Μετάβαση στο περιεχόμενο

Και νέο απανωτό "χτύπημα" του επαγγέλματος;


Recommended Posts

Δεν αφορά εμάς τους Μηχανικούς το συγκεκριμένο νομοσχέδιο.

Από εκεί και πέρα και γενικά μιλώντας, θα πω ότι ο τωρινός πρωθυπουργός, είναι καταφανώς εναντίον του κλάδου μας. Ο "πόλεμος" ο οποίος υφίσταται ο κλάδος μας, δε νομίζω ότι έχει προηγούμενο στη νεώτερη ελληνική ιστορία και κάθε μέρα που περνάει, πείθομαι όλο και περισσότερο, ότι κινείται αυτός ο πόλεμος και από προσωπικό δικό του "μένος" κατά του κλάδου. Δεν γνωρίζω τι "ζόρι τραβάει", αλλά αυτό έχει φανεί έως σήμερα εκτός από τις άδικες και απαράδεκτες "ρυθμίσεις" εναντίον μας (φορολογικό κλπ.), έως τον τρόπο ακόμα (μπορεί να σας φανεί αστείο) που εκφέρει τη λέξη "Μηχανικός" όπως π.χ. στην "διακαναλική συνέντευξη" αλλά κυρίως από τις απαράδεκτες επιλογές του (οι οποίες δε μπορούν να χρεωθούν παρά στον ίδιο και μόνο) σε κυβερνητικά πόστα τα οποία ήταν απόλυτα λογικό να έχουν καλυφθεί από Μηχανικούς και παρ'όλα αυτά καλύφθηκαν από άσχετους (με το αντικείμενο τουλάχιστον), βλέπε: Ρέππας, Μπιρμπίλη, έμμεσα η γεν. Διευθύντρια Κτηματολόγιο Α.Ε. (εκείνη την προερχόμενη ...από τα είδη υγιεινής) κλπ.

Ε εντάξει, μεμονωμένα το καθένα γεγονός μπορεί να μη λέει πολλά, ο συνδυασμός όμως όλων εμένα με βάζει σε σοβαρές σκέψεις...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μήπως γίναμε μελοδραματικοί? Μήπως τρελαινόμαστε παραπάνω από ότι πρέπει?

 

1. Εγώ κατάλαβα ότι ισχύει για τους τεχνίτες... Αν κάνω λάθος, διορθώστε με...

2. Για τα Mall που θα γίνουν, αυτό είναι μια λογική συνέχεια... Μόλις έγινε η αρχή, τίποτε δε θα ναι το ίδιο... Αν και εγώ δε βλέπω κάτι τραγικό σε αυτό...

3. Το αν είμασταν και εμείς συνενοχοί στη κρίση, το έχω πει εδώ:

http://www.michanikos.gr/showthread.php?p=250524#post250524

Link to comment
Share on other sites

Οκ μπορεί να περνάει μεγάλη κρίση το επάγγελμα όπως και πολλά άλλα για να λέμε την αλήθεια,δεν θα πρέπει όμως να είμαστε καχύποπτοι και να μας πιάνει πανικός με ότι βγαίνει. Δεν είμαστε καταζητούμενοι ούτε για παράδειγμα το άνοιγμα των "κλειστών" επαγγελμάτων περιλαμβάνει 5-6 ειδικότητές αλλά καμιά 160ριά. Τώρα για τα..Mall αν λέμε γίνει κάτι τέτοιο για να είμαι ειλικρινής σαν μηχανικός δεν με πειράζει καθόλου

Link to comment
Share on other sites

Συλληβδην κατηγορια κατα ολων οσων ασχοληθηκαν με τα δημοσια εργα. Επειδη μιλας με καποιον εξ αυτων κατσε και πες μου πως θα τα βγαλουμε περα ολοι εμεις οταν ξαφνικα μεσα σε ενα χρονο σταματησε καθε δημοπρασια δημοσιου εργου σε ολη την Ελλαδα ενω με εντολη Γιωργακη εχει γινει και σταση πληρωμων εναντι ολων των εργολαβων του δημοσιου και τα φεσια εχουν φτασει στον ουρανο.

 

Το να ζητας να επιβιωσεις επαγγελματικα δεν ειναι "ξεβολεμα". Οι περισσοτερες εταιρειες που ασχολουνταν με δημοσια εργα εχουν ηδη πτωχευσει αν θελετε να ξερετε.

