Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρώτος μισθός μηχανικών


mindsoft

Recommended Posts

@cna

 

Δεν διαφωνω...τι νοημα εχει ομως αυτη η συζητηση?

 

Ετσι οπως το θετεις, ο,τι ειναι να γινει, θα γινει.

 

Ολα πλεον εξαρτωνται από το φιλοτιμο του εργοδοτη...

 

so what?

 

Μπορουμε να διεκδικησουμε κατι πιο αξιοπρεπες για το επαγγελμα? Αν ναι, αλλιως γινονται αυτα και οχι με αεναες συζητησεις εδω μεσα... (29 σελιδες γαρ...)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 314
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν είναι ακριβώς έτσι sundance. Δεν είναι μόνο το φιλότιμο του εργοδότη στη μέση αλλά και η διάθεση του κάθε μελλοντικού υπαλλήλου. Αν ο lazarosk που έζησε στη Βουλγαρία θεωρεί ότι ένας μισθός των 500 ευρώ επιτρέπει στον οποιονδήποτε να επιβιώσει προφανώς και θα δεχθεί να δουλέψει για τόσα δημιουργώντας έτσι ένα αρνητικό προηγούμενο. Γι' αυτό λοιπόν προσωπικά αν μου έλεγε η Χ εταιρία να δουλέψω για 500 θα προτιμούσα να γίνω πιτσαδόρος και να σου κάνω και μια πίτσα δώρο κάθε Κυριακή απόγευμα για να μασουλάς βλέποντας τους αγώνες στη Nova.

Link to comment
Share on other sites

Και παλι συμφωνω....γι'αυτο ειπα οτι για αυτα υπαρχει νομοθεσια ή μπορει και να μην υπαρχει.

 

Τι κανουμε εμεις για ολο αυτο? Θελουμε να αλλαξουμε κατι? Να διεκδικησουμε?

 

Με ποιο τροπο? Απλα συζητώντας εδω μεσα...?

Link to comment
Share on other sites

Αν ο lazarosk που έζησε στη Βουλγαρία θεωρεί ότι ένας μισθός των 500 ευρώ επιτρέπει στον οποιονδήποτε να επιβιώσει προφανώς και θα δεχθεί να δουλέψει για τόσα δημιουργώντας έτσι ένα αρνητικό προηγούμενο.

 

Εγώ συμφωνώ και θα το πάω ενα βήμα πιο πέρα συντοπίτη:

 

Αν ο συνάδελφος πιστεύει, όπως λέει, ότι ο μισθός των 500 ευρώ είναι μια χαρά για τα δεδομένα της Βουλγαρίας, γιατί γύρισε Ελλάδα? Γιατί να κάτσει να ξεκινήσει καριέρα στη χρεωκοπημένη Ελλάδα? Στη Βουλγαρία εταιρείας ελληνικών συμφερόντων πάνε καταπληκτικά...

 

Μια είναι η λύση: λιθοβολισμός στους νέους...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που γίνεται στον κλάδο των μηχανικών δεν γίνεται πουθενά αλλού. Οι απόφοιτοι άλλων σχολών δεν είναι άσχετοι όταν ξεκινάνε? Δεν έχω ακούσει για κανέναν λογιστη πχ όταν ήταν φοιτητής να μπαινωέβγαινε σε κανά λογιστήριο για να μάθει την δουλειά. Αμοίβονται όμως καλά στο ξεκίνημα (ξέρω περιπτώσεις φίλων). Το στυλ πάρε 800 μπλοκάκι ταμείο δικό σου, όχι 500 καθαρά, δούλεψε κανα 3μηνο τσάμπα για να μάθεις κτλ, μόνο ξεφτιλίζουν τον κλάδο περισσότερο

Link to comment
Share on other sites

cna

 

Εκ νέου παρερμηνεύεται λάθος στα λεγόμενα μου .

 

Εγώ πρότεινα 1000 ευρώ για αφετηρία σε νέο μηχανικό λόγω εποχής και για κανέναν άλλο λόγω .

Εάν αυτός ο νέος σήμερα βρει και με 1200 Ευρώ ή 1500 Ευρώ τότε καλός εάν όχι από το να είναι άνεργος θα πάρει και τα 1000 .

 

spgirl

 

Νομίζεις ότι δεν το σκέφτηκα ?

