Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρώτος μισθός μηχανικών


mindsoft

Recommended Posts

lazarosk ωραίο το κατεβατό αλλά έχω μερικά προβληματάκια:

 

1) Την λογική των χαμηλών μισθών την ζούμε εδώ και καιρό. Ποτέ στην Ελλάδα δεν αμείφθηκε κανείς μηχανικός με τον μισθό που δικαιούνταν. Αυτό στο λέω μετά λόγου γνώσεως. Οπότε δηλαδή προτείνεις όπως τόσο καιρό καθόμασταν και την τρώγαμε και οι εργοδότες έκαναν πάρτι να κάτσουμε και να την ξαναφάμε για να συνεχίσουν οι εργοδότες το πάρτι.

 

2) Μην συγκρίνεις την Ελλάδα με τα λοιπά Βαλκάνια αλλά με τον μέσο όρο της Ευρωζώνης. Μέλος της δεν είμαστε; Με αυτή θα συγκριθούμε.

 

3) Αυτά τα ωραία για τους λοιπούς "εταίρους" μας και τα λεφτά τους πες τα αλλού καλύτερα. Διότι αυτοί οι εταίροι και οι ^&^&*(% εταιρίες τους πάρτι έκαναν με τα χρήματά μας τόσα χρόνια! Σκέψου πόσα VW κυκλοφορούν στους δρόμους, πόσα άρματα μάχης έχουμε αγοράσει, πόσους διαγωνισμούς κάτω από το τραπέζι έχει πάρει η Siemens κλπ. Ναι, ναι αυτό το &*(^&* ελληνικό δημόσιο που το κατηγορούν τώρα είναι αυτό που τόσο καιρό τους εξασφάλιζε τους τζίρους τους. Αφού λοιπόν πρέπει να πληρώσουν όλοι εν μέσω κρίσης να πληρώσουν και αυτοί για τις μίζες τους και τους στημένους διαγωνισμούς τους. Αλήθεια τώρα που ξέσπασε το σκάνδαλο των διοξινών και αποκαλύφθηκε πως τόσο καιρό μας είχαν φλομώσει στα μολυσμένα κρέατα (βλέπε αλλαντικά των LIDL) θα αποζημιώσει κανέναν η Γερμανία; Δεν το νομίζω...

 

4) Κλείνοντας θέλω να σε ενθαρρύνω να συνεχίσεις με αυτές τις απόψεις. Ελπίζω μελλοντικά να καταφέρεις να βρεις την δουλειά που ονειρεύεσαι: 200 ευρώ μισθό και 18 ώρες εργασίας.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 314
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κι εγώ να συμπληρώσω ότι 1250 είναι λίγα για κάποιον που έχει την εμπειρία, τη θέληση και την εξυπνάδα για κάποια δουλειά μηχανικού.

Αλλά για κάποιον που έχει απλώς ένα (ή δύο, ή τρια) πτυχία χωρίς εμπειρία η πικρή αλήθεια είναι ότι μου φαίνονται πολλά!

 

Αλήθεια, lazarosk, πόσα μας έμαθαν στις σχολές για λογιστικά και νομικά, θέματα ΙΚΑ (απόλυτα must για να ανοίξεις δικό σου γραφείο); Εγώ δε θυμάμαι καμία άσκηση "υπολογίστε την ελάχιστη αμοιβή του τάδε τοπογραφικού".

Και η τεράστια ανάπτυξη του michanikos.gr δείχνει ακριβώς την ανεπάρκεια του συστήματος.

Link to comment
Share on other sites

Julius Caesar, με όλο το σεβάσμο αλλά γιατί υποβιβάζεις τα διπλωματά μας και μας λες να τα βάλουμε στο πρωκτό μας? Δε το κατάλαβα αυτό... Εσύ δε κόπιασες? Δε κουράστηκες στα 9 χρόνια σπουδών σου? όλα αυτά δε αξίζουν ενα μισθό βάσει ΣΣΕ?

Link to comment
Share on other sites

spgirl, βρίζω καθημερινά μέσα μου τους καθηγητές! Θα 'πρεπε οι μισοί να έχουν απολυθεί. Το ότι έχεις 5 ή 10 χρόνια σπουδών δε λέει και πολλά ως προς το αν είσαι ή όχι καλός μηχανικός, άρα και ως προς την αμοιβή που δικαιούσαι.

Ο κόπος αξίζει ως προς κάποιο επιθυμητό/σωστό αποτέλεσμα, δεν αξίζει ως κόπος απλώς...

Εδώ στο εργοτάξιο μου δίναν μαθήματα Αλβανοί!

