Μετάβαση στο περιεχόμενο

Να κάνω διδακτορικό ή όχι


rst

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια και συγγνωμη που σας εβαλα σε μπλεξιματα...Στην Ελλαδα αναφερομουν...και στην αναζητηση της εδω διαδικασιας.Πως και καθε ποτε ανοιγουν θεσεις κτλ.Παντως οπως και να χει οι πληροφοριες σας ηταν πολύ χρησιμες τουλαχιστον για αρχη.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 95
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπερα παιδια και συγγνωμη που σας εβαλα σε μπλεξιματα...Στην Ελλαδα αναφερομουν...και στην αναζητηση της εδω διαδικασιας.Πως και καθε ποτε ανοιγουν θεσεις κτλ.Παντως οπως και να χει οι πληροφοριες σας ηταν πολύ χρησιμες τουλαχιστον για αρχη.

 

Βρες εσυ αντικειμενο που γουστάρεις, βρες καθηγητη και συζήτησε μαζί του και όλα τα υπολοιπα ειναι τυπικες διαδικασίες.

Θέλει τεράστια προσοχή η επιλογή επιβλέποντα, ειναι το κυριότερο ζήτημα για μενα. Για ΕΜΠ ενδιαφέρεσαι?

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε δεν εχει χρονικο περιορισμο οπως στα μεταπτυχιακα

μπορεις να ξεκινησεις διδακτορικο οποτε θελεις! Εχεις μεταπτυχιακο

ομως? Αν οχι μονο με παραθυρακια του νομου μπορεις γιατι ο νεος

νομος δεν αφηνει διδακτορικο χωρις μεταπτυχιακο απ`οσο ξερω...

Link to comment
Share on other sites

Eιναι καλο για να μπεις δημόσιο πάντως. Καντο και μετα χωνεσαι σε καμια θεση διδακτικη και κανεις την τυχη σου.

 

Αλλιως θασαι 40 - 50 και θα δουλευεις σαν τους χαμαληδες στον ιδιωτικο τομεα, απο τις8 το πρωι ως τις 9 το βραδυ...

 

δημοσιο για παντα!

Link to comment
Share on other sites

engineer84

 

Ναι αλλά και αυτό δεν εξασφαλίζει την μονιμοποίηση της θέσεως του δημοσίου .Ξέρω καθηγητή που έχει και διδακτορικό και έχει δουλέψει αρκετά χρόνια σε τριτοβάθμια ιδρύματα και ακόμα αγωνίζεται για να γίνει μόνιμος .

Link to comment
Share on other sites

"Eιναι καλο για να μπεις δημόσιο πάντως. Καντο και μετα χωνεσαι σε καμια θεση διδακτικη και κανεις την τυχη σου."

 

Ξερεις ποσο μα ποσο δυσκολο ειναι να χωθεις οπως λες σε διδακτικη

θεση ιδιαιτερα αν μιλαμε σε ΑΕΙ\ΤΕΙ? Ακομα και με συμβαση πεφτουν

κορμια, ειναι πολυ πολυ δυσκολο...

 

Τωρα αν μιλας για ΤΕΕ η Λυκειο δεν χρειαζεσαι το διδακτορικο με την

καμια...

 

Αμα δεν εχει κανεις το ψωνιο και την αυλα με το αντικειμενο το

διδακτορικο απλα ειναι χασιμο χρονου...

Link to comment
Share on other sites

Eιναι καλο για να μπεις δημόσιο πάντως. Καντο και μετα χωνεσαι σε καμια θεση διδακτικη και κανεις την τυχη σου.

 

Αλλιως θασαι 40 - 50 και θα δουλευεις σαν τους χαμαληδες στον ιδιωτικο τομεα, απο τις8 το πρωι ως τις 9 το βραδυ...

 

δημοσιο για παντα!

 

τα χω τα χρονάκια μου αλλα εχω περισσότερα όνειρα για τη ζωή μου.

κρίμα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις αποψεις σας.Ειναι πολύ χρησιμες πραγματικα.Εχω μεταπτυχιακο στα οικονομικα(δυστυχως το μετανιωσα που το εκανα...γιατι οχι να παινεψω την επιστημη μου...αλλα οι οικονομολογοι ..ειναι ολο να χαμε να λεγαμε)Θελω να κανω διδακτορικο καταρχην απο ερωτα οπως προειπα και ενδιαφερομαι για συναφες αντικειμενο με το μηχανηλικι.Μεγαλος ερωτας.Και επειδη ειμαι Αθηνα μιλαω για ΕΜΠ..αλλα δεν ξερω αν και καθε ποτε ανοιγουν θεσεις εκει.Μεταξυ τους τις μοιραζουν??

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις αποψεις σας.Ειναι πολύ χρησιμες πραγματικα.Εχω μεταπτυχιακο στα οικονομικα(δυστυχως το μετανιωσα που το εκανα...γιατι οχι να παινεψω την επιστημη μου...αλλα οι οικονομολογοι ..ειναι ολο να χαμε να λεγαμε)Θελω να κανω διδακτορικο καταρχην απο ερωτα οπως προειπα και ενδιαφερομαι για συναφες αντικειμενο με το μηχανηλικι.Μεγαλος ερωτας.Και επειδη ειμαι Αθηνα μιλαω για ΕΜΠ..αλλα δεν ξερω αν και καθε ποτε ανοιγουν θεσεις εκει.Μεταξυ τους τις μοιραζουν??

 

εχεις τελειώσει ΕΜΠ?

Link to comment
Share on other sites

ROKY

 

Θα πρέπει να προσέξεις όμως αυτό που είπε και άλλος συνάδελφος πρωτύτερα ότι για να μπει κάποιος διδακτορικό θα πρέπει να έχει μεταπτυχιακό .

Θα πρέπει να ρωτήσεις εάν γίνονται δεκτά ως προϋπόθεση και μεταπτυχιακά αντικειμένου μη συναφή με του βασικού τίτλου ώστε να καλύψεις τις προϋποθέσεις που απαιτούνται για την όποια συμμετοχή σου σε ένα τέτοιο πρόγραμμα .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.