. Σημείωσε ότι ΔΕΝ απαγορεύεται να πουληθεί ακίνητο πριν ολοκληρωθεί. Δεν μπορεί να γίνει μεταγραφή στο υποθηκοφυλάκειο. Είναι άλλο πράγμα αυτό.

Σύμφωνοι , στην περίπτωση μη ιδιωτικής κατασκευής αυτά τα δύο γίνονται ένα. Και επίσης συμφωνούμε ότι δεν υπάρχει μεχρι στιγμής υποχρέωση να "εμφανίζεις" κάπου το πιστοποιητικό από τη στιγμή που δε θέλεις να πουλήσεις ή να ενοικιάσεις.Και ότι υποχρέωση προσκόμισης του κατά τη ρευματοδότηση θα σε αναγκάσει εκ των πραγμάτων να το προμηθευτείς.

Μήπως όμως ήσουν υποχρεωμένος εκ του νόμου να το κάνεις ???Αλλά , αφού δε σε ελέγχει κανένας για αυτό προς το παρόν , δεν θα το έκανε κανένας, σωστά??

 

Το "εδώ γελάνε" δεν πάει σε εσένα προσωπικά ούτε σε κανέναν άλλον...πάει στο ότι ένα ενεργειακό πιστοποιητικό ακόμα και αν διασφαλίζει την εφαρμογή των ενεργειακών προδιαγραφών, ΔΕΝ εξασφαλίζει την γενικότερη ποιότητα κατασκευής του κτιρίου ούτε τις υποχρεώσεις που έχει αναλάβει ο πωλητής. Αυτό το εξασφαλίζεις εσύ σαν αγοραστής α) με τους ανθρώπους που διαλέγεις να συνεργαστείς και β) με το είδος της συμφωνίας που κάνεις και γ) με τι και πως ελέγχεις πριν παραλάβεις π.χ. ένα διαμέρισμα.Γιατί υπεύθυνες δηλώσεις των επιβλεπόντων μηχανικών που βεβαιώνουν ότι όλα είναι καλώς ούτως ή άλλως υπάρχουν και σήμερα. Αν περιμένεις να αγοράσεις ένα σπίτι δίνοντας π.χ. 200.000 ευρώ με δάνειο που θα ματώσεις να το πληρώνεις 40 χρόνια και περιμένεις από το ενεργειακό πιστοποιητικό για να κοιμάσαι ήσυχος τα βράδια, τότε...

Όχι ότι δε θα περιορίσει κάπως κάποια ζητήματα στα οποία πολλοί επαγγελματίες του χώρου ήταν εντελώς χύμα. Αλλά δεν είναι λογικό να περιμένεις να εξασφαλιστείς από αυτόν τον έλεγχο.

 

Για την ερώτηση σου έχεις δίκιο, τη διάβασα λάθος στο σκέλος "αν δεν πουλήσει", και ζητώ συγγνώμη για αυτό.

 

Πες μου όμως ποιες είναι οι εργασίες που σκοπεύει κάποιος να ΜΗΝ έχει ολοκληρώσει σε μια μονοκατοικία και θεωρείς ότι είναι σωστο να "κλείσει" την οικοδομική άδεια παίρνοντας ρεύμα και προφανώς κατοικώντας το σπίτι. Και ποιες από αυτές επηρεάζουν τον ενεργειακό επιθεωρητή εμποδίζοντας τον να εκδόσει το πιστοποιητικό και να βεβαιώσει την εφαρμογή της μελέτης ενεργειακής απόδοσης.Δε λέω ότι δεν υπάρχουν. Και εδώ είμαστε να το συζητήσουμε.

 

 

Συμφωνούμε απόλυτα σε όλα.

 

Εγώ ενδιαφέρομαι και αναφέρομαι στον τομέα αποκλειστικά και μόνο των μονοκατοικιών. Και πολυκατοικιών, αλλά εκεί τα πράγματα είναι απλά. Η κατασκευή ολοκληρώνεται υποχρεωτικά γιατί πωλείται.

Ο τομέας των μονοκατοικιών όμως είναι διαφορετικός. Και μιλάω για κατασκευές από τον ιδιοκτήτη για τον ιδιοκτήτη. Όχι δηλαδή για πώληση, αλλά για ίδια χρήση.

Εκεί φίλε μου τα πράγματα είναι πολύ διαφορετικά.

Ο πελάτης έρχεται στο γραφείο, και ζητάει ένα σπίτι συνήθως 100-150 τ.μ., με pilotis για να βάζει το αυτοκίνητό του και να αποθηκεύει τα πράγματά του ή τις ελιές του, και με έναν ή δυο ορόφους (η περιοχή έχει μέγιστο 9 μέτρα και σκεπή).

Η πλειοψηφία τουλάχιστον.

Υπάρχουν και 2-5 πελάτες το χρόνο που φτιάχνουν/θέλουν όμορφα σπίτια (άποψή μου ότι πολύ δύσκολα ένα σπίτι με pilotis είναι όμορφο..), αλλά συνήθως αυτοί δεν είναι στην κατηγορία στην οποία αναφέρομαι.

