Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρχιτεκτονική λεπτομέρεια και στατικός φορέας


 

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 29
  • Created
  • Τελευταία απάντηση
  • 4 weeks later...

Έφαγα ένα κόλλημα τώρα με το παρακάτω πρόβλημα(?)......................

Στην κάτοψη που παρουσιάζω θα κατασκευαστεί δοκός από την στρόγγυλη κολώνα προς τα πάνω και από τη στρόγγυλη και δεξιά έως ότου βρει τον αντίστοιχο στύλο και τοιχίο.

Στο σημείο που θα συνδεθεί η τοιχοποιϊα χωρίς στύλο (τσεκαρισμένο με κύκλο) εκτιμάτε ότι σε περίπτωση σεισμικής διέγερσης θα έχει πρόβλημα αποσύνδεσης η γωνία?

 

111.jpg

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι και ότι καλλίτερο...αλλά τι να κάνεις?

Φόρτισε την πλάκα σου σωστά και δώσε της και λίγο παραπάνω πάχος αν είναι μεγάλη. Η γωνία αν συνδεθούν τα 2 σενάζ είναι οκ.

Αν και δεν έχω δει τέτοια προβλήματα από σεισμούς δεν υπάρχει σε αυτές τις συνηθισμένες περιπτώσεις πρόβλημα στην δοκό από την ασυνέχεια της τοιχοποιίας (κρούσεις κ.λ.π) ή ψειρίζω την μαϊμού?

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια Άρη εμένα πιο πολύ με προβληματίζει να μην αποσυνδεθεί το πλέξιμο της γωνίας, παρά η κρούση με το δοκάρι, μιας και θα βάλω εκεί φελιζόλ σαν αρμό, από τη στιγμή που δεν μπορώ να αποφύγω αυτή τη διάταξη.

Σκέφτομαι και για στύλο στην επίμαχη γωνία αλλά πάλι δημιουργείται δοκός περίπου 1m άνοιγμα και επειδή υποψιάζομαι ότι κατασκευαστικά θα αυξήσουν το πλάτος της κουζίνας καμιά 10 cm, κατευθείαν το άνοιγμα από 1m θα γίνει εν αγνοία μου 0,9 m, πράγμα που φυσικά δεν μ΄αρέσει σε καμία περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν με απασχολεί αν σε περίπτωση έντονης σεισμικής διέγερσης θα έχω ζημιές, γιατί ούτως ή άλλως θα έχω στην τοιχοποιϊα σαν πρώτη άμυνα, με απασχολεί μήπως για μικρότερη διέγερση έχω αποσύνδεση. Και δεν είναι ωραίο για τη δουλειά μου όταν κανένας δεν έχει ζημιές εγώ να έχω έστω στην τοιχοποϊα και πολύ περισσότερο όταν ο πελάτης δεν έχει εικόνα πότε έχουμε και επιτρέπονται ζημιές και πότε όχι.

Είναι και σε ζώνη ΙΙ, είναι δίπλα και στις λίμνες Βόλβες όπου έχει φόβο η περιοχή, θέλω και γω να εξετάζω όλα τα ενδεχόμενα, οπότε το ψάχνω.

Link to comment
Share on other sites

δεν υπάρχει σε αυτές τις συνηθισμένες περιπτώσεις πρόβλημα στην δοκό από την ασυνέχεια της τοιχοποιίας (κρούσεις κ.λ.π)

Οχι, δεν νομίζω. Αλλωστε η τοιχοποιία είναι κάτω απο την δοκό. Αυτό που λες ισχύει σε καθαρά κατακόρυφη σεισμική διέγερση, περίπτωση κατά την οποία την έχουμε "πατήσει".

ilias το ίδιο συμβαίνει και με το σημείο δεξιά της εισόδου σου... Αν το καλοσκεφτείς και μιλώντας πάντα για κινήσεις κατά Χ και Ψ, μια κίνηση στον όποιο άξονα, μπορεί να σου ρίξει όλο τον τοίχο. Θα πρότεινα λοιπόν αρμό στην τοιχοποιία στα σημεία με την κόκκινη γραμμή και κατακόρυφα διαζώματα εκτός από τα οριζόντια (στα κόκκινα τετράγωνα). Επιπρόσθετα, για να δέσει καλά πλάκα με τοίχο, πριν σκυροδετήσεις το δάπεδο το οποίο δείχνεις, χάραξε αυτόν τον τοίχο με νήμα, και άσε αναμονές (Φ8 ) προς τα πάνω, ώστε το Κ100 ή Κ200 να το "φορέσεις" στις αναμονές να ρίξεις και λάσπη μέσα και να γίνει "αθάνατο".

post-1781-131887204815_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ναι, καλή λύση μου φαίνεται, θα κοιτάξω τι μπορώ να κάνω.

Εντελώς φιλολογικά τώρα πιστεύετε ότι χωρίς πρόσθετα μέτρα θα υπάρχει κάποιο πρόβλημά ή ψάχνουμε ψείρες που λέει και ο Άρης?

 

..................Αλλωστε η τοιχοποιία είναι κάτω απο την δοκό.................

Η οριζόντια τοιχοποιϊα βρίσκει το δοκάρι που ξεκινάει από τη στρόγγυλη και προς τα πάνω, κάθετα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.