Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μοντελοποίηση διατμητικών μεταλλικών τοιχωμάτων με robot


 

Recommended Posts

Καλησπέρα και καλή χρονιά!

Κάνω μια εργασία για το μεταπτυχιακό και έχω κολλήσει σε αρχικό στάδιο. Πρόκειται για διατμητικά μεταλλικά τοιχώματα που αποτελούνται από δοκούς-υποστυλώματα και ενδιάμεσα μεταλλικό πάνελ, πολύ μικρού πάχους. (Λειτουργεί στο σύνολό του σαν διπλό ταυ). Προσπαθώ να βρω τρόπο στο robot, να εισάγω αυτό το μεταλλικό πάνελ με τις ιδιότητες του και εδώ είναι που έχω κολλήσει. Το πάνελ θα πρέπει να προσομοιωθεί ως ένα ορθοτροπικό στοιχείο μεμβράνης με πλέγμα (mesh) εντός των συνοριακλων στοιχείων καθώς επίσης θα πρέπει να έχει προσανατολισμένους τοπικούς άξονες καθώς και διαφορετικά μέτρα ελαστικότητας ανά τις διαγωνίους....Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει? Δεν έχω βρει εντολή εισαγωγής μεμβράνης ή επιφανειακού στοιχείου και ανησυχώ μήπως έχω κάνει λάθος εξ'αρχής που διάλεξα το robot.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να χρησιμοποιήσεις το shell ή το plate design.

Εκεί θα βρεις επιφανειακά πεπερασμένα στοιχεία κελύφους και να ορίσεις ορθοτροπία.

 

Όταν τελειώσεις τη διπλωματική σου θα με ενδιέφερε ένα αντίγραφό της.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία!Θα το δοκιμάσω,ευχαριστώ..

Δεν πρόκειται για διπλωματική, είναι εργασία μαθήματος και στηρίζεται σε έρευνα του AISC (American Institute of Steel Construction).

Οπότε αν σε ενδιαφέρει "Steel Design Guide : Steel Plate Shear Walls", R. Sabelli, M. Bruneau, California 2007

Link to comment
Share on other sites

οκ, θα το ψάξω..

Κάτι ακόμα που θα με βοηθήσει πολύ αν το ξέρει κάποιος.

Δεν μπορώ να βρω τρόπο να ορίσω τοπικούς άξονες.

Στον προσδιορισμό των ιδιοτήτων του πάνελ, πάω στην επιλογή "material orthotropy", αλλά δεν έχει επιλογή ορισμού αξόνων υπό γωνία....

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω βρει εντολή εισαγωγής μεμβράνης

δεν έχει membrane

 

η σύνδεση panel-bars μέσω mesh θα στα κάνει μαντάρα αν είναι ερευνητικό και θες να καταλήξεις κάπου. όχι μόνο στο robot αλλά και σε άλλα fem softwares

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.