Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγγραφή στο ΤΣΜΕΔΕ ή στο ΕΤΕΚ;


Ubiquitous

Recommended Posts

Είμαι νέος μηχανικός και σκέφτομαι να δώσω εξετάσεις στο τσμέδε τον Φλεβάρη.

 

Επίσης σκέφτομαι, εναλλακτικά, να πιάσω δουλειά στην Κύπρο (δεν είμαι Κύπριος αλλά από Ελλάδα υποθέτω καλύτερα) και να γραφτώ στο αντίστοιχο Τσμεδε (νομίζω λέγεται ΕΤΕΚ).

 

Γιατί; Με φοβίζει που το Τσμεδε σου απαγορεύει να ξε-γραφτείς! Αν μελλοντικά επιλέξω μια άλλη χώρα π.χ. ΗΠΑ, Αγγλία κτλ, τότε θα πρέπει να πληρώνω ΚΑΙ το Τσμέδε!

 

Μπορειτε να με διαφωτίσετε;

Link to comment
Share on other sites

Δεν σου απαπαγορεύουν να ξεγραφτείς απο το ταμείο απλά θα εχεις μεγάλο πρόβλημα να

ξαναεγγραφείς.

Edit:Πραγματι εχουν δίκιο οι συνάδελφοι που σου απάντησαν οπου "ταμειο" το σωστό ειναι ΤΕΕ παναθεμάτο!

Link to comment
Share on other sites

Δεν σου απαπαγορεύουν να ξεγραφτείς απο το ταμείο απλά θα εχεις μεγάλο πρόβλημα να

ξαναεγγραφείς.

ευχαριστώ για την απάντηση! Γίνεται; σίγουρα;............

 

δεν ξέρω...

είμαι σε δίλημμα ...

 

περιμένω και άλλες απόψεις συναδέλφων...

Link to comment
Share on other sites

Άλλο ΤΣΜΕΔΕ, άλλο ΤΕΕ. Και στα δύο μπορείς να είσαι γραμμένος. Βέβαια η ετήσια εισφορά στο ΕΤΕΚ είναι περίπου 4-πλάσια, αλλά και πάλι δεν μιλάμε για κάποιο σημαντικό ποσό.

 

Όπου έχεις γράψει ΤΣΜΕΔΕ βάλε ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Άλλο ΤΣΜΕΔΕ, άλλο ΤΕΕ. Και στα δύο μπορείς να είσαι γραμμένος. Βέβαια η ετήσια εισφορά στο ΕΤΕΚ είναι περίπου 4-πλάσια, αλλά και πάλι δεν μιλάμε για κάποιο σημαντικό ποσό.

 

Όπου έχεις γράψει ΤΣΜΕΔΕ βάλε ΤΕΕ.

ευχαριστω για τις απαντησεις συναδελφε!

εννοω τις εισφορές στο Τσμέδε!

Αυτά τα 975 ευρώ / εξάμηνο.

Δίνω εξετάσεις τεε και αυτόματα γράφομαι και τσμεδε. Γιατί να το αλλάξω, δεν γραφτηκαν σωστα;

Link to comment
Share on other sites

Το ΕΤΕΚ είναι το ΤΕΕ της Κύπρου και όχι το ΤΣΜΕΔΕ της.

 

Τώρα στην ουσία του ερωτήματος, μέχρι στιγμής, το ΤΣΜΕΔΕ αν δεν το πληρώνεις, δεν σε πηγαίνει δικαστικά. Οπότε αν αποφασίσεις κάποια στιγμή να ζήσεις στο εξωτερικό, με τα σημερινά δεδομένα, δεν έχεις κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα.

 

Σου επιβάλλει βέβαια προσαυξήσεις για τα χρωστούμενα, αλλά αν μετά από χρόνια επιστρέψεις και θέλεις (για κάποιο απίθανο λόγο:mrgreen:) να πάρεις σύνταξη από το ΤΣΜΕΔΕ, αν πληρώσεις εφάπαξ τα χρωστούμενα και ένα μικρό τμήμα των προσαυξήσεων, είσαι συνταξιούχος.

 

Φυσικά, όλα τα παραπάνω με τα σημερινά δεδομένα και τα κατά καιρούς υλοποιημένα. Με άλλα λόγια, κανείς δεν ξέρει μετά από 40 χρόνια, πώς θα είναι ο κόσμος για να κάνει σήμερα μια τέτοια επιλογή με ασφάλεια.

Link to comment
Share on other sites

Το ΕΤΕΚ είναι το ΤΕΕ της Κύπρου και όχι το ΤΣΜΕΔΕ της.

 

Τώρα στην ουσία του ερωτήματος, μέχρι στιγμής, το ΤΣΜΕΔΕ αν δεν το πληρώνεις, δεν σε πηγαίνει δικαστικά. Οπότε αν αποφασίσεις κάποια στιγμή να ζήσεις στο εξωτερικό, με τα σημερινά δεδομένα, δεν έχεις κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα.

 

Σου επιβάλλει βέβαια προσαυξήσεις για τα χρωστούμενα, αλλά αν μετά από χρόνια επιστρέψεις και θέλεις (για κάποιο απίθανο λόγο:mrgreen:) να πάρεις σύνταξη από το ΤΣΜΕΔΕ, αν πληρώσεις εφάπαξ τα χρωστούμενα και ένα μικρό τμήμα των προσαυξήσεων, είσαι συνταξιούχος.

 

Φυσικά, όλα τα παραπάνω με τα σημερινά δεδομένα και τα κατά καιρούς υλοποιημένα. Με άλλα λόγια, κανείς δεν ξέρει μετά από 40 χρόνια, πώς θα είναι ο κόσμος για να κάνει σήμερα μια τέτοια επιλογή με ασφάλεια.

 

A μάλιστα! Το τσμέδε της κύπρου πώς λέγεται;

 

Σκέφτομαι να κάνω ένα MBA στην Κύπρο. Τον προσεχή Φλεβάρη σκέφτομαι να δώσω εξετάσεις ΤΣΜΕΔΕ.

Όμως αν κάνω ένα MBA Κύπρο, τότε μπορει να βρω εργασία Κύπρο.

 

Το Τσμεδε-κυπρου έχει παραπανω πλεονεκτηματα απο το τσμεδε ;

πχ πληρωνεις λιγοτερα;

Link to comment
Share on other sites

Θα σου δώσω σίγουρη απάντηση μετά την πρωτοχρονιά:mrgreen:, αν όμως δεν με απατά η μνήμη μου, στην Κύπρο υπάρχει μόνο ένα ασφαλιστικό ταμείο κρατικό.

Link to comment
Share on other sites

Μια και αναφέρθηκαν οι εξετάσεις, ξέρει κανείς ποτε θα γίνουν οι εξετάσεις φέτος παιδιά?Εχει βγει καποια ανακοινωση και δεν την εχω δει?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.