Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σχετικά με ιδιοκτησιακό καθεστώς


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 23
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οικισμός κάτω των 2000 κατ.(οριοθέτηση οικισμού το '87), με εγκεκριμένη μελέτη καθορισμού οικ. γραμμών το 2003. ...

Ο Ν1337/83 δεν ισχύει στην περίπτωση αυτή?

 

Με βάση τα όσα αναφέρεις εδώ, ο οικισμός είχε οριοθετηθεί το 1987 με τη διαδικασία του από 24.4.1985 πδ (ΦΕΚ 181/Δ/1985), όπως ισχύει, και στη συνέχεια εγκρίθηκε ΠΜ με τις διατάξεις του από 20.8.1985 πδ (ΦΕΚ 414/Δ/1985), όπως ισχύει, το οποίο στηρίζεται στη φιλοσοφία και τις διατάξεις του ν.1337/1983.

 

Τη διευκρίνιση και την επιβεβαίωση αυτή σου ζητούν οι συνάδελφοι GRTOPO και ΘΕΟΧΑΡΗΣ ενώ εσύ επιμένεις για το νδ του 1923, οι διατάξεις του οποίου δεν εφαρμόζονται για εγκρίσεις ΠΜ μετά το 1983 αλλά μόνο για τροποποίηση ρυμ. σχεδίου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ευχαριστώ ατομικά για το ενδιαφέρον σου ΜΑΚΑΡ και συλλογικά για τη συνεισφορά σου στο forum, την οποία και παρακολουθώ.

 

στην Απόφ. Περιφερειάρχη που έχω στα χέρια μου έχουν υπόψη τους ένα κάρο Ν.Δ. αλλά όχι το 20.8.1985.

 

Τα λοιπά είναι όπως τα περιγράφεις:

οικισμός<2000 κατ., οριοθέτηση το '87 με το Π.Δ. 24-4-85, και Π.Μ. μόνον οικοδομικών γραμμών το 2003.

 

Με βάση λοιπόν το Ν. 2508/97 -τον οποίο και αναφέρει μέσα στα υπόψη-, αντιγράφω τα εξής (γνωστά σου):

 

ΚΕΦΑΛΑΙΟΝ-Γ, Άρθ. 19, Παρ. 4

4. Για την εφαρμογή της πολεοδομικής μελέτης επέκτασης εφαρμόζονται ανάλογα οι διατάξεις του Αρθ-12 του Ν-1337/83. Για περίπτωση πολεοδόμησης εντός των ορίων των οικισμών, καθώς και για περίπτωση έγκρισης ρυμοτομικού σχεδίου κατά την παρ.3 του παρόντος, εφαρμόζονται οι διατάξεις των Αρθ-32 έως Αρθ-39 του ΝΔ/17-7-23 "περί σχεδίων πόλεων κλπ.".

 

Με βάση τα αναγραφόμενα στο προηγούμενο εδάφιο λοιπόν η απορία-επιμονή μου. Έχω καταλάβει κάτι λάθος?

Σε προφορική ερώτηση που έκανα στην αρμόδια πολεοδομία ΔΕΝ γνωρίζανε να μου πούνε ή ότι άλλο τελοσπάντων..

 

Φυσικά και δεν επέμεινα απέναντι στους GRTOPO και ΘΕΟΧΑΡΗ, που τους οφείλω και δημόσια ένα ευχαριστώ αν και είμαι σίγουρος πως ξέρουν εδώ και καιρότην εκτίμησή μου στο σύνολο της προσωπικότητάς τους (επιστημονική και μή). (σ.σ. και δεν είναι οι μόνοι)

 

Η συμφωνία μου με τους πελάτες περιελάμβανε την αποτύπωση ενός οικοπέδου και έναν προέλεγχο στο ρυμοτομούμενο, περί του οποίου ο λόγος.

 

to be continued δηλαδή, αλλά όχι άμεσα..

Link to comment
Share on other sites

NEWS FROM THE FRONT

 

επειδή δεν άντεξα, αναίρεσα την τελευταία μου πρόταση και πήγα στην πολεοδομία μου να ξεδιαλύνω την κατάσταση, όπου για να βγάλω τελικά άκρη χρειάστηκε να φτάσω στον προϊστάμενο. έχουμε και λένε λοιπόν:

 

Η μελέτη καθορισμού οικοδομικών και ρυμοτομικών γραμμών (όπως αναφέρεται στην μελέτη και είναι μόνο οικοδομικών) δεν αποτελεί Πολεοδομική Μελέτη, ούτε έγκριση Ρυμοτομικού Σχεδίου όπως θεώρησα στο προηγούμενο post μου ώστε να εφαρμοστούν οι διατάξεις του Ν.Δ. 23.

 

Αντιθέτως αποτελεί εφαρμογή του Άρθρ. 6 "Γραμμή Δόμησης" του ΠΔ/24-4-85 όπως αναθεωρήθηκε με το ΠΔ/25-4-89.

 

Οπότε, σύμφωνα πάντοτε με τον σεβαστό προϊστάμενο ΑΤΜ, δεν αναγράφω τίποτε στη δήλωση, καθώς δεν έχει εφαρμογή ούτε ο 1337/83, ούτε το ΝΔ/23. Σε ερώτησή μου σε ότι αφορά το "ρυμοτομούμενο" τμήμα του εν λόγω οικοπέδου καθώς και των ομοιοπαθούντων υπολοίπων, μου είπε ότι μάλλον πρέπει να γίνει απαλλοτροίωση.

 

νομίζω θέλω και άλλο διάβασμα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.