Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μελέτη ή Κατασκευή για τη νέα μηχανικό και γιατί;


Τινάκι

Recommended Posts

Εσείς οι παλιοί συνάδελφοι με τί θα προτείνατε να ασχολήθεί μία νέα γυναίκα μηχανικός; Με τη μελέτη ή με την κατασκευή οικοδομικών έργων; Δε με αφορά το κομμάτι των οικονομικών απολαβών, ούτε αυτό της ποιότητας της οικογενειακής μου ζωής μελλοντικά - για την ώρα τουλάχιστον. Ρωτάω ως προς το κομμάτι της ευθύνης και μόνο που έχει ο/η μηχανικός σε περίπτωση εργατικού ατυχήματος!

 

Προσωπικά βρίσκω μεγάλο ενδιαφέρον και στα δύο, και θα ήθελα να τα συνδυάσω, αλλά είναι η ευθύνη της οικοδομής που με τρομάζει! Τί θα γίνει αν πέσει εν απουσία μου ένας εργάτης από τη σκαλωσιά επειδή με αγνόησε (ως γυναίκα) για τα μέτρα ασφαλείας που προδιέγραψα; Θα πάω φυλακή η καημένη;

 

Αλλά και ως μελετητής-επιβλέπων μηχανικός πάλι δε θα έχω ευθύνη αν πέσει ο εργάτης ή την έχει αποκλειστικά ο κατασκευαστής;

Link to comment
Share on other sites

Τί θα γίνει αν πέσει εν απουσία μου ένας εργάτης από τη σκαλωσιά επειδή με αγνόησε (ως γυναίκα) για τα μέτρα ασφαλείας που προδιέγραψα; Θα πάω φυλακή η καημένη;

 

Είσαι δεν είσαι γυναίκα, ο εργάτης θα σε αγνοήσει γιατί νομίζει ότι είναι μάγκας και αθάνατος...

Φυλάκη δεν πας, τρεχάματα θα έχεις... Αν ήταν για κάθε εργ. ατύχημα να πήγαινε φυλακή ο υπεύθυνος μηχανικός, ο Κορυδαλλός θα ήταν παράρτημα του ΤΕΕ...

Link to comment
Share on other sites

Ως μελετητής δεν έχεις καμία απολύτως ευθύνη για όσα θα συμβούν στο έργο (εκτός κι αν είναι λάθος η μελέτη). Ως επιβλέπων ή ως κατασκευαστής έχεις απόλυτη ποινική και αστική ευθύνη για ό,τι συμβεί...

Link to comment
Share on other sites

Όμως AlexisPap στο πανεπιστήμιο στην Αγγλία μας είχαν πει ότι βάση των CDM (Construction Design and Management) Regulations ο μελετής έχει κάποια ευθύνη. Ότι έχει υποχρέωση η μελέτη που θα κάνει να μπορεί να εκτελεστεί με τέτοιο τρόπο που να μη θέτει σε κίνδυνο τη ζωή των εργατών. Βέβαια αυτό δεν αφορά στην περίπτωση που ο ίδιος ο εργάτης κάνει την πατάτα, αλλά δεν μπορεί ο κατασκευαστής να ρίξει σε εμένα το φταίξιμο μετά; Ισχύουν αντίστοιχοι με τους CDM κανονισμοί στην Ελλάδα;

 

 

Αν ήταν για κάθε εργ. ατύχημα να πήγαινε φυλακή ο υπεύθυνος μηχανικός, ο Κορυδαλλός θα ήταν παράρτημα του ΤΕΕ...

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια αυτό δεν αφορά στην περίπτωση που ο ίδιος ο εργάτης κάνει την πατάτα, αλλά δεν μπορεί ο κατασκευαστής να ρίξει σε εμένα το φταίξιμο μετά; Ισχύουν αντίστοιχοι με τους CDM κανονισμοί στην Ελλάδα;

 

Για τον μελετητή ή για τον επιβλέποντα?

Στην Ελλάδα, φταις δε φταις, εσύ την πληρώνεις... Πες σε κανά δικαστήριο περί CDM κανονισμούς να σε κοιτάνε σα χαζοί... Ακόμα και αν ο εργάτης έκανε την πατάτα, guess ποιος την πληρώνει...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ τραβηγμένο... Βεβαίως, ο μελετητής φτιάχνει το ΣΑΥ, αν το έχει λάθος μπορεί να γίνει αυτό που λες... Αλλά, ο μεν κατασκευαστής δεν απαλλάσσεται, η δεν ευθύνη του μελετητή πρέπει να αποδειχθεί.........

Link to comment
Share on other sites

Όμως AlexisPap στο πανεπιστήμιο στην Αγγλία μας είχαν πει ότι βάση των CDM (Construction Design and Management) Regulations ο μελετής έχει κάποια ευθύνη. Ότι έχει υποχρέωση η μελέτη που θα κάνει να μπορεί να εκτελεστεί με τέτοιο τρόπο που να μη θέτει σε κίνδυνο τη ζωή των εργατών. .. Ισχύουν αντίστοιχοι με τους CDM κανονισμοί στην Ελλάδα;

 

Τινάκι, όχι δεν ισχύουν CDM κανονισμοί στην Ελλάδα. Εδώ το Health and Safety είναι αιώνες πίσω και εξαντλείται όλη η αυστηρότητα στον επιβλέπων μηχανικό και τον μηχανικό κατασκευλης.

Link to comment
Share on other sites

Ο επιβλέπων μηχανικός έχει για ένα ατύχημα την ίδια ευθύνη με τον κατασκευαστή μηχανικό ή μικρότερη;

 

Ισάξια... Η εξίσωση είναι απλή

Μηχανικός=Φταίχτης για όλα...

 

(Σορυ, αλλά θυμήθηκα τις δικές μου εμπειρίες και τα πήρα πάλι όπως τότε...)

Link to comment
Share on other sites

Ο επιβλέπων μηχανικός έχει για ένα ατύχημα την ίδια ευθύνη με τον κατασκευαστή μηχανικό ή μικρότερη;

 

Σε αυτήν την περίπτωση ο κατασκευαστής μηχανικός φέρει όλη την ευθύνη .

 

Ο επιβλέπων μηχανικός είναι από την μεριά του ιδιοκτήτη και επιβλέπει μόνο εάν γίνονται σωστά οι εργασίες κατασκευής με βάση το σχέδιο που έχει κατατεθεί και εγκριθεί από την πολεοδομία .Ο επιβλέπων μηχανικός από ότι ξέρω δεν έχει σχέση με τα μέτρα ασφαλείας αλλά μόνο για τον τρόπο κατασκευής του κτηρίου.

 

Ο επόπτης εργασίας του δημοσίου ελέγχει στην αρχή για τα μέτρα ασφαλείας τον εργαζομένων .Αυτός όμως που είναι αρμόδιος για την ασφάλεια των εργαζομένων στην συνέχεια είναι η κατασκευάστρια εταιρία και ο επόπτης εργασίας της εταιρίας σε περίπτωση ατυχήματος .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.