Μετάβαση στο περιεχόμενο

Να κάνω διδακτορικό ή όχι


rst

Recommended Posts

Από την στιγμή που δεν υπάρχει αναφορά ο καθένας όπως θέλει το ερμηνεύει .Δεν είπε κανένας να πάει Βουλγαρία να το κάνει όπως λες απλώς μια εικόνα έδωσα για το πως γίνονται έξω τα διδακτορικά σε μια άλλη χώρα.

 

 

 

Εδώ γράφουν άλλοι μόνο και μόνο για να προκαλέσουν και δεν θα γράψουνε και αυτοί .

Τουλάχιστον αυτοί δεν ντρέπονται να πούνε που σπουδάσαν .

 

αυτο που ηθελε να σου πει προφανως ειναι οτι δεν υπαρχει ουτε μια στο δις καποιος που ΔΕΝ μιλαει ηδη την βουλγαρικη γλωσσα να ρωταει διδακτορικο και να εχει την βουλγαρια στο μυαλο του(οπου βουλγαρια βαλε χωρα της οποιας η γλωσσα ειναι αγνωστη)

λογω της φυσης του διδακτορικου αντε το πολυ πολυ να το κανει καποιος στην αγγλικη-γαλλικη-γερμανικη(εφοσον τις κατεχει προφανως) , τωρα ειλικρινα πιστευεις οτι τον ενδιαφερει τον αλλον για το συστημα της βουλγαριας/τσεχιας/ρωσσιας/ισπανιας κλπ?? δλδ τι θα κανει κανα 2-3χρονακια γλωσσα πρωτα για να φτασει στο υψηλοτατο επιπεδο που πρεπει και κ μετα θα παει εκει??

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 95
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

lefe

 

Πιστεύω πως ο καθένας μπορεί να μας πει εμπειρίες από εξωτερικό επάνω σε αυτό το θέμα από όποια χώρα και εάν αναφέρει το πως είναι το σύστημα μόνο και μόνο για να δώσει περισσότερα στοιχεία για το πως είναι οι διαδικασίες στο εξωτερικό στο θέμα του διδακτορικού .

Από εκεί και πέρα δεν μπορεί κάποιος να γνωρίζει για το τι διδακτορικά προγράμματα παρέχει μια χώρα και σε ποια γλώσσα .

Π.Χ

Στο πανεπιστήμιο μου πολλοί Βούλγαροι ακολουθούν σπουδές εξ' ολοκλήρου στην αγγλική , γαλλική και γερμανική γλώσσα .

Οπότε κάποιος που θέλει να κάνει διδακτορικό μπορεί να ενδιαφερθεί να μάθει για το εάν υπάρχει τμήμα διδακτορικού επίπεδου στα συγκεκριμένα αυτά τμήματα .

Επίσης πιστεύεις πως μια Ακαδημία επιστημόνων διεθνούς κύρους δεν παρέχει και προγράμματα διδακτορικών σε δυτικές ξένες γλώσσες ?

Ποιος υποχρεώνει τον άλλο να ακολουθήσει υποχρεωτικά τις σπουδές του στην Βουλγάρικη γλώσσα ?

Link to comment
Share on other sites

lefe

 

Επίσης πιστεύεις πως μια Ακαδημία επιστημόνων διεθνούς κύρους δεν παρέχει και προγράμματα διδακτορικών σε δυτικές ξένες γλώσσες ?

Ποιος υποχρεώνει τον άλλο να ακολουθήσει υποχρεωτικά τις σπουδές του στην Βουλγάρικη γλώσσα ?

 

 

Δεν νομίζω οτι ειναι θέμα γλώσσας που ελάχιστοι ενδιαφέρονται για διδακτορικό στη Βουλγαρία.

 

Το διδακτορικό δεν ειναι όπως το πτυχίο, που το παίρνεις και απο μόνο του αρκει για να μπεις στο δημόσιο ή να υπογραφεις. Το διδακτορικό κατα βάση ειναι εφαλτήριο για ακαδημαική καριέρα και έχει αξία μόνο αν συνδιαστεί με τις κατάλληλες δημοσιεύσεις σε διεθνή επιστημονικά περιοδικά. Επομένως λίγοι επιλέγουν την "πλάγια οδό" της εύκολης εισόδου - εύκολης απόκτησης τίτλου σε ενα δευτεροκλασάτο πανεπιστήμιο.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν δύο είδη κατηγορίων εκπόνησης διδακτορικού.

Η μια είναι οι άνθρωποι που πραγματικά είναι καμένοι και διψάνε για γνώση με όρεξη να προσφέρουν και η άλλη είναι το κάνω για να λέω ότι έχω τον τίτλο.

Τώρα στην ουσία. Αυτός που ενδιαφέρεται θα κουραστεί, θα κάνει δημοσιεύσεις, θα έχει συνεργασία με καθηγητές κ.ο.κ. Αυτός που το κάνει για τον τίτλο, πιστέψτε με θα το αποκτήσει και αυτός, είτε επειδή είναι γνωστός κάποιος είτε επειδή πρέπει να το αποκτήσει. Υπάρχουν και οι δύο κατηγορίες.