 

Προφανως και μου φταει ο Γιωργακης, και το ΔΝΤ και οι υποστηρικτες τους(Καρατζαφερης, Μπακογιαννη, ΜΜΕ). Αυτοι μας ρημαξαν την ζωη μας μεσα σε λιγους μηνες. Προγραμματισμο (επαγγελματικο-οικογενειακο) πολλων ετων τον πεταξαμε στον καλαθο των αχρηστων.

 

Μην ειστε χαιρεκακοι παιδια.Αυτο που συμβαινει στο σπιτι του γειτονα αργα η γρηγορα θα ερθει και στο δικο σας σπιτι.

Link to comment
Share on other sites

Προφανως και μου φταει ο Γιωργακης, και το ΔΝΤ και οι υποστηρικτες τους(Καρατζαφερης, Μπακογιαννη, ΜΜΕ). Αυτοι μας ρημαξαν την ζωη μας μεσα σε λιγους μηνες. Προγραμματισμο (επαγγελματικο-οικογενειακο) πολλων ετων τον πεταξαμε στον καλαθο των αχρηστων.

 

Φίλε μου εχω δουλέψει σε Δημόσια Έργα και ότι γράφω τα είδα με τα ίδια μου τα μάτια... Αυτό δε μπορεί να μου το αμφισβητήσεις... Για μένα η πληγή αυτής της χώρας ήταν τα Δημόσια Έργα γιατί τόσα χρόνια έπεφτε το χρήμα σα μάνα εξ ούρανου, μόνο που κανείς δε σκέφτηκε από που προέρχεται... Δανεικό ήταν... Πολύ απλα...

 

Όσο για το Γιωργάκη και τους άλλους, είναι βολικό όλη η Ελλάδα να τα βάλει μαζί τους... Πολύ βολικό... Αλλά παιδιά, ας μιλήσουμε ειλικρινά... Αν θέλετε να βρείτε το φταίχτη, ας κοιταχτούμε όλοι, μα όλοι μας στο καθρέπτη... Εσύ αποποιήσαι τις ευθύνες σου? Μη μου πεις ότι δε έχεις... Όλοι έχουμε...

 

Εγώ τις δέχομαι τις ευθύνες μου... Έβλεπα να γίνονται τέρατα και δε προσπάθησα αρκετά να τα σταματήσω...

Link to comment
Share on other sites

Οι δικηγόροι, απειλούν θεούς και δαίμονες. Οι συμβολαιογράφοι διακυρήττουν ότι είναι δημόσιοι λειτουργοί και είναι αδιανόητη η όποια διαπραγμάτευση των αμοιβών τους (και άρα το "άνοιγμα" του επαγγέλματος). Ακόμα και οι φαρμακοποιοί απειλούν για απεργίες και κλείσιμο των μαγαζιών τους κάθε Σάββατο όπως άκουσα ή και ακόμα σκληρότερες κινητοποιήσεις. Και εμείς για μια ακόμα φορά συμβιβαζόμαστε πολύ εύκολα, ξανασκύβουμε και ετοιμαζόμαστε για μια ακόμα καρπαζιά και συζητάμε απλά για "την επόμενη μέρα" και κάνουμε εκτιμήσεις για το τι θα γίνει... Και εδώ και στο άλλο θέμα περί "ελαχίστων αμοιβών". Συνάδελφοι δεν είναι σοβαρά πράγματα αυτά! Πρέπει να ξυπνήσουμε επιτέλους και να αφήσουμε τις μετριοπάθειες, τις αυτοκριτικές και την ομφαλοσκόπηση! Θεωρώ ότι και μόνο ο τίτλος του θέματος αυτού, συμβάλει στην κακοδαιμονία και θα παρακαλούσα να τροποποιηθεί άμεσα, καθώς δεν υπάρχει κανένα θέμα που να μας αφορά στην εν λόγω διαβούλευση.

Link to comment
Share on other sites

Όταν όμως γίνονται οι εκλογές στο ΤΕΕ πάμε για καφεδάκι! Δεν το λέω σε κανένα επί προσωπικού.

Δεύτερον, αυτούς ψηφίσαμε, αυτοί μας εκπροσωπούν!!!

Καιρός είναι να αναλάβουμε τις ευθύνες μας!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.