Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τι μηχανικοί γινόμαστε;


Recommended Posts

Συνάδελφοι, ξέρω ότι πάλι θα δημιουργήσω λίγη "ταραχή" στο φόρουμ, αλλά θα ήθελα να διευκρινήσω κάτι:

 

Όπως βλέπετε, αν και παλιός μηχανικός, είμαι νέος στο φόρουμ και μια και είχα λίγο χαλαρό πρόγραμμα τώρα με τις γιορτές, είπα να κουνήσω τη βάρκα λιγάκι.

 

Αυτό που είδα είναι μια αδικαιολόγητη περιχαράκωση ανάμεσα σε συναδέλφους διαφόρων ειδικοτήτων, του στυλ "αυτό δεν πρέπει να το κάνεις εσύ, δεν το έχεις σπουδάσει, ανήκει στη δική μας ειδικότητα".

 

Θυμάμαι ένα καθηγητή που είχα πρίν από 30 χρόνια που μας είχε πει "όταν θα αποφοιτήσετε, θα θυμάστε κάπου το 10% απ'ότι σας είπαμε. Αυτό που θα εγγυάται το πτυχίο σας είναι ότι έχετε μάθει να μαθαίνετε". Ήταν τα πιο σοφά λόγια που άκουσα σαν φοιτητής.

 

Χρησιμοποιήστε τις γνώσεις που αποκτήσατε στο σχολείο, μόνο σαν εφαλτήριο. Ο καλός έμπειρος μηχανικός είναι πρώτα απ'όλα Μηχανικός, ούτε Πολιτικός, ούτε μηχανολόγος, ούτε ηλεκτρολόγος. Αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να μάθετε τα πάντα και να αναγνωρίζετε τουλάχιστον κάποια βασικά στοιχεία από ΟΛΕΣ τις ειδικότητες. Εχω γνωρίσει Αρχιτέκτονες που άνετα θα έβαζαν τα γυαλιά σε μηχανολόγους και το αντίστροφο. Και μετά από σχεδόν 40 χρόνια στην πιάτσα, εκ των οποίων τα 25 σαν μηχανικός, είμαι και μπετατζής και αρχιτέκτονας και τοπογράφος αν χρειαστεί, ακόμα κι αν ο ειδικός είναι πάντα απαραίτητος.

 

Μην περιχαρακώνεστε λοιπόν. Όποιες αντιρρήσεις έχετε, τις ακούω...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Του ελληνικού στυλ είμαι μηχανικός και ξέρω από όλα προσωπικά δεν τα δίνω βάση.

Έξω υπάρχουν ειδικότητες και ο καθένας ασχολείται με το αντικείμενό του.

Ο Στατικός με τα στατικά και όχι με ηλεκτρολογικά και αρχιτεκτονικά και οι υπόλοιποι το ίδιο.

Εδώ στο Ellada υπάρχει το στυλ όλα τα μαχαιρώνω όλα τα σφάζω !

Και όπως είπα αν θέλω μηχανολογική μελέτη θα πάω σε μηχανολόγο και όχι σε πολ. μηχανικό που θα μου πει "έλα μωρέ...30 χρόνια είμαι στην πιάτσα τα ξέρω καλύτερα από τους μηχανολόγους..." ή αν θέλω αρχιτεκτονική μελέτη θα πάω σε αρχιτέκτονα κ.ο.κ.

Στην σχολή οι μηχανικοί μαθαίνουν και τα στοιχειώδη και από τις άλλες ειδικότητες ώστε να υπάρχει συνεννόηση και συντονισμός στα κοινά έργα. Δεν σημαίνει ότι επειδή έτυχε να κάνεις κάτι για μηχανολογικά η αρχιτεκτονικά γνωρίζεις και το αντικείμενο.

Link to comment
Share on other sites

συγγνώμη που μιλάω για λογαριασμό του αλλά έχω την εντύπωση ότι ο cmkapos δεν αναφέρεται στις ειδικές γνώσεις κάθε ειδικότητας αλλά στην ικανότητα του να σκέφτεσαι ως μηχανικός πάνω από όλα ανεξαρτήτως ειδικών γνώσεων.

