Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρώτος μισθός μηχανικών


mindsoft

Recommended Posts

myri

 

Μπορεί όπως λες να μην γνωρίζω καλά τα πράγματα αλλά μπορώ να διακρίνω στις εποχές που ζούμε πότε ένας νέος υπερβάλει στα πρώτα του βήματα σε αυτά που ζητάει και πότε όχι .

Έχει λεχθεί η άποψη ότι οι ηλεκτρολόγοι πρέπει να αμείβονται το ίδιο με τους πολιτικούς και τους αρχιτέκτονες .

Ρωτάω λοιπόν εσένα που τα γνωρίζεις καλύτερα από εμένα θα δεχόσουν ποτέ ένας ηλεκτρολόγος να αμείβεται το ίδιο με έναν αρχιτέκτονα ?

Πιστεύεις πως την ίδια δουλειά κάνει ένας ηλεκτρολόγος με έναν αρχιτέκτονα ή πολιτικό μηχανικό ?

Τον ίδιο χρόνο θα του πάρει μια ηλεκτρολογική μελέτη του ηλεκτρολόγου με μια αντίστοιχη στατική μελέτη και τις υπόλοιπες που κάνει ο πολιτικός και ο αρχιτέκτονας στο κτίσιμο μιας οικοδομής?

Την ίδια ευθύνη εν τέλει θα φέρουν ο ένας με τον άλλο ?

 

Εάν του βγάζει όπως λες την δουλεία τότε βεβαίως είμαι υπέρ να του δώσει περισσότερα. Αλλά αυτό είναι σχετικό και εξαρτάται από πολλούς παράγοντες .

 

Τέλος θα σου πω πως όλα είναι ένα εμπόριο .

Π.Χ

Εχει λεχθεί ότι ο μηχανικός δεν εμπορεύεται τις υπηρεσίες του , αλλά τις παρέχει .Επί της ουσία είναι το ίδιο για μένα .

Με αυτήν λοιπόν την εκδοχή ο εργολάβος και ό ιδιώτης γίνεται αυτομάτως πελάτης και ο μηχανικός έμπορας , και κάνει την επιλογή για το εάν θα δεχτεί τις δικές μου υπηρεσίες ή τις δικές σου .Αυτό λοιπόν σημαίνει ότι ο πελάτης (ιδιώτης ) ακούει τις τιμές . Για να γίνει λοιπόν η ανάπτυξη προϋποθέτει ανταγωνισμό .Για να γίνει ο ανταγωνισμός υπάρχουν πτώσεις τιμών .

Ο έμπορας (μηχανικός) που κρατάει στα ύψη την τιμή των υπηρεσιών του χάνει και τις δουλείες .Ο πελάτης (ιδιώτης) με την σημερινή κρίση θα επιλέξει με γνώμονα την οικονομική του δυνατότητα το φθηνό και καλό .

Ποιος θα έχει ζημιά πιστεύεις ο ιδιώτης πλέον ως πελάτης ή ο μηχανικός ως έμπορας ?

Μπορείς να μου εγγυηθείς ότι όλοι οι έμποροι ( μηχανικοί) θα κρατήσουν την ίδια τιμή εν όψη κρίσης ?

Μπορείς να μου εγγυηθείς "ανάπτυξη" μετάφραση ως "ζήτηση" χωρίς πτώση τιμών που συνεπάγεται και σε έλλειψη ανταγωνισμού ?

 

Στο κλάδο των Τηλεπικοινωνιών στην Ελλάδα έχουμε αυτή την στιγμή την Win και την Cosmote .

Παρέχουν λοιπόν τις υπηρεσίες τους όπως και ο έμπορας (μηχανικός) .

