Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρώτος μισθός μηχανικών


mindsoft

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 314
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν θα ήθελα απάντηση είναι σε αυτό :

Λάζαρε , pappos , agrafiot ,

Eσείς με πόσα θα δουλεύατε κάπου και θα είσασταν ευχαριστημένοι;

 

...έχει σημασία το με πόσα θα νιώθατε ικανοποιημένοι ως μηχανικοί.

Σας έχουν ρωτήσει τόσες φορές, γιατι δεν απαντατε????

Link to comment
Share on other sites

@Pappos , με πόσα θα ήσουν ευχαριστημένος , προσωπικά με βάσεις τις γνώσεις σου και τις ικανότητες σου ;

 

Γιατί τόση εμμονή με εμένα βρε παίδες? Τι σας έχω κάνει?

Εγώ με το μέρος σας είμαι.

Link to comment
Share on other sites

Λάζαρε πάνε δέξου να δουλέψεις με 800 ευρώ εσύ Pappos πάρε μόνο έμπειρους με 1000 και μετά κοιτάξτε τι γίνετα γύρω σας.

Εσύ Λάζαρε τους άλλους να παίρνουν 1200 και 1300 και εσύ Pappos τους άλλους να έχουν υπαλλήλους που πετάνε κι εσύ έμπειρους χωρίς όρεξη όμως για δουλειά.

Αφήστε εμάς να ζητάμε όσα θέλουμε . Στο κάτω κάτω αφού μου τα δίνουν και μου λεν κι ευχαριστώ γιατί να μην τα ζητήσω. Αυτό βέβαια συμβαίνει μόνο σε σοβαρούς εργοδότες , με τους άλλους απλά χάνω το χρόνο μου.

 

Αλήθεια Papos στη δουλειά σου οι τιμές σου έχουν πέσει κάτω της ελάχιστης αμοιβής;

Μην μου πεις πως έχει γίνει μία δύο φορές.

Το κάνεις πάντα ;

Link to comment
Share on other sites

spy1551

 

Εγώ θα ήμουν ικανοποιημένος με 1000 + ένσημα λόγω κρίσης .

Άλλωστε ποιος μου εγγυάται ότι τα 1500 Ευρώ εάν τα ζητήσω θα τα πάρω και στην ώρα μου .Οι περισσότεροι εργοδότες σήμερα προτιμούν να στα χρωστάνε παρά να στα δώσουν στην ώρα τους .

Για αυτό λίγα και καλά .

Link to comment
Share on other sites

kkostorp, πεστα ρε ανθρωπε γιατι θα ξεχασουμε και το ονομα μας...

 

Λαζαρε, εγω λεω να αφησεις την χρεωκοπημενη Ελλαδα με τους ψωναρες μηχανικους που θελουν να πληρωνονται και να πας στα Βαλκανια οπου, οπως ειπες, θα εισαι περιζητητος...

Άραγε, όταν σου απάντησα εδώ: http://www.michanikos.gr/showthread.php?p=256260#post256260 για την προυπηρεσία μου, γιατί δεν απάντησες? Μάλλον δε είχες τι να απαντήσεις, γιατί νόμιζες ότι είμαι καμμιά άσχετη...

 

Pappos, δεν είστε προφανώς μαζί μας όταν ουσιαστικά ευτελίζεται μια ολόκληρη μερίδα νέων ανθρώπων που θέλουν να δουλέψουν και να πάρουν έναν αξιοπρεπή μισθό για τη δουλειά τους... Όσο για το αν η υπάλληλος γραφείου τα μαθαίνει σε μια μέρα, εδώ επιτρέψτε μου απλά να γελάσω...

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια Papos στη δουλειά σου οι τιμές σου έχουν πέσει κάτω της ελάχιστης αμοιβής;

Μην μου πεις πως έχει γίνει μία δύο φορές.

Το κάνεις πάντα ;

Πληρώνομαι όσα προβλέπεται. Μιλάω για την αμοιβή στατικής μελέτης, διότι με αυτό το αντικείμενο ασχολούμαι και όχι με άδειες (δεν έχω βγάλει μέχρι σήμερα άδεια, δεν ξέρω πως βγαίνει μια άδεια). Η έκπτωση που θα κάνω, αν κάνω, έχει να κάνει με την δυσκολία της μελέτης.

Οι πελάτες είναι δυσαρεστημένοι γιατί έχουν μάθει τιμές από τους "μπουρτσόβλαχους" εργολάβους και όταν τους λέω την τιμή μόνο για τα στατικά παθαίνουν έμφραγμα (και δεν μιλάω για την επίβλεψη που είναι extra).

Δυστυχώς τις τιμές τις έχουν χαλάσει οι εργολάβοι και οι τυχοδιώκτες μηχανικοί που τελείωσαν νύχτα και κυνηγάνε μόνο άδειες. Που θα δώσουν σε εμένα τα στατικά για ψίχουλα (και φυσικά δεν τα κάνω ούτε για αστείο) και αυτοί να βγάλουν το 10ρικο σε ένα διώροφο.

