Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτοβολταϊκά σε στρατόπεδα


Νικολάκης

Recommended Posts

Καλησπέρα

 

Μήπως ξέρεται τι καθεστός ισχύει πέρι φωτοβολταϊκών και στρατοπέδων; Έχει δημοσιευθεί κάποιο νομοσχέδιο; Είχα διαβάσει πριν αρκετό καιρό οτι θα ξεκινήσουν διαδικασίες εγκατάστασης φ/β σε στρατόπεδα και στρατιωτικά νοσοκομεία.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το πρόβλημα με όλα τα δημόσια κτίρια νομίζω πως είναι η χρηματοδότηση της εγκατάστασης.Όπως και στην περίπτωση των σχολείων,νομίζω πως και τα στρατόπεδα,για να βάλουν Φ/Β στη στέγη τους θα πρέπει να γίνει σε συννενόηση με τον εκάστοτε Δήμο.Καθώς κονδύλια δε θα χορηγηθούν εν μέσω κρίσης για τέτοιες εγκαταστάσεις,λογικά θα πρέπει να πάρουν δάνει απο τράπεζες,δάνειο δημοσίου το οποίο δε ξέρω κατα πόσον κάπιος διοικητής ή υπέυθυνος δημόσιας υπηρεσίας,δήμαρχος κλπ είναι διατεθιμένος να επωμιστεί.Εμένα με ενδιαφέρει η περίπτωση σχολείων,όμως το οικονομικό με τραβάει λίγο πίσω.Αν κάποιο ξέρει κάτι ας δώσει μια μικρή βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα

 

Μήπως ξέρεται τι καθεστός ισχύει πέρι φωτοβολταϊκών και στρατοπέδων; Έχει δημοσιευθεί κάποιο νομοσχέδιο; Είχα διαβάσει πριν αρκετό καιρό οτι θα ξεκινήσουν διαδικασίες εγκατάστασης φ/β σε στρατόπεδα και στρατιωτικά νοσοκομεία.

 

Ξέχνα το δεν πρόκειται να γίνει τίποτα. Είμαι ήδη φαντάρος και τα βλέπω από μέσα.

 

Όπως και στην περίπτωση των σχολείων,νομίζω πως και τα στρατόπεδα,για να βάλουν Φ/Β στη στέγη τους θα πρέπει να γίνει σε συννενόηση με τον εκάστοτε Δήμο.Καθώς κονδύλια δε θα χορηγηθούν εν μέσω κρίσης για τέτοιες εγκαταστάσεις,λογικά θα πρέπει να πάρουν δάνει απο τράπεζες,δάνειο δημοσίου το οποίο δε ξέρω κατα πόσον κάπιος διοικητής ή υπέυθυνος δημόσιας υπηρεσίας,δήμαρχος κλπ είναι διατεθιμένος να επωμιστεί.

 

Για τα στρατόπεδα είναι υπεύθυνο μόνο το ΓΕΣ και κανένας άλλος και αυτοί δεν πρόκειται να ασχοληθούν με τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με όλα τα δημόσια κτίρια νομίζω πως είναι η χρηματοδότηση της εγκατάστασης.Όπως και στην περίπτωση των σχολείων,νομίζω πως και τα στρατόπεδα,για να βάλουν Φ/Β στη στέγη τους θα πρέπει να γίνει σε συννενόηση με τον εκάστοτε Δήμο.Καθώς κονδύλια δε θα χορηγηθούν εν μέσω κρίσης για τέτοιες εγκαταστάσεις,λογικά θα πρέπει να πάρουν δάνει απο τράπεζες,δάνειο δημοσίου το οποίο δε ξέρω κατα πόσον κάπιος διοικητής ή υπέυθυνος δημόσιας υπηρεσίας,δήμαρχος κλπ είναι διατεθιμένος να επωμιστεί.Εμένα με ενδιαφέρει η περίπτωση σχολείων,όμως το οικονομικό με τραβάει λίγο πίσω.Αν κάποιο ξέρει κάτι ας δώσει μια μικρή βοήθεια!

 

Σίγουρα η χρηματοδότηση γενικά όπως την αναφέρεις είναι ένα πρόβλημα, αλλά το δημόσιο δεν είναι μόνο οι δήμοι για λεφτά. Τα σχολεία π.χ. μπορούν να πάρουν λεφτά και από τον ΟΣΚ (Οργανισμό Σχολικών Κτιρίων). Οι διαδικασίες και η γραφειοκρατεία είναι που πονάνε. Υπάρχουν καινούρια σχολεία που έχουν εξοπλιστεί με φ/β γιατί υπήρχε μέριμνα κατά την κατασκευή τους. Είναι τα πιο πολλά από αυτά που έχουν το <<προνόμιο>> των φ/β, ενώ άλλα λιγότερα παλιά επειδή υπήρχε επιμονή.

 

Επίσης επειδή υπάρχουν στην μέση λεφτά (Δημοσίου προς Δημόσιο) τα οποία κάποιος πρέπει να πάρει χρειάζεται ένα κάρο Υπεύθυνες Δηλώσεις ανάλογα με το ποιος πληρώνει το ρεύμα!

 

Αν ο λογαριασμός βγαίνει στον ΟΣΚ πρέπει ο ΟΣΚ να πάρει τα λεφτά. Αν θέλει να τα πάρει σχολική επιτροπή πρέπει να γίνει αλλαγή του λογαριασμού στην σχολική επιτροπή η οποία πρέπει να πάρει άδεια να εκμεταλλεύεται τα λεφτά από τον ΟΣΚ η από τον δήμο-κοινότητα που ανήκει το σχολείο. Μερικές φορές η κοινότητα πληρώνει τον λογαριασμό. Υπάρχει μια σύγχυση γενικότερα που ανήκουν τα σχολεία καθώς απλά παραδίδονται κάπου.

 

Υπάρχουν πολλά ακόμα γραφειοκρατικά παραδείγματα που μπορεί να αναφερθούν. :P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.