Αυτές οι εταιρίες είναι χαζές λοιπόν που ρίχνουν τις τιμές προκειμένου να έρθει ο πελάτης (σε εμάς ιδιώτης ) να τις επιλέξει ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 314
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

διαφωνώ πλήρως

 

1

στο θεμα αμοιβής αρχιτέκτονα-πολιτικού-μηχανολόγου κλπ

ακόμη και 2 αρχιτέκτονες μπορεί να μην αμειβονται το ίδιο

διότι δεν κάνουν την ίδια μελέτη

 

2

στο θέμα της ευθύνης

εννοείται πως οι ευθύνες είναι μεγάλες για όλους τους μηχανικούς που συμμετέχουν σε ένα έργο

η αξία της ανθρώπινης ζωής είναι υπεράνω όλων, είτε χαθεί ανθρώπινη ζωή στο εργοτάξιο λόγω ελλιπών μέτρωνα ασφαλειας, είτε λόγω σεισμού, είτε λόγω ηλεκτροπληξίας κλπ

 

3

κακώς βλέπεις την υπηρεσία του μηχανικού ως εμπόριο

δεν εχουν καμμία σχεση

αλλά ακόμη και στο εμπόριο υπάρχουν διαβαθμίσεις τις τιμές, δεν πουλά μόνο το φτηνό

και όταν μπαίνει η παράμετρος ποιότητα η τιμή ανεβαίνει

 

4

 

τι σχέση εχουν οι τηλεπικοινωνίες με τις υπηρεσίες μηχανικού!

  • καταρχάς πληρώνουμε πολύ ακριβές τηλεπικοινωνίες σε σχέση με το εξωτερικό
  • μιλάς για πολυεθνικές (κυριως) που έχουν ολιγοπώλιο και είναι αδύνατον να μπουν μικρότερες εταιρίες στη συγκεκριμένη αγορά
  • μιλάς για εταιρίες που ξοδεύουν εκατομυρια ευρώ σε διαφήμιση, χορηγίες και άλλες τρίχες
    λες και δεν ξέρουμε πως όλες και όλες οι εταιρίες κινιτής είναι 3-4
    και τσιγκουνέυονται στις αμοιβές του προσωπικού τους

ΥΓ

στον αντίποδα αυτής της συζήτησης, θέλω να πω πως

και ο εργαζόμενος μπορεί να δουλέψει όσο αμοίβεται

που προσωπικά το θεωρώ ξεφτίλα!!!

ποιός νομίζεις πως θα ζημιωθεί ;

Link to comment
Share on other sites

θέλω να πω πως

και ο εργαζόμενος μπορεί να δουλέψει όσο αμοίβεται

που προσωπικά το θεωρώ ξεφτίλα!!!

ποιός νομίζεις πως θα ζημιωθεί ;

 

+10000000

 

Αν σε ενα μηχανικο δινεις 500 ευρω, θα σου δουλεψει για 500 και μονο. Δλδ οχι υπερωριες, οχι Σ/Κ, οχι τρεξιματα και χαμελοδουλειες...

Αν του δωσεις τα προβλεπομενα απο ΣΣΕ, θα σου δουλεψει γι αυτα και περισσοτερα...

 

Υ.Γ. Απο πότε οι ηλεκτρολόγοι είναι μηχανικοί Γ' και Δ' κατηγορίας και πρέπει να πληρώνονται με ψίχουλα?

Link to comment
Share on other sites

Ηλία πάντως εγώ κανά δύο γνωστούς μηχανικούς που είχα και δουλεύαν στο Ντουμπάι παίρνουν γύρω στα 8000 ευρώ το μήνα καθαρά, εννοείται διαμονή και διατροφή πληρωμένα όλα, αλλά με κλειστό πρώτο συμβόλαιο 5 ετών, χωρίς δικαίωμα αποχώρησης πριν το πέρας αυτού.

 

Μyri τι κάθεσαι και συνεχίζεις και ασχολείσαι με τον Λάζαρο. Ο άνθρωπος έχει τις δικές του απόψεις και είναι κολλημένος σε αυτές χωρίς να προσπαθήσει να καταλάβει τι λέμε οι υπόλοιποι.

Link to comment
Share on other sites

Μηχανικός που πρωτοβγαίνει στο επάγγελμα ΔΕΝ είναι να παίρνει πάνω από 800, βία 900 ευρώ. Το ότι οι σπουδές είναι απαιτητικές ΔΕΝ σημαίνει τίποτα. Ο εργοδότης ΔΕΝ σε πληρώνει για να επιβραβεύσει τον κόπο σου στην σχολή. Σε πληρώνει για αυτό που μπορείς να παράγεις.