Είμαι και διδακτορικός φοιτητής...

 

Υ.Γ. Και στη βάση αυτής της ασχετοσύνης των Πανεπιστημίων πατάνε ποδάρι οι εργοδότες και μας εκμεταλλεύονται. Σου λέει <<εσύ θα κάνεις 3 μήνες για να "μάθεις τη δουλειά">>

Link to comment
Share on other sites

Μα ο σκοπος του πανεπιστημιου δεν ειναι να σου μαθει τι ειναι ΠΠΑΕ, μηνιαιοι λογαριασμοι, εκπτωσεις, εργολαβιες κτλ... Ο σκοπος ειναι να μαθεις τα βασικα εφοδια για να ξερεις ολα τα αλλα...

Και δε ηξερα απο πιστοποιησεις και τα λοιπα, αλλα τα εμαθα, δε επαθα τιποτα... Εκατσα ενα μηνα και διαβαζα στο σπιτι μου μετα απο τη δουλεια, ρωταγα παλιους, εμαθα...

Link to comment
Share on other sites

cna

 

1.Δεν συμφωνώ σε αυτό .Όταν υπάρχουν χρήματα και υπάρχει ανάπτυξη μπορείς να διεκδικήσεις ότι θεωρείς καλό για σένα και να πετύχεις τους σκοπούς σου . Σε κράτος που δεν έχει ανάπτυξη , δεν έχει κέρδη και που η μια δουλεία κλείνει μετά την άλλη δεν έχουμε πολλά περιθώρια .Έχουν σφίξει τα λουριά από τότε μέχρι σήμερα .

Θεωρώ λάθος που τότε που υπήρχαν χρήματα δεν τα διεκδίκησαν και βλέπω σήμερα εμάς να διεκδικούμε χωρίς να υπάρχουν .Σήμερα κανένας ιδιώτης δεν κάνει πάρτι διότι δεν έχει τα έσοδα που είχε κάποτε .

 

2.Δεν ξέρω όμως για πόσο ακόμα θα είμαστε μέλη της ευρωζώνης .Μην περιμένεις να μας δίνουν πάντα χρήματα οι Γερμανοί για να κρατήσουν το Ευρώ .Εάν δούνε ότι δεν τους συμφέρει τότε η θα μας διώξουν από την ζώνη του Ευρώ η θα φύγουν αυτοί .Ο μέσος όρος είναι σχετικός και εξαρτάται από την ανάπτυξη του κάθε κράτους μέλους του Ευρώ .

 

3.Αυτά όλα που λες τα γνωρίζω πολύ καλά αλλά δεν έχει και νόημα να τα συζητάμε .

Σε αυτό λοιπόν φταίνε οι πολιτικοί μας που δεν είχαν μυαλό και εμείς που τους ψηφίζαμε που πάντοτε κοιτούσαν δυτικά .

Την πολιτική εξουσία ενός κράτους ο λαός την καθορίζει . Εμείς γράφουμε την ιστορία μας και όπως είπε και ο Γιωργάκης ή θα γράψουμε ιστορία ή η ιστορία θα μας ξεγράψει .

 

Τι περίμενες λοιπόν οι δυτικοί που επιλέξαμε ως φίλοι μας τόσα χρόνια θα μας έβλεπαν σαν συγγενείς τους .

Οι Γερμανοί σήμερα πάντοτε μας κοιτούσαν όπως εμείς κοιτούσαμε μια ζωή τις Βαλκανικές χώρες .Αυτό που κάναμε εμείς στα Βαλκάνια υποτιμώντας τους τόσα χρόνια το ίδιο κάνουν και οι φίλοι μας (δυτικοί )οι Γερμανοί σήμερα σε εμάς. Μην ζητάς με αυτό το σκάνδαλο να πληρώσουν οι Γερμανοί διότι έπρεπε οι δικοί μας να τα ελέγξουν πριν τα παραλάβουν .Απομάκρυνση λένε από το ταμείο ουδέν λάθος αναγνωρίζεται .

 

4.Εννοείς αν υπάρξει μέλλον .Γιατί με μηδέν ανάπτυξη καμία χώρα δεν επιβιώνει .Αλλά και να καταφέρει να βγει από την κρίση το σίγουρο θα είναι ότι δεν θα επιβιώσουμε στην Ευρωζώνη και από μόνοι μας θα υποχωρήσουμε γυρίζοντας εκ νέου στην Δραχμή .

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω ότι έτσι και επιστρέψουμε στη δραχμή θα παίρνουμε μισθό 1.000.000 δρχ και δε θα φτάνει ούτε για μπρόκολλα.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ στο εργοτάξιο μου δίναν μαθήματα Αλβανοί!