Για παράδειγμα μόνο, στην Γερμανία αφαίρεσαν τον τελευταίο καιρό και μιλάω για τους τελευταίους 3 μηνες ήδη 4 διδακτορικά, δηλαδή τα πανεπιστήμια τους αφαίρεσαν τους διδακτορικούς τίτλους, επειδή η διατριβή τους ή ήταν αντιγραφή ή δεν είχε αναφορές σε μερικά κεφάλαια και παρουσιάστηκε σαν δουλειά του υπ. διδάκτορα κ.ο.κ.

Σημασία έχει ότι τους αφαίρεσαν τους τίτλους. Οι περισσότεροι από αυτούς που είχανε εκπονήσει τις διδακτορικές διατριβές ήταν πολιτικοί.

Αλλά στο θέμα για την εκπόνηση του διδακτορικού όπως έχω πει, σήμερα πλέον μπορεί να το εκπονήσει ο καθένας. Παλιά ήταν δυσκολότερα τα πράματα. Σήμερα το διδακτορικό είναι όπως η κτήση του πτυχίου.

Αν θέλεις και είσαι καμένος το κάνεις, αν θέλεις να το κάνεις για τον τίτλος πάλι το κάνεις. Και στις δυο περιπτώσεις αργά ή γρήγορα θα φανούν οι αδυναμίες σου ή οι αρετές σου.

Link to comment
Share on other sites

μαρικα

 

Εδώ μιλάμε για Ακαδημία Επιστημόνων και όχι μόνο για Πανεπιστήμια .

Αν νομίζεις λοιπόν πως μπορεί κάποιος με εύκολη λύση να μπει στα διδακτορικά προγράμματα μιας τέτοιας Ακαδημίας που την θεωρείς και ως δευτεροκλασάτη τότε κάνεις μεγάλο λάθος . Μπορείς να ρωτήσεις και να μάθεις για το διεθνές κύρος που έχει και να διαπιστώσεις και για την πρόσφατη ανακάλυψη που έκαναν από παλαιότερα μηνύματα μου που την έχω δημοσιεύσει .

Link to comment
Share on other sites

μαρικα

 

Εδώ μιλάμε για Ακαδημία Επιστημόνων και όχι μόνο για Πανεπιστήμια .

Αν νομίζεις λοιπόν πως μπορεί κάποιος με εύκολη λύση να μπει στα διδακτορικά προγράμματα μιας τέτοιας Ακαδημίας που την θεωρείς και ως δευτεροκλασάτη τότε κάνεις μεγάλο λάθος . Μπορείς να ρωτήσεις και να μάθεις για το διεθνές κύρος που έχει και να διαπιστώσεις και για την πρόσφατη ανακάλυψη που έκαναν από παλαιότερα μηνύματα μου που την έχω δημοσιεύσει .

 

 

Στην τελευταια καταταξη ευρωπαικών παν/μιων δεν ειδα πουθενα τη Βουλγαρια. Αλλα αν οπως λες εκαναν κάποια (μια??) ανακάλυψη, μπορει και να εχω εσφαλμένη εντύπωση. Σε καθε περίπτωση κάποιος που εγινε δεκτος σε Πατρα και Ακαδημια Επιστημόνων ποιος θα το παιζε στο στοιχημα υπερ της δεύτερης?

 

Αν αντίστοιχα γινοταν δεκτός Βόλο και ΜΙΤ ποιος θα στοιχημάτιζε υπερ του δεύτερου?

Link to comment
Share on other sites

μαρικα

 

Μα δεν θα γινότανε δεκτός εάν δεν ήτανε καλός στο τομέα του και εάν δεν είχε άριστα σχεδόν στους τίτλους του .

Αλλά πιστεύω πως για να κάνει κάποιος διδακτορικό θα πρέπει να έχει και υψηλούς βαθμούς στο πτυχίο του διαφορετικά πουθενά δεν θα γινόταν αποδεκτός .

Link to comment
Share on other sites

μαρικα

 

Μα δεν θα γινότανε δεκτός εάν δεν ήτανε καλός στο τομέα του και εάν δεν είχε άριστα σχεδόν στους τίτλους του .

Αλλά πιστεύω πως για να κάνει κάποιος διδακτορικό θα πρέπει να έχει και υψηλούς βαθμούς στο πτυχίο του διαφορετικά πουθενά δεν θα γινόταν αποδεκτός .

 

χμ.. να υποθεσω οτι δεν εχεις κάνει αιτηση για διδακτορικο?

Link to comment
Share on other sites

Αν νομίζεις λοιπόν πως μπορεί κάποιος με εύκολη λύση να μπει στα διδακτορικά προγράμματα μιας τέτοιας Ακαδημίας που την θεωρείς και ως δευτεροκλασάτη τότε κάνεις μεγάλο λάθος .

 

Με ένα μόνο τηλέφωνο σου έχω τίτλο από Βουλαρία special-injection Dr. Τώρα η απλή μάζα, δηλαδή ο λαός τρώει το παραμύθι της ακαδημίας στο Βουλγαρία...

Με τις υγείες σας.

Link to comment
Share on other sites

χμ.. να υποθεσω οτι δεν εχεις κάνει αιτηση για διδακτορικο?

 

Δεν έχω κάνει .Αλλά γνωρίζω ότι είναι πολύ δύσκολα η εισαγωγή κάποιου σε μια τέτοια Ακαδημία .Όχι μόνο λόγο του βαθμού πρόσβασης αλλά και του περιορισμένου αριθμού ατόμων που παίρνουν .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.