Η πλειοψηφία λοιπόν, έχει οικόπεδο και θέλει να πάρει ένα δάνειο για να φτιάξει το ανωτέρω σπίτι. Μένει σε ενοίκιο, οι περισσότεροι έχουν οικογένεια, και πολύ πιθανόν να έχουν και κάποιο δάνειο ή κάρτα/ες τα οποία θέλουν να ξεχρεώσουν με το δάνειο αυτό.

Η άδεια βγαίνει σε 30-50 μέρες, με έκπτωση περίπου 20-30%, και χωρίς κρυφά έξοδα και υποχρεώσεις, λιγότερο ή περισσότερο ανάλογα με τη δυσκολία της και την κατάσταση του πελάτη, πληρώνεται σε 1-2 χρόνια, και το πιθανότερο το τελευταίο 500άρικο να χαθεί στο δρόμο.

Σε αυτό το σημείο η θεμελίωση έχει ήδη τελειώσει (ναι ξεκινάμε πριν την έκδοση) και συνεχίζουμε.

Όλοι μα όλοι οι της παραπάνω κατηγορίας ρωτάνε το ίδιο. Πόσο θα κοστίσει ο σκελετός. Μπετά, σίδερα, μάστορες, ΙΚΑ (που δεν το υπολογίζει κανείς). Γιατί? Για να δουν τι θα περισέψει. Για να το φτιάξουν και βλέπουμε.

Η οικοδομή προχωράει και σε 2-3 μήνες ο σκελετός έχει τελείωσει ανάλογα με το συνεργείο.

Χτίζουμε, σοβαντίζουμε, πατώματα κτλ. Τον πρώτο όροφο έτσι? ...Το δεύτερο θα τον φτιάξουν τα παιδιά τους. Περίπου 1-2 χρόνια δουλειά, ανάλογα με τα συνεργεία πάλι αλλά και τα οικονομικά.

Εδώ λοιπόν θέλω να καταλήξω.

Το μεγαλύτερο ποσοστό αυτών ολοκληρώνει τον όροφο αυτό. Όταν λέμε ολοκληρώνει, εννοούμε ότι μέσα το σπίτι είναι βαμμένο, έχει αναμονές για καλοριφέρ, έχει τα ηλεκτρικά του, τα υδραυλικά του, τα πλακάκια του και τα έπιπλά του. Έξω, έχει περασμένο ψιλό και άλλος βάφει, άλλος δεν βάφει. Θα βάψει αργότερα. Λεβητοστάσιο θα φτιάξει το χειμώνα, ή θα αρκεστεί στο τζάκι για αρχή και στο αιρ κοντίσιον που το παίρνει από το μακρο με 200€.

Ένα μικρό ποσοστό, ίσως και πολύ μικρό, θα φτιάξει την κουζίνα, το μπάνιο, το σαλόνι και ένα δωμάτιο, ή χωρίς δωμάτιο και θα κοιμάται στο σαλόνι μέχρι να καταφέρει να κάνει το υπόλοιπο. Για θέρμανση ούτε λόγος.

Φυσικά υπάρχουν και αυτοί που φτιάχνουν τα πάντα και με λεβητοστάσια που θα ζήλευες και με γεωθερμίες και φωτοβολταικά και τρομπέ και ότι τραβάει η ορεξή σου.

Όλες αυτές οι κατηγορίες χρησιμοποιούν εργοταξιακό ρεύμα, και όποτε θελήσουν παίρνουν κανονικό. Σε όποιο στάδιο έχει φτάσει ο καθένας.

 

Όλους αυτούς λοιπόν φίλε μου τους έχουμε πελάτες εμείς της επαρχίας.

Να σου τονίσω κατ αρχην ότι είμαι Μηχανολόγος Μηχανικός, και συνεργάζομαι με τον Αρχιτέκτονα Μηχανικό πατέρα μου, 10 χρόνια περίπου, κάνοντας περισότερο τη δουλειά του Αρχιτέκτονα και λιγότερο έως καθόλου (δεν χρειαζόταν άλλωστε) του Μηχανολόγου.

Το γραφείο υπάρχει 25 χρόνια και φτιάχνει αρκετά σπίτια το χρόνο, οπότε και πιστεύω ότι έχω σοβαρή άποψη για την αγορά στην επαρχία τουλάχιστον.

Και στα γράφω αυτά όχι για να ευλογήσω τα γένια μου μα για να δεις ότι αυτά που γράφω τα ξέρω, τα βλέπω, δεν τα φαντάζομαι.