Link to comment
Share on other sites

αλλά στην ικανότητα του να σκέφτεσαι ως μηχανικός πάνω από όλα ανεξαρτήτως ειδικών γνώσεων.
Τα ευκόλως νοούμενα παραλείπονται.

 

Και ποιος σου είπε ότι επειδή είσαι μηχανικός σκέφτεσαι και σαν μηχανικός. Ξέρεις πόσοι μηχανικοί υπάρχουν έξω που βιδώνουν λάμπα 5 άτομα ???

(ο ένας πάνω στο τραπέζι, και οι υπόλοιποι περιστρέφουνε το τραπέζι).

Άλλο να είσαι μηχανικός (που μπορεί και να μην παίρνεις στροφές γενικά) και άλλο να είσαι εύστροφος...δεν χρείαζεσαι να είσαι μηχανικός για να είσαι εύστροφος...

 

Άλλο όμως η αντιμετώπιση λύσης σε ένα μηχανολογικό πρόβλημα από έναν μηχ. μηχανικό και άλλη η λύση από έναν πολ. μηχανικό. Και οι δύο είναι μηχανικοί, αλλά αλλιώς έχει μάθει να σκέφτεται ο ένας και αλλιώς ο άλλος και αυτό βασίζεται κατά κύριο λόγο στα εφόδια που πήρε από την σχολή του (πρόγραμμα σπουδών δηλαδή με άλλα λόγια).

Link to comment
Share on other sites

Nα σας θυμίσω ότι διευκρίνησα "ακόμα κι αν ο ειδικός είναι πάντα απαραίτητος". Αλλά για να ελαφρύνω το θέμα λίγο, θυμάμαι συνάδελφο αρχιτέκτονα που σχεδίασε WC πάνω από προεντεταμένη πλάκα 180 τ.μ. επίπεδη, χωρίς δοκάρια ή κολώνες (το ήθελε για σαλοτραπεζαρία βίλας) και μετά ζητούσε να του σχεδιάσω την αποχέτευση. Τι λέει αυτό για τους ... καλλιτέχνες που αγνοούν παντελώς τις λειτουργικές ανάγκες ενός κτιρίου; Του είπα να του ανοίξω τρύπα και να βάλει σουπιέρα επάνω στο τραπέζι.

Link to comment
Share on other sites

Τα ευκόλως νοούμενα παραλείπονται.

 

Και ποιος σου είπε ότι επειδή είσαι μηχανικός σκέφτεσαι και σαν μηχανικός.

 

Ισα ίσα ακριβώς το ίδιο λέμε.

 

 

Άλλο όμως η αντιμετώπιση λύσης σε ένα μηχανολογικό πρόβλημα από έναν μηχ. μηχανικό και άλλη η λύση από έναν πολ. μηχανικό. Και οι δύο είναι μηχανικοί, αλλά αλλιώς έχει μάθει να σκέφτεται ο ένας και αλλιώς ο άλλος και αυτό βασίζεται κατά κύριο λόγο στα εφόδια που πήρε από την σχολή του (πρόγραμμα σπουδών δηλαδή με άλλα λόγια).

 

Προφανώς.

Απλά αν κάποιος "το 'χει" που λέμε που μπορεί από το τρόπο σκέψης του και μόνο να σου κάνει μία παρατήρηση η οποία να αξίζει όσο όλη η μελέτη.

Για να μην παρεξηγούμαστε, δεν υπονοώ σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση ότι πρέπει να τα κάνουμε όλα και να συμφέρουμε. Ειδικά λόγω ειδικότητας (αρχιτέκτονας) αν πίστευα κάτι τέτοιο θα ήμασταν από τις πρώτες ειδικότητες που θα "φεύγαμε νύχτα από το παιχνίδι" :smile:

Link to comment
Share on other sites

Απλά αν κάποιος "το 'χει" που λέμε που μπορεί από το τρόπο σκέψης του και μόνο να σου κάνει μία παρατήρηση η οποία να αξίζει όσο όλη η μελέτη.
Και σου απαντώ ο καθένας μπορεί να "το 'χει", δεν χρειάζεται να είσαι μηχανικός.