..............

Λοιπόν είναι υπερβολή τα 1.200 και τα σχετικά που διαβάζω εδώ. Ξεκίνα με 800, μάθε, κάνε λάθη, ξαναμάθε, και μετά ζήτα τα 1.000 και τα 1.200.

ας πούμε οτι συμφωνούμε μαζί σου (που δεν συμφωνούμε αλλα λέμε) να πέρνει ο νέος 800Ε. Πιστεύεις εσύ οτι μετά απο 3-4 χρόνια που θα έχει μάθει την δουλειά, θα του πεί ο εργοδότης μπράβο παίδί μου έμαθες παρε 1200Ε? Σε καμία περίπτωση. αντε να τον πάει στα 900Ε.

αν ξεκινήσεις απο 800Ε δεν πρόκειτα να πάρεισ ποτέ σοβαρά λεφτά.

Επίσης ο νέος μετά απο 1-2 χρόνια που θα έχει μάθει την δουλειά αν δει οτι δεν ανεβαίνει ο μισθός θα κόψει αποδοση (απο κει που έτρεχε σαν άλογο κούρσας) και φυσικά θα αρχίσει να ψάχνει νέα δουλειά. Δεν είναι κανα χαιβάνι ο νέος. ετσι πάει, οταν έχεις απαιτήσεις πρέπει και να δίνεις.

Δεν μας είπες εγοδότης εισαι?

Και τέλος όσον αφορά τους γιατρούς κάνουν ειδικότητα (δηλαδή εκπαίδευση, κάτι σαν πρακτική) και πληρώνονται πολύ περισσότερα απο 800Ε. οπότε μιλάμε οτι να ναι.

 

Θυμαμαι στην 1η μου δουλειά με μπλοκάκι, το 1ο εξάμηνο καθαρα 900, μετά αμέσως 1.100, στον 2ο χρόνο 1200 και στην 4ετία (που επέστρεψα και απο φαντάρος) 1.700. Τοτε μου φαινόντουσαν και εμενα πολλά, βλεποντας ομως τι παίζει γενικότερα στην αγορά, καταλαβαίνω πως αν του εργοδότη του κάνεις καλά την δουλειά, θα σε πληρώσει. Υπομονή λοιπόν 1-2 χρόνια.

σε καλό εργοδότη έπεσες εσύ. Δύσκολα να πετύχεις τέτοια περίπτωση. Οι περισότεροι είναι μάπες. Να σε ξεζουμίσουν θέλουν όλοι με 800 ευρα

 

spgirl

Φέτος είμαι παλι μονος στο γραφείο, έτσι ακριβώς όπως ξεκίνησα. Συμμερίζομαι τους προβληματισμούς σου και χαίρομαι το υψηλό αίσθημα αυταξίας σου, αλλά η κρίση είναι πολύ βαθιά και θα τραβήξει ακόμα πολύ.

Προσπαθηστε να είστε λίγο πιο ευέλικτοι παιδιά (σαν φιλική συμβουλή) και κουράγιο σ όλους μας.

και επειδή πολλές εταιρείες δεν πάνε καλά θα πρέπει να είμαστε εμείς "ευέλικτοι"=800Ε για να πάνε καλά οι εταιρείες σας. τι λέτε ρε. αν δεν μπορούν οι εταιρείες σας να είναι βιώσιμες, δεν με ενδιαφέρει καθόλου, η δουλέψτε μόνοι (όπως κάνεις) ή κλείστε τες και πατε να δουλέψετε υπάλληλοι με 800Ε. Πώς σου φαίνεται?

 

Από την στιγμή που δεν γνωρίζεις το αντικείμενο είναι θράσος να ζητάς σαν πρώτο μισθό 1000.

Τίποτα παραπάνω, τίποτα λιγότερο.

ρε πατε καλά που λέτε θράσος το να ζητήσω κάτι που έιναι κάτω απο την ΣΣΕ? Θράσος είναι αυτά που κάθεσαι και γράφεις. Με την λογική σου και ο εργάτης που θα δουλέψει στο εργοστάσιο και θα του μάθουν την δουλειά ανιδίκευτος θα έπρεπε να πέρνει κάπου 400Ε.

