Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρώτος μισθός μηχανικών


mindsoft

Recommended Posts

Να τα μυαλα που μας οδηγησαν σε απαξιωση του επαγγελματος και μαθανε στους Ελληναρες μονο να εκμετταλευονται και ποτε να μην προοδευουν.

Παραδειγμα προς αποφυγη για αφεντικα....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 314
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Απλα δεν λεγονται τετοια πραγματα δημοσια...ΤΕΛΟΣ...

Ειναι κριμα για τα νεα παιδια ( εννοω αυτους που μολις βγαινουν απ την σχολη ) να καθονται να διαβαζουν τετοια πραγματα...

Ελεος ρε Pappos....λιγη ανθρωπια ρε πουστη μου....

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι για ακομα μια φορα θα υπερβω τον ευατο μου (τρομαρα μου) και θα κανω την πιο ριζοσπαστικη προταση:

Οσοι νεοι αποφοιτοι μηχανικοι, κατω των 30, δεν εχουν μπαρμπα στη κορωνη, γνωστο ή κληροδοτουμενο τεχνικο γραφειο ή εταιρεία και έχουν το θράσσος να θέλουν και να αμειβονται (σα δε ντρεπονται κιολας), ως ελαχιστη τιμωρια για την ασχετοσυνη τους, την τεμπελια τους, την χαζομαρα τους να πανε να αυτοκτονησουν αυριο να γλιτωσει η χωρα και ειδικα ο τεχνικος κοσμος απο αυτα τα ατομα που μολυνουν τον κλαδο...

 

(κανω πλακα προφανως...)

Link to comment
Share on other sites

Έλα χαλαρώστε. Προσωπικά μου έχουν συμπεριφερθεί αρκετά καλά και αφεντικά και συνάδελφοι. Ίσως να οφείλεται στον μη εριστικό χαρακτήρα μου. Και ΝΑΙ, υπήρχαν περιπτώσεις και στιγμές (σε 2 ιδιωτικές εταιρίες) που καθόμουν (δεν είχαμε τότε δουλειά) αλλά πληρωνόμουν κανονικά, βλέποντας DVD στον υπολογιστή (Η άλλη πλευρά του νομίσματος).

Και δωρεάν πήγαινε-έλα αεροπορικό ταξίδι στην Αθήνα+8 ημέρες διαμονής σε ξενοδοχείο!

Και δε μου έχει τύχει ποτέ σε συνέντευξη να μου κάνουν ερωτήσεις αν ξέρω ή δεν ξέρω κάτι.

 

Και δεν κατηγόρησε κανείς τους νέους τα βέλη ήταν εναντίον του εκπαιδευτικού συστήματος.

Link to comment
Share on other sites

συναδελφοι δεν εχει νοημα το θεμα...

 

ωραια, αν πουμε εδω μεσα οτι κανονικα ο μισθος ειναι 1.200€ τι θα αλλαζε?

 

θα μας ανεβαινε το ηθικο? θα αισθανομασταν πιο ομορφα?

 

ολα καθοριζονται βασει νομοθεσιας...το θεμα ειναι αν ειναι σωστη (?) και αν τηρειται.

 

αλλαγες δε πραγματοποιουνται οταν αναλωνομαστε σε τετοιες συζητησεις...

 

ας γεμιζε η εξής θεματικη ενοτητα και τοτε κατι θα γινονταν...

 

δυστυχως τα πραγματα ειναι πολυ απαισιοδοξα για την χωρα......και ακομα πιο πολυ για τους μηχανικους...διοτι δεν εχουμε φωνη...οι μηχανικοι παλια ειχαν δουλεια και δεν τους ενοιαζε ουτε η συλλογικοτητα ουτε ο συνδικαλισμος. ηρθε η γενια μας που θα τα πληρωσει ολα και οι παλιες γενιες μηχανικων μας αφησαν ξεκρεμαστους στο ελεος του ΤΣΜΕΔΕ και των λοιπων αρπακτικων...

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεσυνερίζεστε τον Pappos ρε παιδιά. Μιλάει με γερμανική λογική στην ελληνική πραγματικότητα. Μια γερμανική λογική βέβαια που κατά τα άλλα αμείβει με τριπλάσιους μισθούς τους μηχανικούς της. Μια λογική που εφαρμόζει απόλυτα την νομοθεσία αλλά φροντίζει να αμειφθούν κατάλληλα όλοι οι εμπλεκόμενοι. Χθες μιλούσα με εμπειροτέχνη που πέρασε και από Γερμανία στις αρχές του 1990. Όταν εδώ πέρα τα συνεργεία έπαιρναν 20.000 δραχμές/κυβικό για το ξυλότυπο στη Γερμανία η αντίστοιχη τιμή ήταν στις 90.000 δραχμές/κυβικό και φυσικά οτιδήποτε είχε βάρος μεγαλύτερο των 25 κιλών το ανέβαζε ο γερανός!!! Με τέτοιες τιμές και συνθήκες εργασίας ποιος τρελός δεν θα εφάρμοζε μέτρα ασφαλείας!!! Τέτοιες τιμές βέβαια ποτέ δεν είδαμε και ούτε και θα δούμε στην Ελλάδα γιατί τότε η ΕΤΑ δεν θα ήταν στα 118 αλλά στα 2000 ευρώ/τμ και αντίστοιχα η αμοιβή του μελετητή για τα αρχιτεκτονικά θα ήταν κατ' ελάχιστο στα 8-10.000 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω το πως σκέφτονται ορισμένοι και η αλήθεια είναι ότι όταν ο μηχανικός είναι άπειρος είναι σχετικά άχρηστος. Ενώ ο οποιοσδήποτε άλλος εργαζόμενος (πχ εργάτης) που τελικά κοστίζει παραπάνω βγάζει δουλειά.

