Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόβλημα με θέρμανση


soentall

Recommended Posts

ΝΕΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ

 

Φίλος μου μένει σε πολυκατοικία με 6 διαμερίσματα (ΙΣ : 4 , Α' : 2).

Με το που δίνει εντολή ένα διαμέρισμα για θέρμανση πηγαίνει νερό σε 4 ηλιακά (ΖΝΧ) με αποτέλεσμα να έχει μεγάλη κατανάλωση καυσίμου.

Ο λέβητας είναι χαλύβδινος 160.000 kcal/h με παροχή πετρελαίου στον καυστήρα 10 kg/h.

Δυστυχώς δεν ξέρω άλλες λεπτομέρειες.

Υποπτεύομαι ότι κάτι δεν έχει ρυθμιστεί σωστά στον κυκλοφορητή και δεν στέλνει νερό στα ηλιακά όταν κλείσουν οι ηλεκτροβάνες των διαμερισμάτων, με αποτέλεσμα τα ηλιακά να παγώνουν και να "ζητάνε" ζεστό νερό ώστε να δώσουν ΖΝΧ.

Επειδή δεν γνωρίζω πολλά περί θέρμανσης (δεν έχω ασχοληθεί παρά μόνο στο παρελθόν με μία μελέτη) τί πρέπει επιπλέον να μάθω για το θέμα; Καμμιά ιδεά;

Link to comment
Share on other sites

Υποπτεύομαι ότι έχει συνεχίσει τις κεντρικές στήλες μέχρι την ταράτσα και έχει συνδέσει τους θερμοσίφωνες εκεί.

 

Όσο ζεσταίνει νερό ο λέβητας θερμαίνεται και το νερό στους ηλιακούς.

 

Το σωστό θα ήταν να συνδέσει τον κάθε ηλιακό μετά την ηλεκτροβάνα του αντίστοιχου διαμερίσματος.

 

Αν εκτός από την θέρμανση ΖΝΧ έχει και τους ηλιακούς κοινόχρηστους, σηκώνω τα χέρια ψηλά.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα σε όλους .

 

Θέλω να ρωτήσω τους συναδέλφους .

Ποιά είναι τα μειονεκτήματα και εάν υπάρχουν αυτά για τους λέβητες με καυστήρα Pellet ?

Σήμερα μου πρότειναν αντί για καυστήρα με πετρέλαιο που έχουμε είδη να τον εγκαταστήσω με καυστήρα Pellet .

Σε ένα σπίτι 170 τ.μ και με τζάκι κάνει δουλειά ο λέβητας με καυστήρα Pellet ?

Οι προβληματισμοί μου μέχρι τώρα ήταν στην υγρασία του Pellet ξύλου αλλά και στην ύπαρξη του τα επόμενα χρόνια .

Με διαβεβαίωσαν ότι σε αυτό το θέμα δεν υπάρχει πρόβλημα .

 

Επίσης η τιμή που μου πρότειναν είναι 1800 Ευρώ για τον καυστήρα .

Ο ελεγκτής είναι Pellas RSX.bio και ο καυστήρας PELLAS RSX40.

 

Θέλω να σας ευχαριστώ εκ τον προτέρων .

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

lazarosk

 

στείλε μου ένα μήνυμα με πληροφορίες για προμήθεια ξύλων από Βουλγαρία

 

επίσης πες μας εάν προχώρησες στην εγκατάσταση του

ελεγκτή Pellas RSX.bio και καυστήρα PELLAS RSX40 και εντυπώσεις σου

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Εγώ σου προτείνω λέβητα με ξύλα για τους άλλους δεν ξέρω.

Εμείς έχουμε σπίτι 170 m2 και με το λέβητα πετρελαίου πληρώνουμε πάρα πολλά λεφτά .Σκεφτόμαστε λοιπόν να το γυρίσουμε σε λέβητα με ξύλα .Ρωτήσαμε και για τιμές ξύλων .Βρήκαμε τιμή 60 Ευρώ ο τόνος ξύλα οξιάς από Βουλγαρία κομμένα και έτοιμα και στα φέρνουν μέχρι το σπίτι . Σε αυτή την τιμή συγκαταλέγονται και τα έξοδα μεταφοράς. Πραγματικά συμφέρει.

karoylini

 

Από ότι έμαθα είναι Έλληνας που έχει την έδρα του στο Sadanski .

Τα αγοράζει από ότι μου είπαν με 10 Ευρώ τον Τόνο από ποιο μέσα από την Βουλγαρία και τα πουλάει με 60 Ευρώ σε Έλληνες. Δεν έχω αύτη την στιγμή κάποιο τηλέφωνο του αλλά μπορώ να μάθω από αυτόν που μου έδωσε αυτές τις πληροφορίες και να σε ενημερώσω .Πάντως το σκεφτόμαστε και εμείς πολύ σοβαρά να το γυρίσουμε σε ξύλα γιατί το πετρέλαιο δεν μας συμφέρει οικονομικά .

 

Παιδιά αν και μήνες μετά...τελικά υπάρχει κάποιο τηλέφωνο για φτηνά ξύλα??Ψάχνω αλλά δεν μπορώ να βρώ και ιδιαίτερα φθηνά ξύλα...κάποια βοήθεια παρακαλώ??

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν γνωρίζω πολλά περί θέρμανσης (δεν έχω ασχοληθεί παρά μόνο στο παρελθόν με μία μελέτη) τί πρέπει επιπλέον να μάθω για το θέμα; Καμμιά ιδεά;

 

Και από ότι φαίνεται κάνει και αποθέρμανση του λέβητα στα ηλιακά και τα ξανακρυώνει....

Εγω έχω μία ιδέα και είμαι απόλυτος....

 

ΝΑ ΚΑΤΑΡΓΗΣΟΥΝ ΤΑ ΜΠΟΙΛΕΡ

 

Και μάλιστα να τους το βροντοφωνάξεις...

Στην αρχή θα σε κοιτάξουν με ένα απορημένο ύφος...

Θα σκέφτονται από μέσα τους .....Τι λεει αυτός ο μ..........ας

Του χρόνου ααααααααν το κάνουν θα σε έχουν για θεό.....

 

Αν έχεις όρεξη διάβασε αυτό http://www.monachos....p?TOPIC_ID=3311

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους ................................................................

Επίσης η τιμή που μου πρότειναν είναι 1800 Ευρώ για τον καυστήρα .

Ο ελεγκτής είναι Pellas RSX.bio και ο καυστήρας PELLAS RSX40.

 

Θέλω να σας ευχαριστώ εκ τον προτέρων .

Σε λέβητα πετρελαίου σου πρότειναν να βάλεις καυστήρα pellet;

ΜΜΜΜΜΜΜΟΥΥΥΥΥ.....

Μουγκρίζω... :smile:

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.