 

Μετά από την παρένθεση αυτή σε ρωτάω λοιπόν, σε όλους αυτούς πως θα εφαρμόσεις το ΠΕΑ στο ρεύμα. Τι θα του πεις του πελάτη μου? Βάλε λέβητα γιατί δεν παίρνουμε ρεύμα? Βάψτο γιατί δεν βγαίνει αλλιώς το πιστοποιητικό? Βάλε θερμομονωτικά κουφώματα και τζάμια (που είναι καταπληκτικά, δε λέω) και πλήρωσε άλλα τόσα? Για κέλυφος δεν κουβεντιάζουμε, εδώ χρησιμοποιούν ακόμη άσπρο φελιζόλ για τις μονώσεις (καλύτερα να μη βάλεις καθόλου μόνωση παρά αυτή την αηδία). Για μόνωση στη σκεπή? Για εξαερισμούς? Αστειεύεστε? Εδώ τους πουλάνε οι επιτήδειοι μηχανικοί μαντράδες και σκεπατζίδες κάτι αμερικάνικα σάντουιτς σελοφάν για μόνωση, που όταν το τρυπάει το καρφί, όχι μόνωση δεν είναι, ποτίζει και αυτό!

Κατάλαβες φίλε μου?

Ύστερα, σε ρωτάω κάτι που συνάντησα τώρα και που δεν είχα σκεφτεί. Ο νόμος λέει και για τα εξοχικά. Δηλαδή, τώρα που φτιάχνω σε πελάτη εξοχικό για να έρχεται το καλοκαίρι να κάθεται στη θάλασσα, αν εφαρμοστεί το ΠΕΑ για ρεύμα που ζητάτε, θα πρέπει να βάλουμε και λέβητα στα παραθαλάσσια εξοχικά? Τι λέμε τώρα? Γίνονται αυτά?

 

Ανάρτησες ένα απόσπασμα του νόμου που λέει ότι ο ιδιοκτήτης υποχρεούται να ζητήσει έκδοση πιστοποιητικού. Τι τον υποχρεώνει ρωτάω αν δεν θέλει να το πουλήσει. Και τον ημιυπαίθριο ήταν υποχρεωτικό να μην κλείσει και ...

Τέτοια υποχρέωση είναι? Δηλαδή μόνο στην καταγγελία πατάνε?

 

Η άποψή μου είναι ότι όταν το καταλάβουν θα το συνδέσουν με το ρεύμα δυστυχώς, θα πάει κανένας στο ΣτΕ και θα μετατραπεί όλη η υπόθεση σε προαιρετική.

 

 

Για να μην παρεξηγηθώ. Επειδή έχουμε φτιάξει και σπίτια που θα έπαιρναν Α στο ΠΕΑ, επειδή γούσταρε ο ιδιοκτήτης, τα σπίτια αυτά είναι άλλο πράγμα. Δεν χρειάζεσαι πετρέλαια, το χειμώνα, ρεύμα το καλοκαίρι, ησυχία, ποιότητα ζωής, ναι. Μακάρι όλα να φτιάχνονταν έτσι.

Η πραγματικότητα απέχει πολύ πάρα πολύ από αυτό ομως. Και δεν μπορείς σε καμία περίπτωση να επιβάλεις στον ιδιοκτήτη τι θα χρησιμοποιήσει στο σπίτι του, πέραν από αυτά που χρειάζονται για την ασφάλειά του και των γύρω του.

Θα μου πείτε είναι και το περιβάλλον. Ας βάλει σε όλη την Ελλάδα φυσικό αέριο, ας δώσει κίνητρα για απόσυρση για να φύγουν όλα τα σαράβαλα, ας επιδοτήσει πραγματικά τις ενεργειακές μετατροπές για όλα και όχι για αυτά πριν το 80, ας δώσει και σοβαρές επιδοτήσεις, τι να κάνουν τα 15 και 20κ, ας δελεάσει τον κόσμο με πραγματικές παροχές και εκπτώσεις για τα πράσινα σπίτια, και μετά βλέπουμε.

 

Η ανάρτηση μου μπορεί να μην αρμόζει στο θέμα, απλά θεώρησα καλό να τα γράψω όλα αυτά για να δουν όσοι δεν ξέρουν και την κατάσταση που επικρατεί στην επαρχία, ευχαριστώ που μπήκατε στον κόπο να την διαβάσετε.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρουσες απόψεις όπως είναι πάντα η άποψη κάποιου που δείχνει ότι όντως ξέρει την πραγματική κατάσταση της αγοράς...Συμφωνώ απόλυτα με τα προηγούμενα αλλά θεωρώ ότι και το ΠΕΑ μπορεί να δώσει μια σωστή κατεύθυνση προς τις κατασκευές...όπως κάθε ελεγκτικό μέτρο όταν εφαρμόζεται σε καθολική βάση. Χαρακτηριστικό παράδειγμα οι αυτοψίες φυσικού αερίου για την ηλεκτροδότηση των νέων οικοδομών. Πλέον ειδικά στις πολυκατοικίες αλλά και στις μονοκατοικίες τα πράγματα όσον αφορά το λεβητοστάσιο έχουν βελτιωθεί σημαντικότατα. Σε μεγάλο ποσοστό τηρούνται τα πολεοδομικά σχέδια, υπάρχουν τα σωστά ανοίγματα. και όλα τα σχετικά..αυτό φυσικά δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει και το μικρό ποσοστό που παρανομεί αλλά η κατάσταση έχει βελτιωθεί σημαντικά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.