 

Απλά τα υπόλοιπα μου θυμίζουν Ελληνάρες...είμαι μηχανικός κάνω τα πάντα...φέρτε μου τα πάντα...όλα τα σφάζω όλα τα μαχαιρώνω...

Link to comment
Share on other sites

@cmkapos

Μου έχει τύχει σε επίβλεψη οικοδομής (επιβλέπαμε τα υδραυλικά και την εγκατάσταση θέρμανσης) αρχιτεκτόνησα να ρωτάει τον αρχιτέκτονα-αφεντικό της γιατί να μην βάζουμε τα καζανάκια κάτω από τις λεκάνες που θα είναι πιο καλαίσθητο.

 

Θα συμφωνήσω με τους προλλαλήσαντες. Στην Ελλάδα οι μηχανικοί όλα τα σφάζουν όλα τα μαχαιρώνουν. Οι μόνοι που αναγνωρίζονται σαν "μηχανικοί" είναι οι πολιτικοί μηχανικοί. Τράβα σαν μηχανολόγος στον μπάρμπα μήτσο που φτιάχνει σπίτι και θα σε κοιτάει με μισό μάτι. Θα σου πει "αμάξια φτιάχνεις?". Όταν του πεις ότι θα του κάνεις την εγκατάσταση θέρμανσης-κλιματισμού θα σου πει "θερμοϋδραυλικός είσαι ή ψυκτικός?" Για αυτό και οι συμπαθείς κατά τα άλλα πολιτικοί μηχανικοί κάνουν από όλα ενώ οι υπόλοιποι όχι.

Το θέμα όμως είναι το ότι ενώ ναι είμαστε μηχανικοί και έχουμε μάθει να λύνουμε προβλήματα ο κάθε μηχανικός (πολιτικός, μηχανολόγος, τοπογράφος) έχει διαφορετική προσέγγιση γιατί αντιμετωπίζει διαφορετικά προβλήματα. Ακόμα και ίδιο πρόβλημα να τους βάλεις οι λύσεις θα είναι διαφορετικές, όχι λάθος διαφορετικές, ακριβώς γιατί το προσεγγίζουν διαφορετικά.

 

Το σωστό είναι ο κάθε ένας στην ειδικότητά του και συνεργασία μεταξύ των μηχανικών στο έργο. Δεν γίνεται ο αρχιτέκτονας να σχεδιάζει κάτι που πρέπει να το διορθώνει μετά ο πολιτικός μηχανικός, και μετά οι μηχανολόγοι και οι ηλεκτρολόγοι να τρώνε ώρες για να δούνε από που θα περάσουν σωλήνες, καλώδια κλπ. Πρέπει να κάθονται όλοι από την αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Απλά τα υπόλοιπα μου θυμίζουν Ελληνάρες...είμαι μηχανικός κάνω τα πάντα...φέρτε μου τα πάντα...όλα τα σφάζω όλα τα μαχαιρώνω...

 

 

 

 

Τέτοιου είδους νοοτροπίες, είτε προέρχονται από μηχανικούς (είτε από μη μηχανικούς γιατί υπάρχει και αυτή η περίπτωση) έχουν καταστρέψει το οικιστικό περιβάλλον μας και δεν τις ασπάζομαι σε καμία περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Το αντικείμενο του μηχανικού είναι απέραντο. Είναι αδύνατον να γνωρίσει κανείς όλες τις πτυχές του. Στην πραγματικότητα, κανείς δεν γνωρίζει πλήρως ούτε το στενά δικό του αντικείμενο.

Όμως η απόκτηση γνώσης άλλων κλάδων είναι αναγκαία για έναν μηχανικό. Η αναγκαιότητα αυτή δεν αναιρεί την πραγματικότητα της εξειδίκευσης. Αντιθέτως, όσο μεγαλύτερη γίνεται η εξειδίκευση, τόσο επιτακτικότερη είναι η ανάγκη για κοινή γλώσσα με τους υπόλοιπους ειδικούς.

Σήμερα τα μεγάλα τεχνικά σφάλματα δεν γίνονται σε τομείς εξειδίκευσης, αλλά σε τομείς συνεργασίας των διαφόρων ειδικοτήτων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.