Link to comment
Share on other sites

myri

 

1.Μεταξύ δύο αρχιτεκτόνων έχεις δίκιο .

Αλλά στην περίπτωση μεταξύ ενός Πολιτικού Μηχανικού και ενός Ηλεκτρολόγου υπάρχει μια διαφορά .

Ο Πολιτικός Μηχανικός είναι αυτός που βγάζει την άδεια ενός κτηρίου και έχει να σκεφτεί για την κατασκευή του μέσα από μελέτες που θα του χρειαστεί ένας ολόκληρος μήνας για να τις ετοιμάσει ενώ ο Ηλεκτρολόγος μόνο για την ηλεκτρολογική μελέτη που μπορεί να τη κάνει μέσα σε 4 ημέρες .

 

2.Εδώ έχεις δίκιο .

 

3.Η ποιότητα υπερισχύει όταν υπάρχει ζήτηση .Όταν δεν υπάρχει ζήτηση επικρατεί η προχειρότητα .Σε κοινωνία που επικρατεί κρίση και ΔΝΤ όλα γίνονται πρόχειρα για να μην υπάρχουν σπατάλες ακόμα και το καλό αναγκάζεται να ρίξει την τιμή του.

4.

α)Αυτό εξαρτάται από εμάς που είμαστε οι καταναλωτές .

 

Β) και Γ) Αυτό είναι ακόμα χειρότερο για εμάς .

Είναι τιμή μιας εταιρίας μέσα από προσφορές να ρίχνει τις τιμές των υπηρεσιών της ενώ γνωρίζει ότι έχει ολιγοπώλιο . Θα μπορούσαν να το εκμεταλλευτούν αυτό το γεγονός , όμως καμία από αυτές τις 3 και 4 εταιρίες δεν το κάνουν και αυτό είναι προς όφελος του κόσμου .

Αυτός λοιπόν είναι ένας λόγος παραπάνω ώστε εμείς σήμερα να προβούμε να ρίχνουμε τις τιμές ή τουλάχιστον να μην ζητάμε παραπάνω γιατί είμαστε (300.000) και όχι 2 , 3 .Επιπλέον βλέπεις πως και αυτές οι εταιρίες έχουν τα δικά τους έξοδα όπως όλοι μας και δίνουν δουλεία σε χιλιάδες ανθρώπους και θρέφουν πάρα πολλές οικογένειες .Εκεί το κέρδος που έχει αυτή η εταιρία δεν με πειράζει όταν ξέρω ότι δίνει ψωμί και ταΐζει τόσο κόσμο .

 

Τέλος

Στην ερώτηση σου θα σου απαντούσα ότι κάνεις λάθος γιατί και αυτός που θα δουλέψει με αυτόν τον τρόπο θα βρεθεί γρήγορα στο δρόμο και θα αντικατασταθεί από κάποιον άλλο που θα πεινάει .Όταν το κράτος δεν μπορεί να απορροφήσει όλων αυτών τον κόσμο και κάθε ημέρα προστίθενται και άλλοι στο κλάδο μας είτε από Ελλάδα είτε από το Εξωτερικό το μόνο εύκολο για τον ιδιώτη είναι να βρει άλλον .Οι μισθοί σήμερα γνωρίζω πολύ καλά ότι είναι πολύ υποβαθμισμένοι αλλά το παιχνίδι άλλος το διοικεί όχι εμείς.

Link to comment
Share on other sites

off topic

ο Αρχιτέκτονας ξέρεις τι κάνει;

---

 

3

όταν υπάρχει κρίση είναι πολυτέλεια να ενδιαφερόμαστε για τις ανθρώπινες ζωές;

 

4

α. ο καταναλωτής δηλ τι μπορεί να κάνει; μόνο να πετάξει το κινιτό του μπορεί

 

β. που είδες τη μέιωση στις τιμές των υπηρεσιών κινιτής τηλεφωνίας;

αντιθέτως εγώ βλέπω πως εκτός από ολιγοπώλιο, κανουν και αθέμιτο ανταγωνισμό σε σχέση με τα καταστήματα λιανικής (άλλη μεγάλη ιστορια)

 

γ. η οικοδομή δεν θρέφει χιλιάδες οικογένειες

 

-----

Άμα το καταλάβει την επόμενη φορά θα πληρώσει!!!!