Από εκεί ξεκινά το κακό. Γιατί αν οι αμοιβές ήταν οι προβλεπόμενες δεν θα υπήρχε πρόβλημα. Αλλά ο ιδιώτης πάει στον μηχανικό λες και πάει στον περιπτερά να πάρει τσιγάρα και να διαλέξει εφημερίδα.

Γιατί, συμβαίνει και το εξής...σου λέει πήγα σε 3-4 μηχανικούς να δω τι θα μου πουν και μετά θα δω...και φυσικά την δουλειά θα την πάρει ο "μπουρτσόβλαχος" αφού θα δώσει τιμή εξευτελιστική για να πάρει μόνο και μόνο την δουλειά...με συνέπεια την καταστροφή του κλάδου στις ελάχιστες αμοιβές...

Εδώ έτυχε μηχανικός "νεκροθάφτης" να ζητάει πρόγραμμα στατικών, να πατάει τα κουμπιά για να βγάζει μόνος του στατικά...να γλυτώσει και τα στατικά δηλαδή...

Όλα αυτά είναι η αλήθεια.

Αυτά συμβαίνουν στον κλάδο μας. Αλλά για να πας να τα κάνεις αυτά σε δικηγόρο...για μια αγωγή 2000 και 3000...όχι κάνει η αμοιβή στατικής μελέτης 3.500 και σου λέει ο άλλος με ένα 500 είσαι εντάξει ?

Αλλά δεν φταίει αυτός...φταίμε εμείς και οι "νεκροθάφτες" μηχανικοί που τους έμαθαν έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Λαζαρε, εγω λεω να αφησεις την χρεωκοπημενη Ελλαδα με τους ψωναρες μηχανικους που θελουν να πληρωνονται και να πας στα Βαλκανια οπου, οπως ειπες, θα εισαι περιζητητος...

Άραγε, όταν σου απάντησα εδώ: http://www.michanikos.gr/showthread.php?p=256260#post256260 για την προυπηρεσία μου, γιατί δεν απάντησες? Μάλλον δε είχες τι να απαντήσεις, γιατί νόμιζες ότι είμαι καμμιά άσχετη...

 

Δεν με κατάλαβες .Δεν χρειάζεται να πάω στα Βαλκάνια για να δουλέψω διότι υπάρχουν και στην Ελλάδα Εταιρίες που θέλουν άτομα να ξέρουν Σλάβικα και να πηγαινοέρχονται , άλλωστε είναι κατωτέρου άνθρωποι , κοινωνικά , πολιτικά , πνευματικά ενός άλλου θεού που λέμε τα ξέχασες που τα λέγαμε .

 

Στην ερώτηση σου θα σου απαντούσα ότι συ είπες όχι εγώ .

Άλλωστε απάντησαν οι άλλοι πάνω σε αυτό το θέμα ποιο έμπειροι από εμένα εγώ γιατί να ασχοληθώ .

 

Ξέρεις έχω και ποιο σημαντικά πράγματα να κάνω .

Link to comment
Share on other sites

Λάζαρε , Ο.Κ. με σένα αφού τα δέχεσαι για τον εαυτό σου λογικό είναι να τα προτείνεις και για άλλους.

Pappos , μιλάω για την περίπτωση εργασίας ως μισθωτός.

Ωραία καλά όλα αυτά , αλλά δεν επιβιώνεις αν τους διώχνεις όλους συνέχεια , εκτός και αν έχεις και άλλα εισοδήματα και δουλεύεις από χόμπυ.

Κάνοντας μόνο στατικά , η πλειοψηφία των πελατών σου , μην πω το σύνολο , θα είναι άλλοι μηχανικοί ή εργολάβοι.

Σπάνια ο ιδιοκτήτης-πελάτης πηγαίνει σε άλλον για τα αρχιτεκτονικά , στατικά κτλ....

Link to comment
Share on other sites

άλλωστε είναι κατωτέρου άνθρωποι , κοινωνικά , πολιτικά , πνευματικά ενός άλλου θεού που λέμε τα ξέχασες που τα λέγαμε .

 

Με αποκαλείς ρατσίστρια?

 

Στην ερώτηση σου θα σου απαντούσα ότι συ είπες όχι εγώ .

 

Γιατί δεν απαντάς μια φορά σωστά αλλά με λόγια του Χριστού? Σου είναι δύσκολο όταν κάποιος σε ρωτάει κάτι να απαντάς? Το Post μου ήταν απάντηση σε ένα δικό σου όπου σχεδόν με αποκαλούσες άσχετη...

 

Ξέρεις έχω και ποιο σημαντικά πράγματα να κάνω .

 

Φαίνεται... Είσαι κάτι μέρες στο foroum και αντί να απαντάς και σε thread με τεχνικά θέματα και προβλήματα, Μιλάς με απαξίωση σε συναδέλφους σου...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.