Εάν χρεοκοπήσουμε πιστεύεις πως δεν θα πάω ?

Γιατί όμως να μπω στο κόπο αφού μπορώ και από την Ελλάδα να πηγαινοέρχομαι .

Ξέρεις πόσες Μεγάλες Ελληνικές Εταιρίες σήμερα ψάχνουν Μηχανικούς που να ξέρουν εκτός από την δουλεία τους και Σλάβικα . Άλλωστε περιμένω και τους συμφοιτητές μου να έρθουν εδώ να δουλέψουν και με 1000 ευρώ δεν έχουν κανένα πρόβλημα .Την αρχή έκανε η Intracom διαφημίζοντας την Εταιρία και τα προγράμματα της και θα ακολουθήσουν και άλλες .

 

Pappos

 

Έχεις απόλυτο δίκιο.

Link to comment
Share on other sites

Θέλει με 1000Ε

παλιό και έμπειρο μηχανικό που ενω θα δουλεύει θα έχει και ένα πινέλο στην πλάτη να βάφει ταυτόχρονα.

Αγαπητέ μιλάω για σήμερα. Σήμερα που η χώρα είναι υπό οικονομική διάλυση τι θα πρέπει να δώσω? Και ειδικά σε νέο που δεν ξέρει τη τύφλα του???

2000???

Είπαμε, αυτά στο κυλικείο με τις τσιχλόφουσκες...

 

Δεν με ενδιαφέρει ο νέος τι θα κάνει. Δεν είμαι κράτος ή κοινωνική πρόνοια.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μερικοί γράφουν λες και είναι οι μεγαλοκαπιταλιστές, χαλαρώστε λίγο. Πιο πολύ πειράζει το ύφος σας παρά τα όσα γράφετε. Το ύφος αυτό βγάζει έναν έντονο κομπλεξισμό και μια κακία, όχι το ρεαλισμό που νομίζετε.

 

Καλό είναι να έχουμε συναίσθηση της ελληνική πραγματικότητας, δε διαφωνώ. Αλλά ακόμα και πριν 5 χρόνια που η οικονομική κατάσταση ήταν καλή, πάλι υπήρχε αυτό το καθεστώς (ΑΠΥ) και τα 800άρια. Και καλά ο νέος, είναι δυνατόν σε μηχανικό με 2-3 χρόνια εμπειρία κάποιοι να δίνουν 12.000€ το χρόνο τη στιγμή που ο τελευταίος εργάζει κάνει 14.000€? Και μιλάω για ανειδίκευτους, δηλαδή γραμματείς, πωλήτριες, σε Σ/Μ, κλητήρες κλπ. Πιο πολλά κοστίζουν από το μηχανικό. Που γίνεται αυτό στον κόσμο? Και φυσικά υπάρχει και το θέμα των υπερωριών και των Σ/Κ, άγραφα όλα αυτά αφού ο μηχανικός είναι εε...

 

Πρόκειται για τη μεγαλύτερη εργασιακή στρέβλωση της χώρας, με μεγάλη διαφορά. Δηλαδή η αγορά να θεωρεί λογικό η πωλήτρια να κοστίζει πιο πολύ από τον μηχανικό, ακόμα και με 3 χρόνια προϋπηρεσία - όχι μόνο τον απόφοιτο.

Link to comment
Share on other sites

Στην Ελλάδα υπάρχει μόνο το δημόσιο. Έτσι μάθανε οι Έλληνες.

 

Αλλά ακόμα και πριν 5 χρόνια που η οικονομική κατάσταση ήταν καλή,
Στον ιδιωτικό τομέα δεν υπήρξε ποτέ καλή οικονομική κατάσταση τα τελευταία χρόνια στην Ελλάδα. Και εννοώ από το '80 και μετά.

 

Τα άλλα που λέω είναι η ωμή πραγματικότητα, είτε σας αρέσει είτε όχι. Δεν με ενδιαφέρει τι θα κάνεις ο νέος. Δεν με απασχολεί το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Electrical Engineer

 

Με το ίδιο ύφος που με ρωτάνε με το ίδιο απαντάω .

Είναι κακό που έχω διαφορετική άποψη και που ζητάω 1000 Ευρώ για αφετηρία από το να είμαι άνεργος ?

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.