Link to comment
Share on other sites

Να ξεκαθαρίσουμε 2 πράγματα. Είναι μεγάλο λάθος να χωρίζουμε τους μηχανικούς σε ειδικότητες και να λέμε ο ηλεκτρολόγος αυτό, ο μηχανολόγος εκείνο κι ο πολιτικός το άλλο. Και δεν είναι μόνο οι μελέτες για οικοδομές, που είναι τυποποιημένες. Είναι και η δουλειά του μηχανικού σε βιομηχανίες και γενικά λειτουργικό επίπεδο, όχι στο χτίσιμο/κατασκευή.

 

Μην το αναλύουμε πολύ, δεν χρειάζεται να εξηγήσουμε τη διαφορά του μηχανικού από τον εργάτη. Υπάρχουν μερικοί έξυπνοι αλλά ποιος απλός εργαζόμενος θα μπορεί να ξέρει το τεχνικό θέμα από πρώτο χέρι, να παίξει στα δάχτυλα τα μαθηματικά και τους αριθμούς, να ψάξει ένα τεχνικό θέμα έχοντας το υπόβαθρο κλπ? Δεν είναι μόνο το να μετράς καλώδια και σωλήνες για να βγάλεις προσφορά.

 

Για τα λεφτά τώρα. Εργάζομαι στην πρώτη μου δουλειά και μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι η εμπειρία είναι απίστευτα σημαντική και ο έμπειρος μηχανικός δεν έχει καμία σχέση με τον νέο, αν και ο τελευταίος είναι πιο ευέλικτος και μπορεί άνετα να ασχοληθεί με περισσότερα πράγματα. Αν υποθέσουμε ότι μια γραμματέας παίρνει 800€ μικτά, τότε κοστίζει περίπου 1000€ το μήνα ή 14.000€ το χρόνο. Βάλτε μέσα και υπερωρίες ή επίδομα απόλυσης κλπ τότε πάμε άνετα στα 15.000€ το χρόνο. Αυτός θα έπρεπε να είναι ο κατώτατος μισθός του (άσχετου) νέου μηχανικού.

 

Δηλαδή 1000€ και κάτι το μήνα καθαρά (χωρίς να υπολογίζω παρακράτηση). Αυτά τα περί 800€ είναι γελοιότητες. Ναι, ο νέος μηχανικός δεν παράγει αρκετά αλλά μαθαίνει όπως ο κάθε εργαζόμενος. Το να κοστίζει λιγότερο από τη γραμματέα και τη λογίστρια είναι εξευτελισμός κι ας λένε άλλοι ότι τα 800€ είναι αρκετά. Και με τι όρεξη να δουλέψει ο νέος μηχανικός και να εξελιχθεί όταν ξέρει ότι η λογίστρια κοστίζει πιο πολλά? Να μην πω για τα μηδενικά δικαιώματα του εε, δηλαδή δεν μπορεί να αρρωστήσει, δεν υπάρχουν υπερωρίες ή Σ/Κ ή και στάνταρ άδεια...Φανταστείτε να τα υπολογίσουμε κι αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Electrical Engineer, ακριβως αυτα που λεω τοσο καιρο... Δε μπορω εγω σα μηχανικος να αμειβομαι λιγοτερα απο ενα υπαλληλο γραφειου, να εχω την ευθυνη της υπογραφης μου και να πιεζομαι για να παιρνω ψιχουλα...

Link to comment
Share on other sites

@ Electrical Engineer

 

+1

 

Κάθε φορά που μπαίνεις στο forum κάνε copy paste το μήνυμα αυτό μπας και το εμπεδώουν μερικοί.

 

 

Λάζαρε θα μας πεις αν είσαι υπάλληλος ή αφεντικό;

 

Το αποφεύγεις συστηματικά. Γιατί άραγε;

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.