Είμαι και διδακτορικός φοιτητής...

πραγματικά δεν κατάλαβαίνω γιατί κάνεις άρχηστα πράγματα

Link to comment
Share on other sites

Ο κόπος αξίζει ως προς κάποιο επιθυμητό/σωστό αποτέλεσμα, δεν αξίζει ως κόπος απλώς...

Εδώ στο εργοτάξιο μου δίναν μαθήματα Αλβανοί!

Αυτό θέλω να τονίσω αλλά ο κόσμος δεν θέλει να καταλάβει.

Νομίζει ότι επειδή είναι διπλωματούχος αξίζει και 1500Ε.

Μα όταν πάει να παραλάβει οπλισμό δεν θα ξέρει να διαβάσει τον ξυλότυπο !!!

Δεν θα ξέρει ποια σίδερα πρέπει να είναι μέσα, ποια έξω, δέσιμο συνδετήρων και πόσα ακόμη που μόνο στο εργοτάξιο μαθαίνεις !!!

Υπολογίζουν οπλισμούς που στην πράξη δεν χωράνε από την διατομή !!!

(Διότι δεν σκέφτονται τα σίδερα της δοκού που και τους συνδετήρες και σου γεμίζουν το υποστύλωμα με 20άρια σίδερα...και πόσα άλλα...)

Ναι ο νέος μηχανικός ΔΕΝ ξέρει ΚΑΙ δεν γνωρίζει !!!

Και δεν μιλώ για την μελέτη. Εκεί είναι άλλο θέμα. Και το ξαναλέω για βοήθεια στους νέους. Αν δεν έχετε εμπειρία στην κατασκευή οι μελέτες θα βγαίνουν λάθος !!!

Γενικά, ο νέος μηχανικός δεν γνωρίζει, θέλει να μάθει και θα το αποδείξει στην πορεία.

Τα άλλα περί διαβάσματος και εξεταστική τα αφήνω ασχολίαστα. Δεν είμαστε παιδάκια ούτε νηπιαγωγείο.

Αυτός που θέλεις να γίνει μελετητής πρέπει να βγει στο εργοτάξιο και από εκεί και πέρα ενημέρωση και καθημερινό διάβασμα (μπορεί να κοιτάζει άλλους κανονισμούς ή να βλέπει μεθόδους όπλισης κ.α.).

Αυτός που είναι στο εργοτάξιο, αν είναι καλός θα φανεί σε 3-6 μήνες.

Τα υπόλοιπα είναι κουβέντες για το κυλικείο...όχι εγώ πέρασα με 10 στις σιδηρές (λέει πέρασα όταν κόβεται δεν λέει κόπηκα, λέει με έκοψε !!!) και επειδή έγραψα 10 ξέρω τα πάντα από σιδηρές. Που αν τον πας για επίβλεψη σε μια σιδερή για το στήσιμο από το μηδέν θα τον κυνηγάνε με τους κάβουρες !!!

 

Υ.Γ. Και στη βάση αυτής της ασχετοσύνης των Πανεπιστημίων πατάνε ποδάρι οι εργοδότες και μας εκμεταλλεύονται. Σου λέει <<εσύ θα κάνεις 3 μήνες για να "μάθεις τη δουλειά">>

 

Μα εκεί πατάνε !!!

Link to comment
Share on other sites

Τότε να τα κλείσουμε τα Πολυτεχνεία γιατί δεν προσφέρουν τίποτα και μόνο χάσιμο χρόνου είναι. Δεν είναι οπώς παλιά. Σήμερα οι φοιτητές πηγαίνουν Βανδή και όχι Βοσκόπουλο. Αδυνατώ να καταλάβω γιατί η γραμματέας που προσελήφθει την ίδια μέρα με εμένα και έβγαλε μια ταχύρυθμη σχολή, πρέπει να αμοίβεται καλύτερα από έναν μηχανικό +τα δώρα της κτλ..

PS -Την εμπειρία των "καραβανάδων" μηχανικών τη βλέπω καθημερινά στις κακοτεχνίες των δρόμων και των κτιρίων.

- Η σύγκριση της Ελλάδας με τα Βαλκάνια μόνο γέλιο μου προκαλεί, όπως και η λύπηση για τις καιμένες τις εταιρίες (βοηθάτε ρε παιδιά μην ξεζουμίζετε τους εργοδότες, άνθρωποι είναι και αυτοι).

- Μαζί δεν τα φάγαμε τα έφαγαν οπότε καμία συμπόνια για το κράτος

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.