Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μελέτη Θέρμανσης


giorgio

Recommended Posts

 

 

Η ημερήσια κατανάλωση όμως προσεγγίζεται σωστότερα με βάσει τις απώλειες του κτιρίου και τις ώρες που απαιτείται η θέρμανση....

Βασικά αυτό δεν το πολυκατάλαβα... Έστω ότι ξέρω ότι έχω 15kW απώλειες. Που με εξυπηρετεί αυτό στον υπολογισμό της κατανάλωσης;

Link to comment
Share on other sites

Max κατανάλωση είναι τα 4KWh... απλά σε χαμηλώτερες θερμοκρασίες δεν θα αποδίδει 4Χ4(cop) =16kw θερμικά αλλά λιγότερο....πχ 12kw

 

για να μπεις στο θέμα ρίξε μία ματιά http://aix.meng.auth.gr/lhtee/education/Heat_load_of_buildings.pdf

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι Inverter, ναι μειώνεται η ισχύς και άρα η κατανάλωση....

Αν δεν είναι Inverter τότε θα καταναλώνει 4KWh για το χρονικό διάστημα που λειτουργεί η εξωτερική μονάδα.... (δεν θα λειτουργεί συνέχεια)

 

συνάδελφε έχω την αίσθηση οτι το inverter έχει σχέση με την παροχή του παρεχόμενου αέρα, όχι με την κατανάλωση... που θεωρώ οτι παραμένει συαθερή (?)

 

αλλα και πάλι δεν είμαι σίγουρος, για δώσε μας τα φώτα σου ...

Link to comment
Share on other sites

http://www.daikin.gr/about-daikin/leading-technologies/inverter-technology/index.jsp

 

εν ολίγοις ρυθμίζει την ισχύ της εξ. μονάδας (εξού και ο μεταβλητός αριθμός στροφών του "ανεμιστήρα-φτερωτής" της εξωτερικής μονάδας ανάλογα με το απαιτούμενο "φορτίο")

Link to comment
Share on other sites

http://www.daikin.gr...ology/index.jsp

 

εν ολίγοις ρυθμίζει την ισχύ της εξ. μονάδας (εξού και ο μεταβλητός αριθμός στροφών του "ανεμιστήρα-φτερωτής" της εξωτερικής μονάδας ανάλογα με το απαιτούμενο "φορτίο")

 

Άρα είναι μάλλον δύσκολο να κάνουμε μία καλή προσέγγιση της κατανάλωσης έτσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόκειται για κάτι συγκεκριμένο. Δεν μελετάω κάποια περίπτωση συγκεκριμένη. Προσπαθώ να καταλάβω πως ακριβώς δουλεύει το πράγμα γενικά. Ας πούμε ότι έχω ένα υφιστάμενο που δούλευε με λέβητα πετρελαίου όπως συμβαίνει στα περισσότερα σπίτια..

Link to comment
Share on other sites

αν έχεις υφιστάμενο... και ξέρεις τις καταναλώσεις από προηγούμενα έτη, τότε (για τις ίδιες κλιματολογικές συνθήκες και θερμικές ανάγκες (ώρες θέρμανσης)) μια μετατροπή της κατανάλωσης πετρελαίου σε θερμική, συνυπολογίζοντας και τον βαθμό απόδοσης του υφιστάμενου συστήματος, θα σου δώσει τις ετήσιες θερμικές ανάγκες του κτιρίου.... Οπότε, στην συνέχεια, την ίδια ενέργεια θα πρέπει να την λαμβάνεις από την Α/Θ... θεωρώντας COP ανάλογα και με τα κλιματολογικά δεδομένα της περιοχής (αλλό πραγματικό COP στην Κρήτη και άλλο στην Φλώρινα) μπορείς να υπολογίσεις, τελικά, με καλή προσέγγιση την κατανάλωση ηλεκτρικού ρεύματος....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.