 

Αλλά υπάρχουν 2 πολύ σημαντικά ζητήματα. Το πρώτο είναι ότι οι εργοδότες παίρνουν μια άπειρη γραμματέα με το βασικό, δηλαδή κόστος 14.000€ κι όχι το μηχανικό! Δηλαδή η γραμματέας που θα κάνει λίγο απ' όλα, ξέρει στην αρχή? Όχι φυσικά. Κι αν συνυπολογίσουμε υπερωρίες που ο μηχανικός δεν πληρώνεται, άδειες που ο μηχανικός επίσης δεν παίρνει πάντα 2 μέρες το μήνα, αρκετά Σ/Κ, αποζημίωση που δεν υπάρχει, διάφορα άλλα προνόμια που δεν έχει ως εε, τότε αναλογικά μια γραμματέας θα κόστιζε 18.000€. Κι όμως, αρκετοί έχουν την απαίτηση να τούς κοστίζει ο μηχανικός 10-12 χιλιάδες! Πλήρης απαξίωση.

 

Το δεύτερο είναι ότι οι εργοδότες πολλές φορές είναι άπληστοι. Να δεχτεί ο Χ νέος μηχανικός ως άπειρος το πρώτο τρίμηνο να πάρει 800€ μαζί με ΤΣΜΕΔΕ. Μετά θα γίνουν 1000€ και μετά 1200€? Ή θα τρέχει όλη μέρα, ακόμα και Σ/Κ για 800€ που ποτέ δεν ανεβαίνουν? Ή κι ο μηχανικός με 1 χρόνο δουλειάς δεν αξίζει όσο η γραμματέας? Και φυσικά οι υπάλληλοι γραφείου στις πιο μεγάλες επιχειρήσεις δεν πατάνε Σ/Κ, οι πιο πολλοί δουλεύουν αυστηρά 7-3, δηλαδή κάρτα. Ο μηχανικός όμως? Αρκετοί επιμένουμε σε αυτό γιατί παρατηρείται μια πλήρης ισοπέδωση των πιο σημαντικών σπουδών (μηχανικού) μαζί με του γιατρού.

 

Κατά τ' άλλα, το επίπεδο της κουβέντας είναι ιδιαίτερα χαμηλό δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

Εν ολίγοις το θέμα sundance δεν είναι να εκτοξευθούν οι μισθοί στα 2.000 ευρώ αλλά να μην συμπιεστούν στα 500 ευρώ της Βουλγαρίας. Δεν νομίζω κανείς σώφρων άνθρωπος να ζητήσει αύξηση από την εταιρία του εν μέσω κρίσης αλλά επίσης δεν νομίζω ότι κανείς σώφρων άνθρωπος θα δεχθεί μείωση 30% στο μισθό του αν η εταιρία πηγαίνει καλά και όταν λέω "πηγαίνει καλά" εννοώ ότι δεν είναι στα πρόθυρα της πτώχευσης. Δόξα τω θεώ όλες οι εταιρίες δημιούργησαν αποθεματικά τα προηγούμενα χρόνια. Ας δείξουν ελάχιστη αλληλεγγύη και ας τιμήσουν τους εργατικούς υπαλλήλους τους κρατώντας τους μισθούς τους στα τωρινά επίπεδα.

Link to comment
Share on other sites

Απλα δεν λεγονται τετοια πραγματα δημοσια...ΤΕΛΟΣ...

Ειναι κριμα για τα νεα παιδια ( εννοω αυτους που μολις βγαινουν απ την σχολη ) να καθονται να διαβαζουν τετοια πραγματα...

Ελεος ρε Pappos....λιγη ανθρωπια ρε πουστη μου....

ξέρεις πολλά αφεντικά με ανθρωπιά.? Θα μπορούσα να λέω ώρες απίστευτα πράγματα που έχω ακούσει σε πολλές συνεντέυξεις που έχω πάει να δώσω.

Ο Pappos (παππούς στις απόψεις του) ψυχρός επαγγελματίας είναι κοιτάει πως θα βγάλει πιο πολλά φράγκα. Δε νομίζω οτι τον απασχολεί αν διαβάζουν νεοι τα μηνήματά του και πως αισθάνονται.

 

Σαν νέος ?

Καταρχήν θα περνούσες από συνέντευξη. Έπειτα ερωτήσεις από μερικά πρακτικά θέματα επί ξυλοτυπου, συνδέσεις σιδηρών, κόστος, εκσκαφές, πίνακες οπλισμών κ.ο.κ.

Μετά στην ανάλυση μερικές ερωτήσεις, στους οπλισμούς, κατασκευαστικές λεπτομέρειες, κ.ο.κ.

Τέλος τα προγράμματα που γνωρίζεις, πόσο καλά τα γνωρίζεις και τι μπορείς να κάνεις με αυτά κ.ο.κ.

 

Εάν δεν πληρούσες τίποτα ή μερικά από τα παραπάνω δεν θα γινόσουν δεκτός (πάντα προσωπικά μιλάω).

 

Εάν τα πληρούσες στην σημερινή κατάσταση (που δεν υπάρχει μία και ρευστό) 1000 καθαρά. Σε άλλες εποχές εννοείται πολύ περισσότερο.

αυτό το ποστ του δείχνει πως σκέφτεται. Να βγάλει και απο την μύγα ξύγκι. Θέλει με 1000Ε

παλιό και έμπειρο μηχανικό που ενω θα δουλεύει θα έχει και ένα πινέλο στην πλάτη να βάφει ταυτόχρονα.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.